Login lub e-mail Hasło   

Jak osiągnąć pewność siebie?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://transformacja-umyslowa.blogspot.com
Czynniki decydujące o pewności siebie oraz skuteczny sposób na znaczące i permanentne jej osiągnięcie
Wyświetlenia: 778 Zamieszczono 24/09/2013
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako spam

 W dzisiejszych czasach często spotykamy się z pojęciem "pewność siebie". Ile razy w Twoim życiu zdarzyła Ci się sytuacja, w której chciałeś coś zrobić, osiągnąć, wyrazić swoją opinie, bronić swoich praw czy przekonań, ale w efekcie nic z tym nie zrobiłeś? Przykładem może być np. zwrot przeterminowanego produktu w sklepie, oczekiwanie miłej obsługi w kawiarni, prośba o podwyżkę, brak przyzwolenia na niegodne traktowanie, rozpoczęcie rozmowy z płcią przeciwną.

     Z racjonalnego punktu widzenia każde z tych zachowań nie jest niczym nadzwyczajnym, dlaczego więc ludzie mają podobne problemy?. Wielu w tym momencie powie, że takimi się urodzili, są nieśmiali, nie mają pewności siebie i nic się z tym nie da zrobić. Myślę, że jako osoba która poszukując odpowiedzi i odnajdując ten artykuł wierzysz że jest to możliwe. Dodatkowo pragnę Cię zapewnić iż jest to w 100% wykonalne. A więc w czym rzecz? Pomimo iż może zabrzmieć to niejasno dla osoby która nigdy wcześniej nie zastanawiała się nad przyczynami tej niemocy to negatywne myśli, przekonania i wierzenia są odpowiedzialne za wszystko. 
    Przeciętna osoba nie ma pojęcia jaką rolę odgrywają nasze przekonania w życiu i przyjmuje je jako zasady którymi się kierują chociażby były najgorsze. Jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że przekonania często formowane są przypadkowo i znajdując się np. w otoczeniu negatywnego wpływu, bądź w niefortunnych okolicznościach przyjmują formę destrukcyjną. Przykładem są wszelkiej maści fobie, gdzie w przeciągu chwili nabywamy uraz. Przyczyną tego jest zdolność naszego umysłu do nauki, a fobie są fenomenem szybkiego i trwałego przyswajania wiedzy.
    Zastanawiasz się co powoduję, że umysł zapamiętuje tak wyraźnie dane zdarzenie, które rzutuje na reszcie decyzji podejmowanych w przyszłości?. Dajmy na to osoba mająca strach przed jazdą windą będzie organizować swoje życie tak, aby wykluczyć kontakt z podobną sytuacją np. praca w budynku gdzie są schody i na pierwszych piętrach, zakup mieszkania na niższych poziomach. Dzieje się tak gdyż w trakcie kiedy nabyliśmy fobie miały miejsce następujące elementy: lokalizacja (miejsce zdarzenia tutaj winda) nowość sytuacji (czynnik powodujący, że sytuacja była inna niż zwykle), oraz bardzo ważny czynnik emocje (np. silny szok). 
   W tym momencie nasze przekonania zostają zmodyfikowane i nasz kod zachowań ulega zmianie. Osoby zaczynają unikać sytuacji które mogą prowadzić do powtórzenia zdarzenia. W ten sposób zaczynamy tracić naszą naturalną pewność siebie. Celowo podkreśliłem słowo naturalną ponieważ każdy z nas rodząc się ją posiada. Nie znam małego dziecka, które miałoby problemy z dążeniem do osiągania tego co chce, jest głodne to się domaga by je nakarmić, coś spodoba się w sklepie próbuje na wszelkie sposoby przekonać rodziców na zakup. Taki stan porównać można do szklanki z krystalicznie czystą wodą, kiedy nasza determinacja do otrzymywania tego co chcemy nie jest niczym zaburzona i zmierzamy prosto do celu. W związku z różnymi nadarzającymi się sytuacjami życiowymi woda mętnieje i z biegiem czasu ulega znaczącemu zabrudzeniu. Na początku możemy mieć strach przed jazdą windą następnie przeradza się w niepokój do wejścia do środka a na końcu sama myśl wywołuje "gęsią skórke".
   W takim razie co zrobić aby uzyskać powrót do równowagi? Rozwiązaniem jest eliminacja negatywnych emocji, przekonań znajdujących się na drodze dzięki czemu zaczynasz żyć w sposób o jakim nawet nie myślałeś że jest możliwy a właściwie wracasz do momentu sprzed tego zdarzenia gdzie problem nie istniał. Po usunięciu negatywnych przekonań i emocji wraca naturalna pewność siebie. Efektem czego rzeczy z którymi mieliśmy kłopoty stają się normalnością i rzeczywistością. Nieważne czy jest to zwrot przeterminowanego towaru, możliwość rozpoczęcia rozmowy z płcią przeciwną czy zdolność do wystąpień publicznych. Nagle okazuję się że wspomniane czynności przychodzą nam z łatwością a więc życie staje się łatwiejsze i bogatsze. Stajemy się osobami zrelaksowanymi i opanowanymi dzięki czemu nasze decyzje i zachowania są optymalne i trafne. Następuje permanentna zmiana naszych myśli i czynów. Niezwykłą korzyścią jest osiągnięcie kontroli nad samym sobą i podejmowanie racjonalnych decyzji. 
   Podsumowując, czym jest "pewność siebie"? To stan umysłu kiedy jesteśmy w stanie wykonywać rzeczy o których myślimy i planujemy.  Schemat wygląda następująco.
Myśl/Pomysł=>działanie.

 W każdym przypadku gdzie występuje problem z realizacją powyższego schematu odpowiadają za to bariery emocjonalne. Dopóki ich nie wyeliminujesz dopóty nieustannie będą stały na drodze do życia o jakim marzysz. 

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17939
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6065
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4148
30
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2494
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11813
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5492
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11118
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3619
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67376
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21609
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27751
23
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2717
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3335
 
Autor
ArtykułMiło, że linki spamowe już wyczyściłeś. tak trzymać :) A gdy odrzucasz czyjś artykuł w odwecie, to przynajmniej weź pod rozwagę inny powód niż spam... Miłego wieczoru.

  don1  (www),  24/09/2013

Wybacz ale to co tworzysz nie jest dla mnie ani ciekawe ani przydatne, natomiast jeśli nie masz pojęcia o tym co jest zawarte w danym artykule to nie podejmuj się odrzucać jako spam możesz po prostu nie czytać i przejść dalej żyjemy w wolnym kraju. Również Życzę miłego wieczoru

@don1: Gdybyś nie miał linków w tekście, pewnie bym przeszła obok... miejsce na linki jest w twoim profilu, który zainteresowani tym co piszesz zapewne sprawdzą... Jak widzisz, twojego drugiego już nie odrzuciłam. szybko się uczysz, to dobrze. Natomiast nie dziwię się, że to co piszę nie jest dla ciebie przydatne - do poezji trzeba dojrzeć. Myślę, że to co jest uważane tutaj za spam, to lepiej wyjaśni ci użytkownik wurkut - on nie omija niczego, co ma tego znamiona.

  don1  (www),  24/09/2013

przyznam że linki wynikły z mojej świeżości na tej stronie

@don1: Gdybyś pobył tu dłużej i zobaczył śmietnik, jaki się tu robi, gdy spamerzy zarzucają portal artykulikami gdzie co pięć zdań wrzucają linka do swojej strony, próbując sprzedać cegły, silniki, ciuszki dla dzieci, pareo dla kobiet czy porady biznesowe i z dziedziny rozwoju duchowego, tobyś wiedział, dlaczego odrzucamy - nie można nic znaleźć do poczytania w tym zalewie reklamy... Regulamin jas ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska