JustPaste.it

Układanie kostki brukowej w 7 krokach

Dobrze ułożona kostka brukowa to wartość sama w sobie. Pytanie, jak w ogóle się za układanie bruku zabrać i co konkretnie trzeba robić?

Dobrze ułożona kostka brukowa to wartość sama w sobie. Pytanie, jak w ogóle się za układanie bruku zabrać i co konkretnie trzeba robić?

 

kostka-brukowa.jpgJeśli ktoś chce iść łatwiznę, może zlecić ułożenie kostki brukowej wyspecjalizowanej firmie. Kto jednak podchodzi do rzeczy nieco ambitniej, a do tego nie chce przepłacać, może zabrać się do roboty samodzielnie. Oto osiem etapów, przez które trzeba wówczas przebrnąć.

Krok pierwszy: grunt

Bez dwóch zdań, dobry grunt to podstawa. A konkretnie? Układanie kostki brukowej najlepiej zacząć od przygotowania podłoża. Ważna sprawa: kostkę kłaść można tylko na gruncie niewysadzinowym, a więc takim, w którym nie ma pustych przestrzeni, w których mógłby pojawić się lód. Grunt musi być więc jednorodny i nośny.

Krok drugi: podbudowa

Nie należy jednak kłaść kostki brukowej bezpośrednio na ziemi. Trzeba przygotować podbudowę. Jak? Z mieszaniny żwiru i piasku. Warstwa powinna mieć od 10 do 50 cm grubości. Ale uwaga: jeśli obciążenia mają być większe, można podbudowę zrobić z betonu lub kruszywa. Ważna sprawa: podbudowa musi mieć ścisłą strukturę, tak aby podsypka nie mogła się przez nią przecisnąć niżej. Podbudowę zagęszcza się odpowiednim urządzeniem – wibratorem. Należy z obu stron ograniczyć podbudowę krawężnikami.

Krok trzeci: podsypka

Gotowa podbudowa to wciąż jeszcze nie ten moment, w którym można brać się za rzeczywiste układanie kostki brukowej. Zanim to nastąpi należy na niej wysypać specjalną podsypkę. Grubość? Od trzech do pięciu cm. Podsypkę robi się z piasku, cementu, żwiru i klińca. Nie należy jej ani zagęszczać ani ubijać czy deptać. Warto dodać, że dobrze wykonana podsypka pozwoli wyrównać różnice w wysokości ułożonej już kostki.

Krok czwarty: układanie

Kiedy wszystko jest gotowe, można zabrać się za układanie kostki brukowej. Robi się to bezpośrednio na podsypce. Odstępy, poprzeczne do planowanego kierunku ruchu, nie powinny przekraczać 3 do 5 mm. Nie mogą być też jednak mniejsze. Pierwszy rząd musi być prostopadły. Nie należy ściśle dociskać kostki do kostki, trzeba za to zwracać uwagę na to, aby bruk układany był równo. Jeśli kostka ułożona jest za ciasno, w czasie mrozów może dojść do kruszenia krawędzi.

Krok piąty: równanie

Samo układanie to jedno, pilnowanie, żeby było ułożone równo – drugie. Co około 2 m trzeba więc sprawdzać czy linia przebiega właściwie. Najlepiej robić to przy użyciu sznurka. Linie, na których układana jest kostka brukowa powinny być równe. Jeśli jest inaczej – trzeba poprawić. Szczeliny natomiast trzeba wypełnić drobnym piaskiem, aby kostka się nie przesuwała.

Krok szósty: zagęszczenie

Na tym nie koniec pracy. Układanie kostki brukowej obejmuje również jej zagęszczenie. Nie chodzi przy tym o dokładanie dodatkowego bruku, a o ubijanie powierzchni tego, który już został ułożony. W tym celu należy wykorzystać specjalną maszynę, którą należy przesuwać równomiernie po powierzchni ułożonego bruku.

Krok siódmy: wypełnienie

Kiedy kostka jest już ubita, można przystąpić do ostatniej fazy, czyli wypełniania przestrzeni między poszczególnymi elementami drobnym piaskiem. To bardzo ważny etap – jego pominięcie może skutkować brakiem nośności nawierzchni. Dobrze jest piaskowanie powtórzyć po 2-3 dniach, a warstwę na powierzchni zostawić przez kilka tygodni. W ten sposób piasek stopniowo wypełni szczeliny.