Login lub e-mail Hasło   

Miała być taka piękna katastrofa

nie tylko ekologiczna
Wyświetlenia: 4.401 Zamieszczono 16/09/2013

Może jeszcze się doczekamy? Może nie wszystko jeszcze stracone? Trzeba wierzyć, że dzięki ludzkiej chciwości i oszałamiającej prędkości procedur sądowych ta piękna katastrofa może jeszcze dojść do skutku. Przecież już od kilu lat odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego w Tomisławicach w pobliżu jeziora Gopło drąży w ziemi wielką dziurę. Coraz większą i coraz głębszą. Cóż z tego, że 8 lipca bieżącego roku minister Korolec wszczął postępowanie w sprawie nieważności koncesji wydanej przez swoje ministerstwo (trochę śmieszne ale tak to już w naszym kraju jest). Wszczęcie postępowania jednak niczego jeszcze nie przesądza.

 

Wygląda na to, że nic i nikt  nie jest w stanie na dobre zatrzymać wielkich maszyn górniczych, które coraz głębiej wgryzają się w ziemię Wielkopolski. Komisja Europejska już dwa razy w 2010 i 2012 r. upominała rząd polski, żeby coś z tym zrobił, bo odkrywka w Tomisławicach stanowi zagrożenie dla terenów nad Gopłem, które objęte są ochroną NATURA 2000. We wszystkich dotychczasowych odkrywkach drążenie dziury w ziemi powodowało przebicie wodonośnych warstw gruntu i obniżenie poziomu wód gruntowych i powierzchniowych w dość rozległej okolicy, nikt się tym nigdy specjalnie nie przejmował. Odkrywka w Tomisławicach jest jednak pierwszą jaka powstała po wejściu Polski do Unii, dlatego tym razem może być inaczej.

Ekolodzy od początku chcieli kopanie jakoś powstrzymać. Na ich wniosek Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Poznaniu stwierdził w 2010 r., że odkrywka jest nielegalna. Kopalnia Węgla Brunatnego Konin (KWB) odwołała się jednak do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że jest legalna. Naukowcy, eksperci i konsultanci wykonują różne raporty i ekspertyzy, z których wnioski zależą zapewne od tego kto i ile im zapłaci. Odpowiadając na demonstracje ekologów KWB wysyła na ulice związki zawodowe górników, którzy protestują przeciwko zabieraniu im miejsc pracy. Tymczasem maszyny górnicze ciągle drążą ziemię.

Zapowiada się więc, że jest coraz bliżej fajna katastrofa:

  • Ekologiczna, bo jak obniży się poziom jeziora Gopło i wypływająca z niego rzeka Noteć stanie się strumykiem, wszystkie okoliczne nadnoteckie łąki wyschną nareszcie porządnie. Roślinność się zmieni, płazy i gady wyginą, a ptactwo wodne się przeniesie.
  • Gospodarczą, bo okaże się że wszystkie gminy i inne podmioty nad Notecią, które zainwestowały w pomosty, przystanie, hotele, wypożyczalnie łódek, itd., krótko mówiąc w turystykę wodną, wyrzuciły pieniądze w błoto. Nie będzie turystów wodnych, nie będzie Pętli Wielkopolskiej i nie będzie wody w Kanale Bydgoskim, który całą wodę bierze z Noteci i już teraz jest jej mało.
  • Poza tym będą sankcje ekonomiczne, nałożone na Polskę  na wniosek mocno już wkurzonej Brukselki. Sankcję zapłacą oczywiście podatnicy, bo przecież nie biedni prezesi KWB Konin. 

 

Jak to dobrze, że naszym krajem rządzą mądrzy ludzie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1620
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 672
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1172
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 662
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1035
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 970
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 400
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 482
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 389
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 631
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 528
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 455
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

u nas w ogóle ktoś myśli przy podejmowaniu decyzji??? totalny brak odpowiedzialności za ludzi i zasoby naturalne...

  Elba,  17/09/2013

Katastrofa to się szykuje potężna... bo całego państwa. Dywersja czy głupota...? Polecam wywiad z prof.W.Kieżuniem: http://www.radiownet.pl/publik(...)ialnego

  barkarz  (www),  17/09/2013

@Elba:
Spoko, spoko ... Polską rządzą mądrzy ludzie, którzy wszystko planują. Są niezwykle konsekwentni i nic nie pozostawiają przypadkowi. Dotychczas z przerażeniem patrzyłem na coraz bardziej dziczejącą Wisłę, która zamienia się w pasmo rozlewisk. Sądziłem, że nasz rząd o nią nie dba i jej nie reguluje, bo ma to ... gdzieś. Tymczasem wcale tak nie jest. To wszystko jest zaplanowane. Po pr ...  wyświetl więcej

  Elba,  17/09/2013

Myślę, że przyszedł czas, by zacząć myśleć inaczej, by przyjrzeć się uważniej temu, co nie działa i szukać nowych rozwiązań... To co dla jednego jest dobre, nie koniecznie będzie dobre także dla innych... Ogłupionemu narodowi może w końcu, jak śmiertelnie chorem przed agonią, nagle wszystko się rozjaśni i pojmie, jak pozwolił się wykończyć...

  miki2,  18/09/2013

@barkarz:
Witaj barkarzu!

Sporo wody w Noteci upłynęło od mojej ostatniej "wizyty" tutaj :-)

Zabrakło mi tylko uśmiechniętej buźki w Twoim komentarzu o Wiśle :-)

Pozdrawiam!

  ulmed,  18/09/2013

Gratuluje optymizmu, to do ostatniego zdania!

  matimef,  19/09/2013

To nie wszystko. W Wielkopolsce, w gminach Krobia, Miejska Górka i Poniec planowane jest utworzenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Nie byłoby problemu gdyby nie to, że nie jest to pierwszy lepszy kawałeczek ziemi do przekopania. Chodzi bowiem o minimum 6000 ha gruntów ornych pierwszej klasy! Chodzi o serce polskiego rolnictwa. To tętniące serce chce się zamienić na blaszaną puszkę gdzie moż ...  wyświetl więcej

Gratuluję wrażliwości,oby tak mieli decydenci i producenci świętych-pozdrawiam

W samo sedno, świetny tekst.

Piękne a zarazem straszne.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska