JustPaste.it

Jak rozumować indukcyjnie

Jaki styl rozumowania pomógł ludzkości przeżyć ostatnie 500 lat, wyposażając świat w wiele przełomowych odkryć? Jak stosować rozumowanie indukcyjne?

Jaki styl rozumowania pomógł ludzkości przeżyć ostatnie 500 lat, wyposażając świat w wiele przełomowych odkryć? Jak stosować rozumowanie indukcyjne?

 

Rozumowanie indukcyjne polega na określaniu przydatnych uogólnień na temat otoczenia jako całości. Opiera się na konieczności pewnej ilości obserwacji. Jest ważnym narzędziem, które ludzie wykorzystują do budowania modeli rzeczywistości, potrzebnych, aby skutecznie funkcjonować.

 

Chociaż wnioski mogą być błędne, jeśli obserwacje są błędne lub pochodzą z niereprezentatywnej próby, prawidłowo stosowane rozumowanie indukcyjne może być bardzo silne. Leży ono u podstaw metod naukowych, które zrobiły bardzo dużo, pomagając przeżyć ludzkości 500 ostatnich lat. Prawidłowo stosowaną metodą naukową jest w czystej postaci rozumowanie indukcyjne.

 

U podstaw rozumowania indukcyjnego leży możliwość spojrzenia na wyniki, wydarzenia, pomysły i obserwacje oraz wyciągnięcia z nich jednolitego wniosku. Biorąc to pod uwagę, doświadczony przedsiębiorca może wykorzystać swoje własne przeżycia, aby wyciągnąć wnioski na temat aktualnej sytuacji i rozwiązywać problemy w oparciu o to, co zrobił w przeszłości, radząc sobie w podobnym momencie.

 

Jak korzystać?

 

Dużo rozumowania indukcyjnego przebiega intuicyjnie i automatycznie – bez tego nie dałoby rady normalnie funkcjonować. Wszystko, co robilibyśmy musiałoby podlegać wielu analizom, rozważaniom, co oznaczałoby paraliż. Na drugim biegunie rozumowania indukcyjnego leżą formalne metody naukowe, których nauczani jesteśmy w szkole:

 

  • oficjalne hipotezy, sugerujące uogólnioną prawdę

  • eksperymenty – seria badań lub obserwacji, mających na celu przetestowanie hipotezy w sposób sprawiedliwy i rozsądny, z zakresem różnych okoliczności i czynników kontrolowanych.

  • Właściwa dokumentacja z przeprowadzonych badań tak, aby mogły być poddane dalszej kontroli

  • wnioski, ustalenia techniczne, czy hipoteza okazała się fałszywa czy nie, a w praktyce ustalenie, czy hipoteza jest prawdopodobna, aby mogła być prawdziwa.

 

Baza wiedzy

Unitive Coaching

 

Źródło: http://unitivecoaching.pl