JustPaste.it

Prawo do dysponowania własną pracą dyplomową

Czy studenci mogą cieszyć się pełnią praw autorskich do swojej pracy dyplomowej, skoro pisana jest na uczelni pod kierunkiem promotora?

Czy studenci mogą cieszyć się pełnią praw autorskich do swojej pracy dyplomowej, skoro pisana jest na uczelni pod kierunkiem promotora?

 

      Dla większości osób praca magisterska, praca licencjacka lub inna praca dyplomowa to pierwsze i często ostatnie w życiu stworzone samodzielnie opracowanie naukowe. Czy jednak mogą cieszyć się pełnią praw autorskich do swojej pracy dyplomowej, skoro pisana jest na uczelni pod kierunkiem promotora?

pióro

Podstawa prawna
      Zgodnie z art. 239 Ustawy o szkolnictwie wyższym, prawa do niej przysługują twórcy, którym w tym przypadku jest student. Daje mu to możliwość swobodnego rozporządzania swoją pracą dyplomową oraz jej publikacji.

Odstępstwa
      Od tej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa.
Mianowicie, pierwszeństwo publikacji przysługuje uczelni, ma na to jednak tylko pół roku. Jeśli nie zrobi tego w ciągu 6 miesięcy od obrony, absolwent może ją opublikować jako pierwszy.
Ponadto, jeśli praca jest jedną z części większej całości, np. stanowi jeden z rozdziałów zbiorowego dzieła, prawo autorskie do pracy dyplomowej w dalszym ciągu przysługuje studentowi, jednocześnie prawa autorskie do całości przysługują uczelni i student nie może samodzielnie podjąć decyzji o jej publikacji.
No i wreszcie w wyjątkowych sytuacjach, współwłaścicielem praw do dzieła może być również promotor. Zdarza się tak wtedy, gdy jego wkład w tworzenie pracy jest znaczący, nie ogranicza się do wskazówek, lecz w dużym stopniu przesądza o jej kształcie. Są to jednak bardzo rzadkie sytuacje.
      We wszystkich omówionych przypadkach właścicielem praw autorskich do własności intelektualnej cały czas pozostaje student, jednak zostają one w pewnym stopniu ograniczone na rzecz uczelni.

Łamanie prawa
      Czasami jednak abiturient dostaje do podpisania następującą klauzulę "Wykonana praca dyplomowa magisterska, licencjacka jest przedmiotem prawa autorskiego. Majątkowe prawo autorskie do pracy przysługuje Politechnice/Uniwersytetowi/Szkole.. w zakresie objętym odrębnymi przepisami." Warto mieć świadomość, że taki zapis jest jedną z niedozwolonych klauzul w umowach i jako taki nie ma mocy prawnej, nawet, jeśli pod presją zostanie podpisany przez abiturienta. Nie ma możliwości nieodpłatnego zrzeczenia się przez studenta autorskich praw majątkowych na rzecz uczelni. Powyższa formuła dotyczyć może jedynie prawa uczelni do pierwszeństwa w opublikowaniu pracy dyplomowej, o czym była mowa powyżej.

      Należy tez odróżnić prawa autorskie osobiste od majątkowych. Pierwsze są niezbywalne i dziedziczne, natomiast prawa majątkowe można odsprzedać, nawet wielokrotnie, przy czym nie ma to wpływu na prawa osobiste.

Wniosek
      Czy można zatem legalnie odsprzedać swoją pracę na przykład komuś kto zamierza wykorzystać ją jako wzór do napisania własnej?
Zgodnie z tym, co napisałam powyżej, sprzedanie takiej pracy jest legalne, autor bowiem dysponuje prawami do niej i może je zbywać. Co więcej nie jest również przestępstwem zakup takiej pracy dyplomowej, do momentu, gdy nie opatrzymy jej swoim nazwiskiem i nie przedstawimy na uczelni jako własnej.

 

Więcej porad na ten temat na http://www.pracedyplomowe.edu.pl/poradnik.html

 

Źródło: http://www.pracedyplomowe.edu.pl/legalna-sprzedaz-pracy-dyplomowej.html