Login lub e-mail Hasło   

Karkonosze są O.K.

Stolica Programu III Polskiego Radia, ten tytuł świadczy o tym, że radiowa Trójka jest oczarowana Szklarską Porębą i chyba słusznie. Ta nieduża miejscowość w dolinie rzec...
Wyświetlenia: 1.982 Zamieszczono 22/10/2013

Stolica Programu III Polskiego Radia, ten tytuł świadczy o tym, że radiowa Trójka jest oczarowana Szklarską Porębą i chyba słusznie. Ta nieduża miejscowość w dolinie rzeczki Kamiennej ma swój urok, pomimo tego że teraz, podobnie jak inne polskie miasteczka przypomina mocno plac budowy. Podobnie jak nad Karpaczem góruje Śnieżka, tak nad Szklarską Porębą wznosi się Szrenica. Góra widoczna jest z każdej ulicy i wydaje się bardzo bliska w zasięgu ręki. Jest to jednak dość mylące, bo to co dla oczu wydaje się bardzo bliskie, okazuje się bardzo odległe dla nóg.

Jesienią w Karkonoszach często słoneczność spada do zera. Właściwie można wtedy mówić o całkowitym braku słoneczności i mocno ograniczonej widoczności. Trzeba przy tym zaznaczyć, że widoczności nie ogranicza mgła, tylko przewalające się nad górami chmury, a jest to dość istotna różnica. Mgła unosi się w nieruchomym powietrzu, bez cienia jakiegokolwiek powiewu. Chmury natomiast przepycha nad górami silny wiatr, smagając kłębami wilgoci po twarzy i innych częściach ciała. Wiatr, który sprawia że krople deszczu zamiast grzecznie spadać z nieba za ziemię, lecą sobie poziomo nad ziemią zgodnie z kierunkiem wiatru, ale nie zawsze zgodnie z kierunkiem marszu, bo szlak się wije i zakręca. Zimna wilgoć podczas mgły na wszystkim osiada, podczas wędrówki chmur natomiast wszędzie i pod wszystko się wciska.

Na pogodę nie mamy wpływu, a na jej przeczekanie często brakuje czasu. Chciałem zobaczyć słynne Śnieżne Kotły i nie mogłem czekać aż się rozpogodzi, więc poszedłem mając nadzieję, że będzie jakaś dziura w chmurach. Żadnej dziury nie było. Stację przekaźnikową ledwo dojrzałem, a za barierką, za którą powinno być widać straszną przepaść, zobaczyłem tylko chmurę tak samo straszną jak w innych miejscach.

W końcu jednak nastała słoneczność, początkowo nieśmiała i różowa, żeby później rozkwitnąć z całą, kłującą w oczy stanowczością.

Podobne artykuły


23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 16810
36
komentarze: 36 | wyświetlenia: 3054
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160031
47
komentarze: 53 | wyświetlenia: 4331
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42110
39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 35963
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19558
30
komentarze: 67 | wyświetlenia: 2403
12
komentarze: 11 | wyświetlenia: 70064
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 72965
27
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3050
26
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3785
25
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2791
24
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3434
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2352
 
Autor
ArtykułOdzyly wspomnienie z lat szkolnych.
Dzieki za zdjecia.
Pozdro od Sudetczyko/nowojorczyka...

  adammm,  22/10/2013

Jestem fanem Radiowej Trójki, :))) i oczywiście mieszkańcem Karkonoszy. Zdjęcia super, tak właśnie jest w górach. Rano mgły otulające kotliny i szczyty a potem słońce i widoki zapierające dech w piersiach. Dzisiaj dzień zaczyna się podobnie. Jadąc na p/ mgielnych światłach nie zabłądziłem do pracy a teraz czekam na niezapomniane chwile pojawienia się słońca. Pozdrawiam i zapraszam w Karkonosze :-)

youngcontrarian: Jesteś kochanym, a nawet najukochańszym człowiekiem, który uciekł gdzieś, by odnaleźć swoją tożsamość. Prawdopodobnie - według moich prymitywnych myśli - doznane okrucieństwa, które dały kopa Twoim poszukiwawczym decyzjom, zdarzyły się w dzieciństwie ... wyrazy współczucia. Kiedy umrzesz, odzyskasz siebie. Kiedy odzyskasz siebie - zaczniesz na nowo żyć.

  Hamilton,  22/10/2013

Wiele lat temu nasza ludowa ojczyzna zafundowała mi dwuletnie wczasy. Śnieżkę oglądałem najczęściej spod hełmu.Wspomnienia jednak NAJ. Okolica, klimat, ludzie, Mam ogromny sentyment do tych okolic. Zdecydowanie OK.

  legrafik  (www),  23/10/2013

@Hamilton Starszy: popieram, u mnie również masa wspomnień. Pozdrowienia.

  eugen,  27/10/2013

barkarz Przywróciłeś bardzo miłe wspomnienia - Karkonosze to nasz ulubiony teren turystyczny. Szklarska Poręba (Górna i Dolna), Karpacz, Bierutowice ( Dobre Źródło), piękne szlaki turystyczne, minerały pod stopami i w strumykach, owiane tajemnicami urokliwe miejsca. No i co bardzo ważne to spokój niezbędny do odzyskania sił.
Tam przychodziliśmy do siebie.

  hussair  (www),  30/10/2013

Z racji krewnych kilka ,,turnusów dziecięcych'' przypadło mi w Szklarskiej Porębie. Magiczne chwile.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska