JustPaste.it

Efekt cieplarniany czyli jak nabijają nas w butelkę

Kto nie słyszał o efekcie cieplarnianym, o konieczności redukcji CO2 i o negatywnym wpływie na nasza planetę.

Kto nie słyszał o efekcie cieplarnianym, o konieczności redukcji CO2 i o negatywnym wpływie na nasza planetę.

 

3361d897bf204b8dcc2dd34cd0a1b14b.jpgGlobalne ocieplenie jest to podwyższanie się średniej temperatury ziemi, która może spowodowana być czynnikami naturalnymi (np. wpływ słońca) albo tzw. efektem cieplarnianym tudzież zwanym szklarniowym.

Naukowcy alarmuję przecież, że lodowce topnieją i że lądy będą zatapiane wodą, brzmi poważnie, a jeśli dodamy do tego, że jest to spowodowane efektem cieplarnianym, wniosek nasuwa się sam mamy gotowa ideologie. Jest zagrożenie,  przyczyna i  sposób w jaki usunąć zagrożenia czy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Efekt cieplarniany – gazy cieplarniane (np. dwutlenek węgla (CO2) albo metan(CH4) tworzą powłokę, cos w rodzaju pierzyny, która zatrzymuje ciepło na naszej planecie i to powoduje podwyższanie średniej temperatury ziemi.

Dlaczego to stwierdzenie jest błędne:

1. Jeśli pierzyna jest szczelna (działa efekt cieplarniany) i nie wypuszcza ciepła to także nie przyjmuje więcej ciepła z zewnątrz. Czyli temperatura na ziemi nie powinna się podnosić. Ta teoria została ostatnio udowodniona, choć nie pojawiły się takie nagłówki w prasie.

2. „Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej w roku 2011 wyniosło średnio ok. 392 ppm  i jak pokazuje krzywa Keelinga, wzrasta systematycznie od roku 1959, kiedy rozpoczęto pomiary (wynosiło wówczas ok. 316 ppm)”.[1]. Ilość CO2 w powietrzu wynosi 0,0360 %.

3. Skąd w ogóle wziął się efekt cieplarniany? Twórcą jest John Tyndall, Irlandczyk z pochodzenia, który w skali laboratoryjnej zaobserwował, ze gazy mogą pochłaniać ciepło i wysnuł teorie efektu cieplarnianego. Gazy musza składać się z co najmniej trzech atomów (azot (N2) albo tlen (O2) główne składniki atmosfery, nie pochłaniają ciepła). Gazem cieplarnianym jest wiec para wodna (H2O), a przy powierzchni ilość pary wodnej w powietrzu waha się w granicach 0,5%–4,0% [1], czy też ozon. Nie ma limitów dla emisji pary wodnej.

 4. Udział gazów w efekcie cieplarnianym:

 a) para wodna  36-70%

 b) dwutlenek węgla  9-26%

 c) metan 4-9%

 d) ozon 3-7% [1]

5. Protokół w Kioto. Państwa w nim uczestniczące zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Powstały limity CO2, w wypadku ich przekroczenia kraje płacą wysokie kary.  Limity można sprzedać, jeżeli nie zostaną przekroczone. W latach 2008-2012 obniżyliśmy emisje CO2 o 32%, mino ze założenia z Kioto zalecały obniżenie emisji CO2 o 6%, teoretycznie wypracowaliśmy plan na lata w przyszłość, kosztem naszej gospodarki. 2008 roku Unia Europejska ograniczyła limity dla Polski, jako ze nasze limity były najwidoczniej za wysokie, jako że  resztę naszego limitu mogliśmy odsprzedać inny krajom np. USA i  zarobić na tym pieniądze. Konsekwencje dalszej redukcji emisji CO2 w Polsce  będą kosztowne, wzrosną ceny np. energii, jako ze w Polsce większość elektrowni bazuje na spalaniu węgla (90% pozyskiwanej energii). Chiny, które emitują ogromne ilości CO2, nie podpisały protokołu z Kioto. Kanada wystąpiła z protokołu z Kiotow 2011 roku [1].

6. Wybuchy wulkanów powodują emisje ogromnych ilości CO2 do atmosfery, przekraczające wielokrotnie limity dla poszczególnych krajów.

7. Wpływ słońca na nasza planetę jest ogromny i w nikły sposób jesteśmy go wstanie przewidzieć lub kontrolować. Jego wpływ na efekt cieplarniany jest niemal zupełnie pomijany.

8. Na koniec cos dla amatorów teorii spiskowych. Od „1945 miało miejsce około 2000 próbnych wybuchów jądrowych, głównie przeprowadzonych przez USA i ZSRR” [1]. Do takich prób są najlepsze odludne terytoria (np. kolo Arktyki), a takie próby to emisja ogromnych ilości energii (które mogą stopić lód), wiec mogą powodować wpływ na atmosferę na ziemi, zmiany klimatyczne (albo katastrofy żywiołowe np. tsunami).

Emisje CO2 można ograniczyć zwiększając zalesienie, jako ze drzewa (wszystkie rośliny) pochłaniają CO2 do produkcji energii. Niestety o inicjatywach zalesiania ziemi na większą skale nie słychać. Mimo, ze lasy Amazonii, nazywane płucami ziemi, ciągle są wycinane i ich powierzchnia jest zmniejszana.

Istnieje cos takiego, co się nazywa ślad węglowy i jest to całkowita ilość gazów cieplarnianych wydzielonych  przez osobę, organizacje, projekt itd. Nie wiem  dlaczego, symbolem dużej emisji CO2 z wyrazistym śladem węglowym, stała się krowa. Nie rozumiem, krowy powinny nie oddychać albo produkować mniej odchodów (produkcja metanu)? Krowa może i zwierze nie najmądrzejsze ale też chce żyć.

Albo w ramach akcji globalnej wstrzymajmy oddechy na 5 minut w każdy piątek, zmniejszając tym samym efekt cieplarniany i mając wpływ na nasza planetę.

Podsumowując, dlaczego tak dużo mówi się o efekcie cieplarnianym; jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze, ktoś na tym po prostu zarabia i to dużo.

 

[1] Wikipedia

[2] http://kaisanaara.w.interia.pl/