Login lub e-mail Hasło   

Meble drewniane a meble z płyty MDF

Drewniane meble od zawsze wywoływały pozytywne emocje, niezależnie od rodzaju i charakteru wnętrza ocieplały wystrój i stanowiły ponadczasową dekorację.
Wyświetlenia: 6.254 Zamieszczono 26/10/2013
Zgłoszony przez 3 użytkowników jako spam

Meble drewniane - Made of Wood GroupDrewniane meble od zawsze wywoływały pozytywne emocje, niezależnie od rodzaju i charakteru wnętrza ocieplały wystrój i stanowiły ponadczasową dekorację. Pomimo, że moda ulega diametralnym zmianom, a trendy przychodzą i odchodzą, to materiał ten nadal gości w większości mieszkań, restauracji i biur. Okazuje się, że meble z drewna nie tylko przyciągają uwagę, ale również eksponują formę i styl danego pomieszczenia. Wbrew pozorom naturalny materiał idealnie nadaje się do stylizacji mieszkań urządzonych, zarówno w klasycznym, jak i minimalistycznym stylu.


Rozważając kwestię kupna nowego wyposażenia warto, zatem odnieść się do bezcennych właściwości drewna. Surowiec od dawna ma ustabilizowaną pozycję, jako materiał trwały i piękny, wnoszący do mieszkania tradycji, ciepła i niepowtarzalnego klimatu. W sprzedaży nie brakuje klasycznych mebli o prostych i gładkich frontach oraz masywnych, z drewna grubo ciosanego. Ostateczny design i funkcjonalność poszczególnych wnętrz w dużej mierze zależy od umiejętnego łączenia kolorów i wyboru najbardziej efektywnego materiału, z jakiego meble drewniane zostały wykonane. Stylizowane fronty tworzą spójną i harmonijną całość z nowoczesnymi dodatkami. Z kolei innowacyjne modele szaf znakomicie podkreślają piękno surowych materiałów oraz ceramicznych okładzin.


Ze względu na odwieczne piękno i wysoką klasę produktu największym zainteresowaniem cieszą się meble z litego drewna. Nie zważając na fakt, iż zaliczają się do najdroższych, stanowią ekologiczny surowiec, dostępny w naturalnej kolorystyce i unikalnej estetyce słojów. W przeciwieństwie do konstrukcji z płyty MDF, meble drewniane zasługują na szczególną uwagę. Naturalne drewno można systematycznie odnawiać i malować na dowolny kolor. Jest ciepłe w dotyku, odznacza się trwałością i bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. W zależności od zawartości kwasu krzemowego i substancji oleistych charakteryzuje się wysoką stabilnością, dlatego idealnie nadaje się do stylizacji pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Odpowiednio zaimpregnowane staje się odporne na rozsychanie i pęcznienie pod wpływem wilgoci. Oczywiście funkcjonalność mebli w dużej mierze zależy od właściwego przycięcia deski. Najlepiej, gdy poszczególne komponenty przycinane są fladrem do frontu, co optymalnie zabezpiecza przed wchłanianiem nadmiernej ilości wilgoci.


Ogromną zaletą mebli z drewna są również unikatowe walory wizualne. Ważną wskazówką, pomocną przy zakupie wyposażenia jest wyselekcjonowanie jedynie tych gatunków drewna, które ułatwią utrzymanie mebli w czystości i pierwotnej postaci. Szafy, komody i łóżka wyprodukowane z drewna sosnowego charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Meble sosnowe w jasnych, naturalnych odcieniach znakomicie sprawdzają się w połączeniu z ciemnymi dodatkami i optycznie powiększają przestrzeń. Niewątpliwą zaletą materiału są właściwości elektrostatyczne. Okazuje się, że meble z litego drewna są idealnym rozwiązaniem dla dzieci i osób cierpiących z powodu alergii. Drewno posiada właściwości hipoalergiczne i znakomicie utrzymuje ciepło, dlatego warto je uwzględnić w aranżacji mieszkania. W przeciwieństwie do egzotycznych gatunków drewna, jesionu lub dębu, sosna jest surowcem stosunkowo tanim w eksploatacji, dlatego notorycznie wykorzystywana jest w przemyśle meblarskim. Doświadczony producent mebli drewnianych, opierający się na nowatorskich technologiach produkcyjnych potrafi dopasować asortyment do potrzeb i upodobań swoich klientów. W sprzedaży nie brakuje, zatem nowoczesnych szaf, stołów o opływowych kształtach i mebli stylizowanych na antyki. Obecnie nie ma żadnego problemu z kupnem wyposażenia do mieszkania urządzonego w stylu prowansalskim, klasycznym, skandynawskim, czy nowoczesnym. Meble sosnowe pozwalają również na uzyskanie efektownych walorów wizualnych. Oczywiście najlepiej prezentują się w stanie surowym, jednak w razie odczucia monotonności umożliwiają przemalowanie lakierobejcą lub olejowoskiem na dowolny kolor, dzięki czemu całkowicie zmieniają wystrój i styl wnętrza. Nie należy jednak zapominać, że każdy producent mebli drewnianych zaleca adekwatną do gatunku drewna konserwację i pielęgnację swoich wyrobów.


W przeciwieństwie do mebli wyprodukowanych z materiałów drewnopodobnych, meble z litego drewna stanowią inwestycję długoterminową, która z pewnością się opłaci. Tym bardziej, że jest materiałem ekologicznym, którego nie można porównać z zestawami meblowymi z płyty pilśniowej. Jedyną wadą mebli sosnowych jest tendencja do ciemnienia, która jednak nie powinna stanowić ujmy, wręcz przeciwnie zaletę świadczącą o naturalnych właściwościach materiału.


Alternatywą dla mebli z litego drewna są produkty wykonane z drewnopodobnych płyt. Biodegradowalna imitacja w postaci płyty pilśniowej jest rozwiązaniem w znacznym stopniu tańszym. Jednak, czy równie funkcjonalnym?


Wyroby drewnopochodne charakteryzują się nieskończonymi możliwościami wykończeniowymi i atrakcyjną ceną zakupu. Klejenie włókien drzewnych w odpowiednich warunkach owocuje zrodzeniem się twardego materiału o jednorodnym, scalonym przekroju.


Meble z płyty MDF cechują się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, ścieranie, plamy i wysoką temperaturę. Zdecydowanie łatwo je utrzymać w czystości. Ze względu, iż zaliczają się do wyrobów przyjaznych środowisku znajdują poparcie wśród zwolenników ekologii. Współcześnie płyta pilśniową znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim. Popularność zyskała, dzięki znakomitym efektom wizualnym, uzyskanym poprzez adaptację powierzchni ciekawymi i unikalnymi wykończeniami.


Szeroka gama barw i możliwość różnorodnego wykończenia pozwoliły na dopasowanie rodzaju i formy mebli do stylu i wystroju mieszkania.


Niestety meble z płyty MDF są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie pary i bardzo szybko matowieją. Z kolei źle zabezpieczone mogą się stać siedliskiem pleśni i grzybów. Kolejnym problemem jest obróbka polegająca na pokryciu płyt materiałem wykończeniowym, takim jak akryl, folia PCV, polygloss. Pomimo, że design mebli na wysoki połysk przemawia na korzyść produktów w rzeczywistości meble okazują się niepraktyczne. Lakierowane fronty są mało odporne na zabrudzenia, tłuste plamy, zarysowania. Zdarza się, że folia odparza się obniżając jakość estetyczną frontów.  Zważając na fakt, że wyroby z płyty pilśniowej znacznie szybciej ulęgają zużyciu, nie zachowują naturalnego zapachu i oryginalnego zarysu słojów amatorzy ekologicznych wnętrz nie powinni rezygnować z atrakcyjności i efektywności mebli z litego drewna. MDF jest tylko imitacją, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi parametrami drewna. W porównaniu z wyposażeniem drewnopodobnym różnica kosztów związanych z zakupem jest niewielka, a efekty wizualne znaczące. Drewniane elementy konstrukcji nie ulegają złamaniom jak to bywa w przypadku MDF-u, a wady widoczne po wielu latach eksploatacji są bardzo łatwe do retuszowania.


Nie bez powodu antyki i meble sosnowe z lat 50-tych uważane są za eksponaty godne naśladowania, unikaty, za które wielu koneserów jest w stanie bardzo słono zapłacić.


Mateusz Surmiak

O autorze: Mateusz Surmiak - z wykształcenia matematyk, z zamiłowania technolog drewna. Zarządza produkcją i logistyką przedsiębiorstwa Made of Wood Group. Z matematyczną dokładnością koordynuje i nadzoruje realizację zadań produkcyjnych oraz przebieg procesu technologicznego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem, niemal na każdym szczeblu produkcji, pozwala mu zaoferować klientom produkty najwyższej jakości. Prywatnie zapalony piłkarz ligi amatorskiej.

Dołącz do Mateusza Surmiaka na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62265
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31858
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33352
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64542
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65862
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29894
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24029
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29368
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24617
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26886
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13161
 
Autor
Artykuł"Z przeprowadzonych testów wynika, że szafy, komody i łóżka wyprodukowane z drewna sosnowego charakteryzują się dużą wytrzymałością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne."

Te testy, to chyba robili eksperci Macierewicza?
Drewno sosnowe jest drewnem miękkim. Jeśli piszesz coś długopisem na pojedynczej kartce papieru leżącej bezpośrednio na sosnowym blacie, to "kopię" tego tekstu m

...  wyświetl więcej

  mebdia  (www),  25/10/2016

Jeżeli na lata to drewno, jeżeli tymczasówka to MDF.

  bb88  (www),  19/12/2016

Ja jednak wolę meble z płyty MDF, ładne meble w połysku długo zachowują swój blask. Kupiłam moje meble na stronie http://www.mirjan24.pl/ i nie żałuję. Są porządne, stabilne i co najważniejsze - bardzo mi się podobają.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska