JustPaste.it

Meble drewniane a meble z płyty MDF

Drewniane meble od zawsze wywoływały pozytywne emocje, niezależnie od rodzaju i charakteru wnętrza ocieplały wystrój i stanowiły ponadczasową dekorację.

Drewniane meble od zawsze wywoływały pozytywne emocje, niezależnie od rodzaju i charakteru wnętrza ocieplały wystrój i stanowiły ponadczasową dekorację.

 

Meble drewniane - Made of Wood GroupDrewniane meble od zawsze wywoływały pozytywne emocje, niezależnie od rodzaju i charakteru wnętrza ocieplały wystrój i stanowiły ponadczasową dekorację. Pomimo, że moda ulega diametralnym zmianom, a trendy przychodzą i odchodzą, to materiał ten nadal gości w większości mieszkań, restauracji i biur. Okazuje się, że meble z drewna nie tylko przyciągają uwagę, ale również eksponują formę i styl danego pomieszczenia. Wbrew pozorom naturalny materiał idealnie nadaje się do stylizacji mieszkań urządzonych, zarówno w klasycznym, jak i minimalistycznym stylu.


Rozważając kwestię kupna nowego wyposażenia warto, zatem odnieść się do bezcennych właściwości drewna. Surowiec od dawna ma ustabilizowaną pozycję, jako materiał trwały i piękny, wnoszący do mieszkania tradycji, ciepła i niepowtarzalnego klimatu. W sprzedaży nie brakuje klasycznych mebli o prostych i gładkich frontach oraz masywnych, z drewna grubo ciosanego. Ostateczny design i funkcjonalność poszczególnych wnętrz w dużej mierze zależy od umiejętnego łączenia kolorów i wyboru najbardziej efektywnego materiału, z jakiego meble drewniane zostały wykonane. Stylizowane fronty tworzą spójną i harmonijną całość z nowoczesnymi dodatkami. Z kolei innowacyjne modele szaf znakomicie podkreślają piękno surowych materiałów oraz ceramicznych okładzin.


Ze względu na odwieczne piękno i wysoką klasę produktu największym zainteresowaniem cieszą się meble z litego drewna. Nie zważając na fakt, iż zaliczają się do najdroższych, stanowią ekologiczny surowiec, dostępny w naturalnej kolorystyce i unikalnej estetyce słojów. W przeciwieństwie do konstrukcji z płyty MDF, meble drewniane zasługują na szczególną uwagę. Naturalne drewno można systematycznie odnawiać i malować na dowolny kolor. Jest ciepłe w dotyku, odznacza się trwałością i bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. W zależności od zawartości kwasu krzemowego i substancji oleistych charakteryzuje się wysoką stabilnością, dlatego idealnie nadaje się do stylizacji pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Odpowiednio zaimpregnowane staje się odporne na rozsychanie i pęcznienie pod wpływem wilgoci. Oczywiście funkcjonalność mebli w dużej mierze zależy od właściwego przycięcia deski. Najlepiej, gdy poszczególne komponenty przycinane są fladrem do frontu, co optymalnie zabezpiecza przed wchłanianiem nadmiernej ilości wilgoci.


Ogromną zaletą mebli z drewna są również unikatowe walory wizualne. Ważną wskazówką, pomocną przy zakupie wyposażenia jest wyselekcjonowanie jedynie tych gatunków drewna, które ułatwią utrzymanie mebli w czystości i pierwotnej postaci. Szafy, komody i łóżka wyprodukowane z drewna sosnowego charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Meble sosnowe w jasnych, naturalnych odcieniach znakomicie sprawdzają się w połączeniu z ciemnymi dodatkami i optycznie powiększają przestrzeń. Niewątpliwą zaletą materiału są właściwości elektrostatyczne. Okazuje się, że meble z litego drewna są idealnym rozwiązaniem dla dzieci i osób cierpiących z powodu alergii. Drewno posiada właściwości hipoalergiczne i znakomicie utrzymuje ciepło, dlatego warto je uwzględnić w aranżacji mieszkania. W przeciwieństwie do egzotycznych gatunków drewna, jesionu lub dębu, sosna jest surowcem stosunkowo tanim w eksploatacji, dlatego notorycznie wykorzystywana jest w przemyśle meblarskim. Doświadczony producent mebli drewnianych, opierający się na nowatorskich technologiach produkcyjnych potrafi dopasować asortyment do potrzeb i upodobań swoich klientów. W sprzedaży nie brakuje, zatem nowoczesnych szaf, stołów o opływowych kształtach i mebli stylizowanych na antyki. Obecnie nie ma żadnego problemu z kupnem wyposażenia do mieszkania urządzonego w stylu prowansalskim, klasycznym, skandynawskim, czy nowoczesnym. Meble sosnowe pozwalają również na uzyskanie efektownych walorów wizualnych. Oczywiście najlepiej prezentują się w stanie surowym, jednak w razie odczucia monotonności umożliwiają przemalowanie lakierobejcą lub olejowoskiem na dowolny kolor, dzięki czemu całkowicie zmieniają wystrój i styl wnętrza. Nie należy jednak zapominać, że każdy producent mebli drewnianych zaleca adekwatną do gatunku drewna konserwację i pielęgnację swoich wyrobów.


W przeciwieństwie do mebli wyprodukowanych z materiałów drewnopodobnych, meble z litego drewna stanowią inwestycję długoterminową, która z pewnością się opłaci. Tym bardziej, że jest materiałem ekologicznym, którego nie można porównać z zestawami meblowymi z płyty pilśniowej. Jedyną wadą mebli sosnowych jest tendencja do ciemnienia, która jednak nie powinna stanowić ujmy, wręcz przeciwnie zaletę świadczącą o naturalnych właściwościach materiału.


Alternatywą dla mebli z litego drewna są produkty wykonane z drewnopodobnych płyt. Biodegradowalna imitacja w postaci płyty pilśniowej jest rozwiązaniem w znacznym stopniu tańszym. Jednak, czy równie funkcjonalnym?


Wyroby drewnopochodne charakteryzują się nieskończonymi możliwościami wykończeniowymi i atrakcyjną ceną zakupu. Klejenie włókien drzewnych w odpowiednich warunkach owocuje zrodzeniem się twardego materiału o jednorodnym, scalonym przekroju.


Meble z płyty MDF cechują się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, ścieranie, plamy i wysoką temperaturę. Zdecydowanie łatwo je utrzymać w czystości. Ze względu, iż zaliczają się do wyrobów przyjaznych środowisku znajdują poparcie wśród zwolenników ekologii. Współcześnie płyta pilśniową znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim. Popularność zyskała, dzięki znakomitym efektom wizualnym, uzyskanym poprzez adaptację powierzchni ciekawymi i unikalnymi wykończeniami.


Szeroka gama barw i możliwość różnorodnego wykończenia pozwoliły na dopasowanie rodzaju i formy mebli do stylu i wystroju mieszkania.


Niestety meble z płyty MDF są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie pary i bardzo szybko matowieją. Z kolei źle zabezpieczone mogą się stać siedliskiem pleśni i grzybów. Kolejnym problemem jest obróbka polegająca na pokryciu płyt materiałem wykończeniowym, takim jak akryl, folia PCV, polygloss. Pomimo, że design mebli na wysoki połysk przemawia na korzyść produktów w rzeczywistości meble okazują się niepraktyczne. Lakierowane fronty są mało odporne na zabrudzenia, tłuste plamy, zarysowania. Zdarza się, że folia odparza się obniżając jakość estetyczną frontów.  Zważając na fakt, że wyroby z płyty pilśniowej znacznie szybciej ulęgają zużyciu, nie zachowują naturalnego zapachu i oryginalnego zarysu słojów amatorzy ekologicznych wnętrz nie powinni rezygnować z atrakcyjności i efektywności mebli z litego drewna. MDF jest tylko imitacją, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi parametrami drewna. W porównaniu z wyposażeniem drewnopodobnym różnica kosztów związanych z zakupem jest niewielka, a efekty wizualne znaczące. Drewniane elementy konstrukcji nie ulegają złamaniom jak to bywa w przypadku MDF-u, a wady widoczne po wielu latach eksploatacji są bardzo łatwe do retuszowania.


Nie bez powodu antyki i meble sosnowe z lat 50-tych uważane są za eksponaty godne naśladowania, unikaty, za które wielu koneserów jest w stanie bardzo słono zapłacić.


Mateusz Surmiak

Autor: Mateusz Surmiak

O autorze: Mateusz Surmiak - z wykształcenia matematyk, z zamiłowania technolog drewna. Zarządza produkcją i logistyką przedsiębiorstwa Made of Wood Group. Z matematyczną dokładnością koordynuje i nadzoruje realizację zadań produkcyjnych oraz przebieg procesu technologicznego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem, niemal na każdym szczeblu produkcji, pozwala mu zaoferować klientom produkty najwyższej jakości. Prywatnie zapalony piłkarz ligi amatorskiej.

Dołącz do Mateusza Surmiaka na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl