Login lub e-mail Hasło   

Nobel za " boską czastkę"

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1(...)e_.html
Tam gdzie miała być próżnia jest według tak zwanego standardowego modelu cząstek elementarnych cała przestrzeń wypełniona stałym polem "boskich cząsteczek" czyli bozonów Higgsa
Wyświetlenia: 1.278 Zamieszczono 08/10/2013

Prof. Stephen Hawking guru ateistów przegrał zakład o odkrycie bozonu Higgsa

Naukowcy pracujący w ośrodku CERN poinformowali o odkryciu nowej cząsteczki, której charakterystyka jest zgodna z opisem bozonu Higgsa, zwanego 'boską cząsteczką'. Podczas specjalnej konferencji prasowej wyniki badań zostały zaprezentowane przez dwa zespoły pracujące nad tym zagadnieniem w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Szwajcarii. Wystąpieniom przysłuchiwał się sam Peter Higgs, twórca teorii zakładającej istnienie bozonu. Jego cząsteczka to brakujący element w obowiązującym w nauce standardowym modelu wszechświata.

Naukowcy ogłosili, że najprawdopodobniej odkryli poszukiwany od lat 60. bozon Higgsa. To wielki przełom w nauce, wielu badaczy nie wierzyło w ich istnienie. Sam sławny fizyk prof. Stephen Hawking stracił 100 dolarów, bo założył się, że nie zostaną odkryte - opisuje "Daily Telegraph".

Prof. Peter Higgs po raz pierwszy opisał możliwość istnienia cząstek nazwanych potem jego imieniem w 1964 roku. Bozony Higgsa powodują, że inne cząsteczki zamiast pędzić samotnie przez wszechświat z prędkością światła, łączą się w atomy, a te tworzą całą materię.
Przez kolejne 48 lat wielu naukowców odrzucało jego teorię. Sam Higgs nie miał możliwości jej udowodnienia. Wielki Zderzacz Hadronów, gdzie najprawdopodobniej wykryto bozony Higgsa, został uruchomiony dopiero w 2009 roku. Gdy pierwszy raz Higgs i jego koledzy ogłosili swoje teorie, starsi wykładowcy radzili im porzucić badania, bo to może oznaczać "zawodowe samobójstwo".
Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Francois Englert z Belgii i Peter Higgs z Wielkiej Brytanii. Peter Higgs, którego imieniem ochrzczono cząstkę elementarną, był tegorocznym faworytem.
 
Francois Englert i Peter Higgs - autorzy koncepcji cząstki elementarnej uzupełniającej model standardowy. Publikacja Higgsa na ten temat ukazała się w 1964 r., a niemal w tym samym czasie ukazały się dwie inne, zawierające mniej więcej takie same pomysły. Jedną z nich napisali Francois Englert i Robert Brout, drugą - Gerald Guralnik, C.R. Hagen, Tom Kibble. Poza tym te wszystkie prace były rozwinięciem idei, którą dwa lata wcześniej zaproponował genialny amerykański fizyk Philip Warren Anderson.
Istnienie bozonu Higgsa powoduje, że inne cząstki - m.in. elektrony - mają masę. Gdyby elektrony nie miały masy, świat materialny w takim kształcie, jaki znamy, po prostu by nie istniał.
- Według tak zwanego standardowego modelu cząstek elementarnych cała przestrzeń jest wypełniona stałym polem. Gdyby nie było tego pola, każda z cząstek, którą znamy, elektrony przede wszystkim, poruszałaby się z prędkością światła. Istniałaby "zupa" złożona z wolno latających masywnych protonów i śmigających z prędkością światła innych cząstek, w tym elektronów. Nie powstałyby atomy, z których składa się materia - tłumaczył w TOK FM były dyrektor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Meissner.

Świat jaki widzimy to dzieło genialnej myśli i wyobraźni Boskiej Świadomości wyrzeżbiony w polu Higgsa. Nauka przybliżyła się ciut do Boga  /swistak/

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72007
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3744
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 8523
71
komentarze: 20 | wyświetlenia: 17814
59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 14601
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49630
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2153
27
komentarze: 68 | wyświetlenia: 4990
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7373
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9955
11
komentarze: 21 | wyświetlenia: 2196
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  08/10/2013

Swistak, w przyszłym roku ty dostaniesz Nobla z teologii za odkrycie, że Bóg stworzył cząstkę Higgsa. Będzie to kolejny milowy krok zbliżenia nauki i Boga.

