Login lub e-mail Hasło   

Ekonomiczna jazda – zasady dobrego kierowcy

Ecodriving to pojęcie bardzo popularne w ostatnich czasach. Czego dotyczy i dlaczego warto poznać jego zasady?
Wyświetlenia: 710 Zamieszczono 19/09/2013

Wolność, prędkość i niezależność – wszyscy cenimy te wartości. Niestety jadąc własnym samochodem nigdy nie doświadczymy w pełni radości i satysfakcji wynikającej z prowadzenia auta. Zawsze, gdy spojrzymy na kontrolkę paliwa, będzie nam ona nie ubłagalnie przypominać o kosztach, jakie musimy ponieść fundując sobie przejażdżkę samochodem. Z drugiej strony dla osób wrażliwych na kwestie ochrony środowiska przykra jest świadomość, że jadąc samochodem przyczyniają się do szkodzenia naszej planecie. Na tym polu wyrósł więc wspomniany we wstępie ecodriving. Jak sama nazwa wskazuje jest to jazda ekonomiczna i ekologiczna. Pokrótce zapoznajmy się z jego zasadami.

  • Bieg zmieniamy na wyższy zawsze, gdy osiągniemy 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku Diesla. Ważne jest, by silnik pracował na najwyższym możliwym biegu przy najniższych możliwych obrotach. Pamiętanie o tej zasadzie zdecydowanie zmniejszy ilość spalanego paliwa.

  • Wystrzegajmy się jazdy na luzie. Jeśli planujemy zatrzymać samochód pozwólmy, by auto toczyło się powoli na biegu.

Któż nie lubi szybkiej jazdy! Nie myl ecodrivingu z powolną, 'ślamazarną' jazdą. Po prostu należy przyśpieszać rozsądnie.

  • Przyśpieszaj tylko wtedy, gdy to naprawdę ma sens. Jeśli na swojej drodze widzisz utrudnienia w ruchu lub wiesz, że będziesz za chwilę skręcać, to nie zwiększaj prędkości prowadzonego pojazdu. Przecież zaraz będzie trzeba hamować! Przyśpieszanie i hamowanie z pewnością nie ma nic wspólnego z ekonomiczną jazdą. Do tej zasady zastosuje się tylko ten kierowca, który jest należycie skupiony na drodze i jest spostrzegawczy. Jeśli mamy wszelkie warunki ku temu, by jechać szybciej, przyśpieszajmy wciskając pedał gazu do 3/4 głębokości.

Ecodriving to nie tylko styl jazdy. Obejmuje on też dbanie o należyty stan pojazdu. Co utrudnia ekonomiczną jazdę? Niewłaściwe ciśnienie w oponach, bagażnik zamontowany na dachu, włączona klimatyzacja czy otwarte szyby. Jeśli wybieramy się w długa trasę warto zastanowić się czy na przykład bagażnik będzie nam potrzebny.

Pamiętanie o powyższych zasadach leży w naszym najlepiej pojętym interesie. Ale warto zrobić coś jeszcze dla środowiska. Czasem pozostaw samochód w garażu i przespaceruje się do pracy lub skorzystaj z komunikacji miejskiej. Planuj też optymalnie trasę – po co robić zbędne kilometry.

Aby zwiększyć świadomość ekologiczną kierowców każdego roku organizowany jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Odbywa się on we wrześniu w dniach 16-22. Tegoroczne hasło „Czyste powietrze – teraz Twój ruch” ma nam uświadomić jak ważne są nasze codzienne decyzje związane z korzystaniem z auta dla powietrza, którym oddychamy.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2181
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1213
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1063
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1120
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 535
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 791
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 640
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 677
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 486
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 979
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 620
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  20/09/2013

Idealny kierowca ma tylko prawo jazdy! Zostaje mu w kieszeni ubezpieczenie, czynsz za garaż, rata kredytu za samochód, opłaty za przeglądy, parkingi, paliwo, naprawy itp.

  robertr,  20/09/2013

Powtarzane tu są opinie z którymi nie do końca się zgadzam.
Np. wystrzegajmy się jazdy na luzie - pozwólmy aby auto toczyło się powoli na - biegu - oczywiście auto będzie się toczyło bardzo powoli na biegu i bardzo szybko się zatrzyma, wykonując tzw hamowanie silnikiem.
Inne - wybrać jak najwyższy możliwy bieg. Super droga do nadwyrężenia silnika. Moje doświadczenie np. Vectra C, For ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska