JustPaste.it

Najczęstsze błędy przy wyborze kolektorów słonecznych

Gdy ceny paliw stale rosną, ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej staje się coraz droższe.

Gdy ceny paliw stale rosną, ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej staje się coraz droższe.

 

Rozwiązaniem jest inwestycja w kolektory słoneczne, które w okresach przejściowych oraz letnich eliminują konieczność włączania źródła ciepła do przygotowania c.w.u., tym samym oszczędności w paliwie osiągają nawet 60%. Decydując się na instalację solarną bardzo często inwestorzy popełniają kilka szczególnych błędów, w następstwie których instalacja nie zapewnia osiągnięcia efektu ekonomicznego i ekologicznego. A przecież taka inwestycja ma nam służyć przez lata z zamierzeniem bezawaryjności.

TANIA INSTALACJA SOLARNA
Powiedzenie „Co tanie, to drogie” znajduje swoje potwierdzenie w przypadku instalacji solarnych. Zwykle tanie systemy wykonane są z wątpliwej jakości materiałów, które nie są wytrzymałe na warunki atmosferyczne. W trakcie eksploatacji ulegają szybkiemu procesowi starzenia, np. elementy kolektora rdzewieją, szyby solarne nieodporne na gradobicia ulegają uszkodzeniom itp. Inwestycyjnie taki układ solarny jest tani, jednak w trakcie eksploatacji ulega wielu usterkom a nawet całkowitemu zniszczeniu co generuje kolejne koszty.

CHIŃSKIE KOLEKTORY SŁONECZNE
Obecnie na rynku wybór kolektorów słonecznych jest bardzo duży, jednak w zdecydowanej większości są one produkowane na Dalekim Wchodzie. Takie kolektory charakteryzują się zastosowaniem niskiej jakości materiałów oraz niesolidnym wykonaniem. Poza tym nie są projektowane na polskie warunki klimatyczne, w konsekwencji czego na początku eksploatacji uzyskują deklarowane sprawności, jednak już nawet po roku ich osiągi drastycznie spadają – przez co stają się prawie bezużyteczne i wymagają wymiany.

POWIERZCHNIA KOLEKTORA SŁONECZNEGO
Jeszcze w tym roku  jest możliwe uzyskanie dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej do kosztów kwalifikowanych pod uwagę była brana powierzchnia całkowita kolektora słonecznego, czyli powierzchnia absorbera + obudowa kolektora. Jednak najważniejszą częścią jest przecież powierzchnia czynna, czyli ta która „pracuje”. W wielu przypadkach kolektor słoneczny posiada dużą powierzchnię całkowitą natomiast powierzchnia czynna jest o wiele mniejsza. Na szczęście obecnie zmieniły się zasady przyznawania dotacji, która jest naliczana na podstawie powierzchni czynnej kolektora słonecznego.

ILOŚĆ RUR KOLEKTORA PRÓŻNIOWEGO
W przypadku kolektorów rurowych bardzo często przy wyborze następuje porównanie ofert producentów na podstawie ilości rur proponowanych kolektorów. Jest to błędne podejście, ponieważ  najważniejsza jest powierzchnia absorbera. Czasem większa ilość rur w kolektorze posiada mniejszą powierzchnię czynną a co za tym idzie uzyski energetyczne są niższe. Różnica może również wynikać z porównania rurowych kolektorów słonecznych o typie pracy heat-pipe i kolektorów z przepływem bezpośrednim. Oba kolektory o takiej samej ilości rur mogą różnić się sprawnościami.

SOLAR KEYMARK
Przy wyborze instalacji solarnej sprzedający deklaruje najwyższe parametry kolektora słonecznego poparte certyfikatem SOLAR KEYMARK. To uspokaja inwestora i zapewnia że wybrał najlepszą z możliwych opcji. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszystkie kolektory na rynku  posiadają ten certyfikat, ponieważ jest on dokumentem potwierdzającym przeprowadzone badania kolektora. Konieczne jest porównanie parametrów zawartych w certyfikacie,  gdyż sprawności różnych typów solarów mogą różnić się nawet o 60%.

SERWIS
Inwestor decydując się na instalacje solarną rozpatruje przede wszystkim cenę oraz jakość urządzeń, natomiast nie zastanawia się nad dostępnością serwisu. Warto uwzględnić również ten element i wybierać producentów o stabilnej pozycji i renomie. Zdarza się że firmy sprzedające kolektory chińskie bardzo często znikają z rynku i trzeba szukać serwisu na własną rękę.

WYKONAWCA
Oprócz jakości wybieranych systemów solarnych bardzo ważny jest wybór wykonawcy z doświadczeniem branżowym. Nawet najlepszy system wykonany przez niedoświadczonych instalatorów nie będzie działał poprawnie. Nieprawidłowy montaż systemu może spowodować wiele problemów: pracę układu z obniżona sprawnością, starty ciepła, nieosiągnięcie deklarowanych uzysków energetycznych, a nawet usterki systemu.

Stojąc przed wyborem instalacji solarnej nie należy sugerować się jedynie ceną, ale zwracać uwagę na jakość elementów systemu, a także ich możliwości energetyczne.

_________________________________________________________________________________________________

MABAPA specjalizuje się w produktach niemieckiego producenta firmy Viessmann. Będąc zaufanym partnerem w sprzedaży i montażu urządzeń w 2003 r. MABAPA otrzymała autoryzację na prowadzenie Salonu Firmowego Viessmann Gliwice a w 2008 r. Viessmann Bytom. Działa na terenie woj. śląskiego. Zajmuje się usługami ogólnobudowalnymi.