@Hamilton Starszy: Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  swistak  (www),  08/10/2013

Panowie nareszcie wiem o co chodzi w tej dyskusji!

Świat jaki widzimy to dzieło genialnej myśli i wyobraźni Boskiej Świadomości wyrzeżbiony w polu Higgsa. Nauka przybliżyła się ciut do Boga /swistak/
I tak bez jego przyzwolenia, toż w każdym szanującym się wszechświecie wywalili by go zaraz z roboty, za niedopatrzenie i brak interwencji.

Zostawcie świstaka, w spokoju ... sami nie potraficie podać wiarygodnej definicji świata, ale kąsicie tego, który ma odwagę mieć światopogląd czysty i przejrzysty ... to czepianie się wynika z pustki, z braku własnej jednoznacznej wiary, nie mówiąc o wiedzy ... w cokolwiek. Pustka panowie, pustka ... albo wściekłość intelektualna i wyżywanie się na kimś, kto ma czelność myśleć inaczej. W stadzie owiec czarnych, on jest owieczką jaśniejszą ...

  Hamilton,  08/10/2013

@Mirosław: światopogląd swistaka i twój jest czysty i przejrzysty, inne są brudne i mgliste? Wy macie prawo do głoszenia własnych poglądów, inni na stos? Nihil novi mocium panie adwokacie.

@Mirosław: Od kiedy to brak wiary musi oznaczać pustkę? A jeśli nawet, to wolę tę pustkę, którą zawsze mogę wypełnić wiedzą od wypchania mózgu po brzegi urojeniami o dobrym duszku Jezusie Jahwe Chrystusie czy o kwantowej teorii słowa bożego, gdzie miejsca na nic innego już nie wystarcza.

  nse,  09/10/2013

@Mirosław: ... eter kosmiczny – w filozofii hipotetyczna substancja wypełniająca cały Wszechświat. Czyżby pole Petera Higgsa oznaczało powrót do eteru, właściwie czemu nie; no bo jak inaczej wytłumaczyć bezwzględną prędkość światła ??

  nse,  09/10/2013

@Michał Aleksy Mentrak: Brak wiary, to brak determinacji życia, to zamarcie w statycznych mechanicznych cyklach nie rokujących żadnego rozwoju :(

@Michał Aleksy Mentrak:
Michale, Twoj komentarz uderza w samo sedno... Twoje calkiem zasadne pytanie troszeczke bym przeredagowal: "Od kiedy to brak wiary w byty i zjawiska nadprzyrodzone musi oznaczać pustkę?"
Pozdrawiam serdecznie.

  nse,  09/10/2013

@youngcontrarian: Zdefiniuj słowo "Nadprzyrodzony" ??

@Mariusz Kajstura:
Mariuszu, czy Ty na powaznie? Ile masz lat?
Ja definicje bytow nadprzyrodzonych poznalem w wieku 5 lat kiedy to na Wigilie rozpoznalem w "Swietym Mikolaju" cuchnacego alkoholem i papierosami wujka Olka.

@Mariusz Kajstura: Taka dyskusja to igraszki ze słowem. Bóg nie jest w żadnym sensie nadprzyrodzony, bo wypełnia cały Wszechświat. No chyba, że nadprzyrodzoność jest pojmowana w sposób dziecinny, malowniczy, jak to przedstawia youngcontrarian.

Podobnie pustka - poza słowem "pustka" - nie istnieje. To rozważania "błądzącego" umysłu, dążącego do idealizacji w każdym wymyślanym słowie, prowad

...  wyświetl więcej

@Mirosław: zamiast "prowadzi" powinno być "prowadzą" - ale generalnie sensu wypowiedzi to nie zmienia. "generalnie" - czyli tak pi razy drzwi ...

@Mirosław:
>>>Bóg nie jest w żadnym sensie nadprzyrodzony, bo wypełnia cały Wszechświat.(...) <<<
...zapomniales dodac AMEN!

:-)
Drogi Mirku, oszczedz sobie tego protekcjonalnego tonu.
Proponuje Ci abys wspolnie ze swoimi teistycznymi sojusznikami pod kazda szerokoscia geograficzna (lacznie z hinduskimi politeistami) ustalil ile wlasciwie tych

...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:
Bozon Higgsa, ma dużą masę - 126 razy wiekszą od masy protonu. Tak duże cząstki, tworzące wciąż fluktuujący "ocean" (pole), wypełniają całkowicie Wszechświat, a inne - mniejsze - powstają w efekcie oporu na jaki natrafiają "fragmenty" energii przemieszczające się w tym oceanie. W wyniku tego oporu powstają obserwowane przez nas cząstki elementarne: elektron, quarki, a tak ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Spróbuj uchwycić istotę Boga a nie jego różne postacie, wynikające z różnic kulturowych. Nie przywiązuję tak dużej wagi do jego opisów biblijnych, zawartych w Koranie czy innych "świętych" księgach, ponieważ, ich twórcami byli ludzie, którzy nadali Bogu różnorodną postać osobową - bardziej lub mniej przychylną człowiekowi.

Istota pojęcia Bóg, sprowadza sie do odpow

...  wyświetl więcej

  nse,  09/10/2013

"Mariuszu, czy Ty na powaznie? Ile masz lat?
Ja definicje bytow nadprzyrodzonych poznalem w wieku 5 lat kiedy to na Wigilie rozpoznalem w "Swietym Mikolaju" cuchnacego alkoholem i papierosami wujka Olka. "

@youngcontrarian: :) ... Jak widać nie potrafisz prostego pytania zrozumieć i próbujesz zabłysnąć, tylko czym skoro wskazujesz na brak rozumienia podstawowych zagadnień.

  nse,  09/10/2013

@Mirosław: Tak jak igraszki ze słowem "Nadprzyrodzony", bo cóż ono oznacza dziś i oznaczało w historii ... ??, a gdyby tak ze strukturą znaczenia słowa "Nadprzyrodzony" udać się w taką podróż do historii ...; Tak tylko wtedy można dojść do wniosku że słowo "Nadprzyrodzony" określa niezrozumiały lub jeszcze niepoznany ...

  nse,  09/10/2013

@Mirosław: ..., a myśl wynika z pragnienia nazwania tego co istnieje ?

@Mariusz Kajstura:

"wykazujesz brak rozumienia podstawowych zagadnień."

Drogi Mariuszu, nawet nie wyobrazasz sobie ile razy slyszalem podobne zdanie w moich polemikach z religiantami (pod wszystkimi szerokosciami geograficznymi) promujacymi - czasami z kalachem w reku - wiare w swoje jedynie "sluszne, prawadziwe, jak najbardziej poznane / rozpoznawalne i tylko im zrozumiale byty na

...  wyświetl więcej

@Mirosław: To już nawet nie jest wizja nawiedzonego poety, to pseudonaukowy bełkot pozbawiony sensu.
Aby mogła powstać jakakolwiek myśl, a w niej pojawić się kształt (a nie odwrotnie, jak - nie po raz pierwszy - mylisz skutek z przyczyną, bo tak lepiej pasuje do Twojej koncepcji) musi zaistnieć żywy i inteligentny obserwator.
Gdyby we wszechświecie nie istniały inteligentne stworzeni ...  wyświetl więcej

  nse,  09/10/2013

@youngcontrarian: "Drogi Mariuszu, nawet nie wyobrazasz sobie ile razy slyszalem podobne zdanie w moich polemikach z religiantami ..."
... Hmm najpierw mieszasz słowo "Nadprzyrodzony" z "Świętym", a teraz imputujesz jakieś słowo "CUDOWNY".
Masz jakąś schize na tle religijnym czy co ??

@Michał Aleksy Mentrak: Drogi Michale, Aleksy ... niczego nie chcę wykazać, poza obroną swoich tez ... tak samo jak Ty to czynisz. Nie stosuję żadnych podstępnych metod, co mi imputujesz ... jestem jaki jestem - i tą cechę również w Tobie cenię. Twoja uwaga o fizycznym mózgu jest jak najbardziej na miejscu: identycznie działa komputer, któremu wprowadzamy program. Tylko ten program wprowadza człow ...  wyświetl więcej

@Mirosław: Różnica między nami jest taka, że to ja jestem w tej szczęśliwej sytuacji, iż nie muszę dowodzić nieistnienia kogoś, czegoś. Obowiązek dowodzenia od czasów Arystotelesa i jego Logiki spoczywa zawsze na stronie twierdzącej, że ktoś, coś istnieje. Tak długo, jak długo nie udowodnisz ponad wszelką wątpliwość, że istnieje stwór pt. Bóg, tak długo mam prawo twierdzić, że wierzysz w bajki dla ...  wyświetl więcej

  nse,  09/10/2013

@Michał Aleksy Mentrak: Wszystko się zgadza, po za malutkim szczególikiem ..., po co udowadniać ślepcowi że trawa jest zielona ??

@Mariusz Kajstura: Cepem między oczy - ten argument zawsze jest przekonywujący. Porażająca potęga intelektu. Gratuluję. Poza tym.

@Michał Aleksy Mentrak:

Drogi/blogoslawiony Michale, podziwiam Twoja nadprzyrodzona kulture i iscie swieta... ba boska cierpliwosc, jaka okazujesz swoim interlokutorom/oponentom w swiatopogladowych debatach.
Pozwol, ze oficjalnie wysune propozycje ogloszenia Cie "EIOBOWYM SWIETYM".

@youngcontrarian: ha, ha ... no to ja odmówię pierwszą modlitwę - tylko nie wiem czy do, czy za Michała:

Święty Michale nasz
Coś dostał cepem między oczy
I porażony inteligencją padł
Dopomóż by język prawy zapanował
na salonach eioby ... Amen.

  nse,  10/10/2013

@Michał Aleksy Mentrak:
"@Mariusz Kajstura: Cepem między oczy - ten argument zawsze jest przekonywujący. Porażająca potęga intelektu. Gratuluję. Poza tym."
Drogi Panie Michale :) ... Po co takie argumenty siły ??, czyżby po to, by z ślepca zrobić i głupca ?? Zawsze pozostaje kwestia powodu dla którego ma być dowód przedstawiany, ja tylko zasygnalizowałem problem.
No cóż ja m ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian; @Mirosław; @Mariusz Kajstura:
Nie podlizujcie się, bo i tak żaden z Was rozgrzeszenia nie dostanie - "daremne żale, próżny trud". No chyba, że z załącznikiem stosownym wpadniecie; wtedy możemy porozmawiać...

Drogi Miroslawie,
Z Twojego monologu mniemam, ze jestes panteista, wyznawca metaforycznego "boga" w rozumieniu Spinozy i Einsteina...
W porzadku... nie mam z taka postawa wiekszych doktrynalnych problemow. Lubie naukowcow/poetow.

Gdy powoli zaczalem sie degustowac Twoim komentarzem zauwazylem w pewnym momencie, ze jednak nie wytrzymales i znow rykoszetem poczestowales nas swi

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  09/10/2013

@youngcontrarian: arogancki i pyszny umysł jest nieprzemakalny na żadne argumenty bez Bożej łaski. Dlatego ateiści i światli humaniści odgrywają swoje żałosne role, nieświadomi, że Bóg sobie z nich kpi!

@youngcontrarian: Dzięki za to podsumowanie. Rzeczywiście, być może czasami używam "żądła" słowa, by swoje mysli przekazać. Za co przepraszam, ale jestem tylko maluczkim człowiekiem, który próbuje zrozumieć rzeczywistość, bez woalki domniemań. Tylko doskonale wiesz z historii, że bardzo rzadko zmiany w sposobie myślenia dokonują się ewolucyjnie - dużo częściej mamy do czynienia z rewolucją, często ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  09/10/2013

@swistak: "arogancki i pyszny umysł jest nieprzemakalny na żadne argumenty bez Bożej łask". Święta racja. Pasujesz jak ulał.

  swistak  (www),  10/10/2013

@Hamilton Starszy: a ty jesteś kwintesencją pokory i skromności!

  Hamilton,  11/10/2013

@swistak: nie, nie jestem, ale nie glotyfikuję najskromniejszego z nauczycieli, nie pouczam innych jak mają żyć i w ten sposób unikam hipokryzji., którą ty jesteś przepełniony.

  swistak  (www),  13/10/2013

@Hamilton Starszy: przy twoich Himalajach mogę być pagórkiem hipokryzji!

  Hamilton,  13/10/2013

@swistak: co tam moje Himalaje, twoja pagórkowata hipokryzja polega na tym, że oczekujesz miłości od świata, którego nienawidzisz. To syndrom dramatu błazna . Im bardziej chce być podziwiany, tym bardziej jest wyśmiewany.

  swistak  (www),  13/10/2013

@Hamilton Starszy: widocznie swiat ma wypaczone poczucie humoru jak ty!

  Hamilton,  13/10/2013

@swistak: nawet wypaczone poczucie humoru jest stokroć lepsze od absurdu. Potupaj nóżką, może świat się do ciebie dostosuje.

  swistak  (www),  14/10/2013

@Hamilton Starszy: Hamiltonie! Zamiast zmieniać świat opętany przez Szatana, czyli kopać się z koniem, lepiej jest się modlić do Tego co trzyma cugle i ma bat!

  Hamilton,  14/10/2013

@swistak: módl się do bata.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska