JustPaste.it

Trochę o butach do biegania - amortyzacja potrzebna czy zbędna?

Blisko 70% systematycznych biegaczy podejmuje zachowania ryzykowne w czasie biegania. Biegają oni mimo odczuwanego bólu oraz przemęczenie.

Blisko 70% systematycznych biegaczy podejmuje zachowania ryzykowne w czasie biegania. Biegają oni mimo odczuwanego bólu oraz przemęczenie.

 

Wyniki zostały opublikowane przez portal thelocal.de, badania zaś zostały zlecone przez niemiecką kasą chorych. Czy to oznacza, że zarazem pomagamy jak i szkodzimy naszemu zdrowiu? W momencie, gdy odczuwamy przyśpieszone bicie serca – warto korzystać z pulsometrów i wcześniej ustalić swoje maksymalne tętno – lub co gorsza skurcz mięśnia sercowego – musimy zrobić przerwę „nawet jeśli nasz plan treningowy zakłada inaczej”. Badacze są „bezlitośni”! Jeśli będziemy niemal codziennie przeciążać nasz organizm to „podziękuje on nam” kontuzją ( nie tylko jedną!) i trwałym przemęczeniem organizmu – taki „stan rzeczy” prowadzi do bardzo poważnych chorób serca. Kto jest największym ryzykantem – systematycznym biegaczem? Największy ryzykant to samotna kobieta, w przedziale wiekowym od 21 roku życia do 50. Jak więc biegać aby nie ryzykować zdrowiem? Zachować zdrowy rozsądek i posłuchać, co jeszcze mamy do powiedzenia w sprawie butów do biegania.

To nasza stopa dobiera nasze buty do biegania – nie „nasze ambicje modowe”! Tylko dobrze dobrane buty do biegania chronią biegaczy przed kontuzjami ( a ich lista jest naprawdę spora!). Są też tacy eksperci ( przeprowadzili oni liczne badania), którzy uważają, że najlepiej jest biegać bez butów – czyli na boso. My nie przychylamy się do tej opinii! Uważamy, iż każdy biegacz ( niezależnie od stopnia zaawansowania) powinien posiadać buty do biegania dobrane przez profesjonalnego sprzedawca ( na pewno nie jest nim ktoś kto nigdy nie biegał!).

Szczególną uwagę na dobór butów do biegania powinny zwrócić osoby z nadwagą (nadwaga powinna być realna, ie wynikają „z naszej własnej opinii...”!), wadami postawy ( nie tylko płaskostopie ale również wszelkie „nierówności kręgosłupa”) oraz osłabione mięśnie (dotyczy to szczególnie „siedzących pracowników”).

W tytule zapowiedzieliśmy temat amortyzacji – już przechodzimy do szczegółów. Chcemy Ciebie po prostu „bardziej” wprowadzić w temat biegania, stąd kilka informacji „na początek” powyżej.

Wszystkie buty do biegania posiadają amortyzacje! Zauważyłeś już to, że każdy obejrzany przez Ciebie but do biegania ma piankę? Jest ona niezbędna, jeśli mają być amortyzowane wszystkie wstrząsy! Prawda jest „trochę bolesna”, ale im większa nasza waga tym bardziej potrzebujemy tej amortyzacji. Nie ma mowy abyśmy biegali na boso, w starych trampkach czy tenisówkach – czyli bez żadnej amortyzacji.

Pytasz dlaczego ta amortyzacja jest nam aż tak bardzo potrzebna? Dla bezpieczeństwa! Nie będziemy bezpieczni w czasie biegania, jeśli nasze ciało będzie narażone na liczne kontuzje. Wspomnieliśmy już o tym, że im większa waga tym większa amortyzacja. Taka jest bowiem prawda. Na sam koniec wspomnimy jeszcze o tym, że im silniejsze są nasze mięśnie, im mniejsza jest nasza wada postawy (może nie ma jej wcale?) tym mniej amortyzacji potrzebujemy.