Login lub e-mail Hasło   

Belloc: Bez katolickiej, silnej Polski Europa zginie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.pch24.pl/belloc--bez-katolick(...),i.html
Jeśli traktaty mogą być bezkarnie zrywane, a solenne przysięgi mogą być samowolnie łamane w chwilę po ich złożeniu – oznacza to koniec naszej cywilizacji.
Wyświetlenia: 812 Zamieszczono 08/09/2013

Jeśli niepodległe państwa europejskie będą siłą niszczone poprzez zachcianki ich silniejszych sąsiadów – Europy nie będzie – pisał krótko po niemiecko-sowieckiej agresji na Polskę Hilaire Belloc.

 

Szerzej nieznany w Polsce tekst powstał w Ameryce, w październiku 1939 r. Brytyjski pisarz poddał miażdżącej krytyce politykę własnego państwa w stosunku do Polski, a także ignorancję rodzimych elit wobec jej znaczenia dla cywilizacji zachodniej. Według Belloca, taki stan rzeczy wynikał z niechęci, wręcz pogardy do katolicyzmu stanowiącego kluczowy wyróżnik polskiej tożsamości.

 

- Próba mordu Polski została wznowiona. Próba ta się nie powiedzie, ale skutków, jakie tymczasowy upadek Polski będzie miał na całą Europę, nie zrozumiał dotąd żaden angielski polityk ani żaden z wiodących publicystów. Skutki te będą doprawdy koszmarne. Pierwszy z nich już jest widoczny. Bliźniaczy wrogowie naszej cywilizacji uścisnęli sobie dłonie nad wyczerpanym ciałem Polski. Siła i liczebność naszych wrogów niesłychanie przez to wzrosła – pisał przyjaciel Gilberta K. Chestertona przypominając, że dążenia do unicestwienia Polski od lat wynikały z inicjatywy Prus. Choćby zaś z racji faktu, iż nasze państwo przez wieki stanowiło przeciwwagę dla niemieckiej dominacji w Europie, zachowanie niepodległej, silnej Polski powinno być wręcz najważniejszym celem aliantów. W przekonaniu Belloca nagły atak 1 i 17 września 1939 r., bez wypowiedzenia wojny wręcz wstrząsnął fundamentami Starego Kontynentu: Anglia i Francja zawarły sojusz w jednym, bardzo jasnym celu, którym jest przywrócenie publicznego prawa w Europie. (…) Działania Rzeszy niemieckiej i tyranii sowieckiej mają charakter anarchistyczny. (…) Warunkiem zapewnienia ciągłości naszej cywilizacji jest pokonanie autorów tej zbrodni. Być może nie zdołamy tego uczynić. Jeśli tak się stanie, upadnie również cała nasza kultura. We wszystkich naszych działaniach, zakończonych sukcesem lub porażką, będzie wciąż obecna Polska.

 

Hilaire Belloc zwracał uwagę, jak tragiczne dla cywilizacji europejskiej, a przy tym niemal w ogóle niedoceniane przez elity Europy Zachodniej było odejście całych narodów od katolicyzmu w wyniku reformacji. Okazało się ono bowiem „początkiem wszystkich naszych tragedii”, a „odbudowa i utrzymanie jedynego żarliwie katolickiego narodu” winna być kluczową kwestią dla wszystkim, którym zależy na ocaleniu tożsamości Europy, utrwalonej dzięki życiodajnej sile Kościoła. Wszystko będzie zależało zatem od tego, czy uda nam się sprawić, że Polska się odrodzi – napisał autor w poruszającej puencie. - Jeśli nam się to nie uda, będzie to oznaczało, że zatriumfowały siły niszczące wszystko, dzięki czemu i dla czego żyjemy. Nasi potomkowie nie będą mogli nazywać siebie dłużej ludźmi cywilizowanymi, spadkobiercami Cesarstwa Rzymskiego i Grecji, których dziedzictwo przetrwało dzięki sile i tradycji Kościoła katolickiego. (…) Wraz z Polską ocalejemy lub zginiemy i słowo „my” oznacza całą naszą sztukę, literaturę, filozofię, całe to wspaniałe, obecnie zagrożone dziedzictwo.

 

Jak pokazała nieodległa przyszłość, pisarz zakosztował gorzkich owoców spełniającej się własnej wizji.

Read more: http://www.pch24.pl/belloc--bez-katolickiej--silnej-polski-europa-zginie,17553,i.html#ixzz2eILaHKvN

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1586
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 908
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1174
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 761
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 736
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 454
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 576
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 727
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 501
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 717
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 987
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

CYT.:
"Hilaire Belloc zwracał uwagę, jak tragiczne dla cywilizacji europejskiej, a przy tym niemal w ogóle niedoceniane przez elity Europy Zachodniej było odejście całych narodów od katolicyzmu w wyniku reformacji. Okazało się ono bowiem „początkiem wszystkich naszych tragedii”, a „odbudowa i utrzymanie jedynego żarliwie katolickiego narodu” winna być kluczową kwestią dla wszystkim, którym ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  08/09/2013

"odejście całych narodów od katolicyzmu w wyniku reformacji. Okazało się ono bowiem „początkiem wszystkich naszych tragedii”. Powodem reformacji była pycha, arogancja, pazerność niezagrożonych niczym ówczesnych władców kościoła. Duchowość sprowadzona do płytkich zabobonnych rytuałów, haniebny handel "zbawieniem dusz". Kontynuacja tego katolickiego syfu miałaby konsekwencje daleko bardziej idące. W ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  08/09/2013

Hilaire Belloc należy do tego samego nurtu co Henryk Goryszewski, który twierdził: "Nie jest ważne, czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy będzie dobrobyt – najważniejsze, aby Polska była katolicka." i red. Tomasz Terlikowski.: "Ja pierdolę, Palikot trzeci w Polsce. Polacy zwariowali. Pora szykować się na ostrą wojnę światopoglądową. Nie odpuszczę – przynajmniej ja – temu s… i jego poplecznikom. I powiem krótko wstyd mi za tych, którzy zagłosowali na mendę w przebraniu trefnisia."

  swistak  (www),  08/09/2013

No i mamy współczesną V kolumnę i kandydatów na Volkslistę!

  Hamilton,  08/09/2013

@swistak: kończymy, bo jeżeli będę zajmował się tym, o czym myślą głupcy, braknie mi czasu na to, o czym myślą ludzie mądrzy.

  swistak  (www),  08/09/2013

@Hamilton Starszy: mędrzec mówi, "że wie, że nic nie wie". Czyli świadectwem mądrości jest skromność i pokora. Kim więc jest pyszałek arogant co nazywa innych głupcami?

  Hamilton,  08/09/2013

@swistak: i kto to mówi? Przebóstwiony pyszałek nazywający innych zwierzętami, pedałami, ćpunami, pedofilami, zoofilami.

  jotko49,  08/09/2013

@swistak:
Wprowadzasz siebie na salony najwyższej hipokryzji,
Nobla bym ci nie skąpił, lecz to nie zakres mej decyzji.
Ubolewam iż nie mogę ci przyznać tytułu, pierwszego czubka,
przed kasą w sejmie czeka, pretendentów spora grupka,
czekają na premię, zaszczyty i dywidendy,
do pięt im nie dorastasz, choć kawał z ciebie m,,dy.
Lecz śpij spokojnie, od rana znów rześki
kontynuować będziesz swe codzienne grzeszki.

  swistak  (www),  09/09/2013

@Hamilton Starszy: co za autoreklama! Masz jeszcze szansę po przejściu na islam uprawiać z martwą żona nekrofilie!

  Hamilton,  09/09/2013

@swistak: w każdej wypowiedzi pokazujesz jakie dno reprezentujesz.

"dzięki życiodajnej sile Kościoła"
Wprawdzie cienki jestem z biologii, ale po raz pierwszy słyszę, żeby ktoś mówił "życiodajny" o pasożycie!

  mojra  (www),  09/09/2013

@Sucima: jesteś intelektualnym rdzeniem kapusty!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska