JustPaste.it

Dlaczego skóra się starzeje?

Budowa skóry, dlaczego skóra się starzeje? jak jest zbudowana skóra oraz co wpływa na kondycję naszej skóry?...

Budowa skóry, dlaczego skóra się starzeje? jak jest zbudowana skóra oraz co wpływa na kondycję naszej skóry?...

 

....

Po przekroczeniu 25 lat nieuchronnie czekają nas zmarszczki, opuchnięcia, przebarwienia skóry, różnego rodzaju plamki czy jak wyżej wymienione pryszcze,rozszerzone pory.

Aby zgłębic “problem” musimy najpierw wiedziec co to jest skóra i jak jest zbudowana

modanaurode-rozszerzone-pory-sos-dla-skory2.jpgFot. Modanaurode.pl

 

Budowa skóry:

Skóra żyje i oddycha, miliardy komórek pływają w wodnej cieczy, która zawiera tyle samo soli co morska woda. 70% ciała to woda, z czego 35% znajduje się w skórze.

Przekrój poprzeczny skóry przypomina nazwijmy to “kanapkę z dżemem”. Warstwa górna skóry - naskórek - i dolna - skóra właściwa, są otoczone cienka warstwą podstawową.

U młodych kobiet, skóra odnawia się co dwa, trzy tygodnie, natomiast u starszych kobiet skóra odnawia się co najmniej dwa razy dłużej. Wierzchnia warstwa skóry, która chroni warstwę wewnętrzną skóry, składa się ze zrogowaciałych komórek. Kiedy obumierają, łuszczą się i odpadają, natychmiast są zastępowane przez nowe.

Codziennie tracimy około 4% komórek skóry, przez całe nasze życie stracimy około 14 kg skóry ( zmartwiałe komórki skóry stanowią bardzo dużą częśc kurzu w naszych domach). Centralny ośrodek odnowy skóry znajduje się głęboko w galaretowatej poduszce skóry właściwej.

Niestety nie możemy zobaczyc co się tam dzieje, ale zachodzące tam procesy rządzą zewnetrzną warstwą skóry, a tym samym decydują o naszym wyglądzie. Włąśnie tam znajdują się naczynia krwionośne, gruczoły potowe, cebulki włosowe, tkanka łączna (tkanka łączna zawiera bardzo ważne składniki które sprawiają że nasza skóra odnawia się, czyli kolagen i elastynę).

Gruczoły łojowe decydują o stanie skóry twarzy. sterowane są przez androgeny, męskie hormony które u kobiet wydzielają się w niewielkich ilościach. Androgeny wywołują trądzik, wypryski, zaskórniaki, zgrubienia skóry oraz woskowate żółte łojotokowe przerosty.

 

Starzenie się - dlaczego skóra się starzeje?

Co jest odpowiedzialne za starzenie się skóry? w wielkiem aale to wielkim skrócie powiemy kolagen i elastyna, czyli dwa podstawowe składniki skóry. Głównymi czynnikami wpływającymi na degenrację skóry są promienie ultrafioletowe UV, są to promienie słoneczne ale też i te stosowane w solariach oraz małe, pojedyńcze molekuły, nazywane wolnymi rodnikami, które niszczą komórki skóry.

Zarówno promienie UV, jak i wolne rodniki powodują, że włókna kolagenu które powinny leżec prosto i równo, skrecaja się i plączą, co prowadzi do wiotczenia i marszczenia się skóry. Opalanie się należałoby ograniczyc od najmłodszych lat, ponieważ do największego spustoszenia naszej skóry dochodzi do 18 roku życia, dlatego chrońmy naszą skórę dobrymi kremami przed każdym opalaniem.

 

Starzenie się budowa skóry po 50-ce:

Po pięcdziesiątce, liczba włókien elastynowych bardzo się zmniejsza co przyśpiesza wiotczenie, powoduje obwiśnięcia skóry oraz podpuchnięcia. Jednocześnie skóra zaczyna byc coraz bardziej sucha, ponieważ zanika produkcja tłuszczu i tym samym zmniejsza się zdolnośc skóry do gromadzenia wody, jakby tego było mało, powolnieje tempo odnawiania się komórek skóry.

 

W miarę upływu lat skóra staje się wrażliwsza i bardziej podatna na ataki “wrogów” czyli promienia UV i wolne rodniki, na szczęście nie wszystkie zmiany są nieodwracalne.

Pamiętajmy aby o naszą skórę dbac już od najmłodszych lat, dobrze pielęgnowana skóra na pewno pozostanie w dobrej kondycji na długie lata.

 

Budowa skóry - FAKTY!

Dorosły człowiek ma około 300 milionów komórek na powierzchni prawie 2 m2 skóry, ważącej niemal 3,2 kg.

Skóra twarzy ma grubośc około 0,12mm, a na reszcie ciała sięga nawet 0,6mm. Najgrubsza skóra znajduje się na dłoniach i stopach, od 1,7mm nawet do 4,7mm.

Najcieńsza skóra jest na wargach i powiekach. Pół cala kwadratowego skóry zawiera co najmniej 10 włosów, 100 gruczołów potowych, 1 m naczynek krwionośnych i 15 gruczołów łojowych.

Sprzymierzeńcy i wrogowie skóry:

Sprzymierzeńcy:

 - świeże powietrze.

 - osłony przed słońcem,

 - świeża i zdrowa żywnośc, dużo warzyw i owoców,

 - woda, odpowiednie nawadnianie i nawilżanie skóry to podstawa jej pięknego wyglądu,

 - dobre trawienie,

 - relaks i sen, musimy pamiętac aby zapewnic naszemu organizmowi odpowiedni odpoczynek i możliwośc na zregenerowanie się organizmu.

Wrogowie skóry:

 - dym papierosowy

 - klimatyzowane pomieszczenia;

 - biurowe urządzenia np. komputer,

 - promienie ultarfioletowe UV,

 - żywnośc konserwowa, sztuczna, rafinowana np. biały cukier, mąka,

 - kawa,

 - alkohol,

 - słabe trawienie, zaparcia,

 - stres.

Zadania jakie wykonuje na codzień skóra:

 - Ochrona i zespalanie organów wewnetrznych i kośca,

 - “odpierania ataków” zewnętrznych - czynników chemicznych i bakteriologicznych,

 - regulowanie temperatury ciała,

 - wydalania porami toksyn,

 - wytwarzanie ze światła słonecznego witaminy D,

 - odbieranie bodźców zewnętrznych, (jak dotyk, ból, ciepło, zimno

 

Zobacz więcej zobacz na Modanaurode.pl

 

 

 

 

Źródło: http://modanaurode.pl/2017/11/16/budowa-skory-dlaczego-skora-sie-starzeje-jak-jest-zbudowana-skora-oraz-co-wplywa-na-kondycje-naszej-skory/