Login lub e-mail Hasło   

Warszawa 2020

Co czeka w przyszłości Warszawę? Jaka będzie? Jak ją sobie wyobrażamy i czy znajdzie się ktoś, komu uda się te marzenia warszawiaków zrealizować?
Wyświetlenia: 2.130 Zamieszczono 30/09/2013

Zamiast poddawać się referendalnym przepychankom czy zmieniać władzę już dziś, czy za rok, czy za cztery lata, zastanówmy się jakie chcemy mieć miasto w 2020 roku, we wcale nie tak dalekiej przyszłości.

Serce bije po prawej stronie

Pojawienie się metra na Pradze będzie zapewne jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii prawego brzegu Warszawy. Dziś to miejsce wydaje się być oddzielone od lewego brzegu stolicy nie tylko Wisłą, ale i stygmatem uboższej siostry.

Tymczasem to tylko siostra niedoceniana i myślę, że metro to zmieni. Wystarczy, że okaże się, że droga z Pragi do centrum trwa chwilę, a jednocześnie to miejsce oferuje swój własny niepowtarzalny klimat. Takich okazji się nie przepuszcza. To, co widzę ja, widzą też deweloperzy, już dziś budując tam biura i mieszkania.

Praga 2020 będzie już całkiem innym miejscem. Nie takim, które kojarzy się z ciemnymi bramami, brudem, zapomnieniem. Wraz z nowymi mieszkańcami, nowymi pracownikami zacznie żyć na nowo. I mam nadzieję, że ta druga młodość będzie jednocześnie kołem zamachowym do tego, by zachować historyczny charakter tego miejsca.  Nic innego przecież, jak inwestycje pomogą przywrócić do życia historyczne kamienice, o których jakby ktoś zapomniał.

Warszawskie City

To jak Warszawa zmieniła się w przeciągu ostatnich lat pokazuje najlepiej jej panorama. W centrum dokładnie jak grzyby po deszczu rosną w górę coraz to nowe biurowce. Ich zagłębiem stało się centrum i Wola. I gdy dłużej się nad tym zastanowimy to odpowiedź na to, dlatego akurat tam jest prosta – metro.

Bo gdzie mieć lepiej biuro, jeśli nie w miejscu, gdzie w łatwy sposób można dojechać, nie trzeba stać w korku, w samochodzie. Wystarczy wsiąść w kolejkę i za chwilę być w pracy.

Myślę, że Warszawa 2020 dopracuje się własnego City w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Już teraz patrząc na plany kolejnych inwestycji możemy się po części domyśleć, jak będzie wyglądała ta część warszawy położona między rondem Daszyńskiego a rondem ONZ.

I co ważne będzie się budować nie tylko „od nowa”, ale też „na nowo”. Kilka inwestycji odejdzie bowiem w przeszłość, by w ich miejsce pojawiły się nowe. Już zniknął Mercury z Jana Pawła. Zniknie też Ilmet z ronda ONZ. Wieża UBS, która stanie w tym miejscu będzie jakby siostrą Ronda1 i zmieni to miejsce w pewien historyczny sposób. Oba budynki domkną tę przestrzeń tworząc warszawskie City. Biurowce będą odbijać się w sobie, co dodatkowo stworzy wyjątkowy efekt. Powstanie brama prowadząca do biurowej części Warszawy.

Kontynuacja

Ale przede wszystkim Warszawa 2020 to dla mnie miasto, w którym nie tylko zakończona zostanie budowa drugiej linii metra, ale będą już postawać dwie kolejne. W 2020 roku nie będziemy być może jeszcze Berlinem czy Paryżem, ale będziemy iść w tym kierunku.

Wszystkie zmiany, jakie szykują się warszawiakom w przyszłości już dziś są związane z tymi kilkoma stacjami, które właśnie powstają. Jak zatem zmieni się miasto, gdy będziemy mogli w końcu sprawnie poruszać się między poszczególnymi miejscami?

Nie potrzeba nam tego, by w 2020 roku poruszać się latającymi samochodami, przyszłość wygląda dobrze, jeśli okaże się po prostu, że będziemy mogli się poruszać po mieście komfortowo i sprawnie, tak samo sprawnie, jak czuję się dziś poruszając się londyńskim metrem.

Wracając do teraźniejszości, nie zważając na polityczne rozgrywki z chęcią zagłosuję na kandydata, który sprawi, że właśnie taką Warszawę będziemy mieć w przyszłości.

Podobne artykuły


17
komentarze: 93 | wyświetlenia: 2225
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1128
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1073
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 802
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 563
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 626
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 685
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 990
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 511
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska