JustPaste.it

Jak humor może zwiększyć produktywność w prac

Jak humor może zwiększyć produktywność w pracy

Motto na dziś:

Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary. Aleksander Dumas


Ostatni sondaż Gallupa, prowadzony na dużej grupie Amerykanów badanych w miejscu pracy ( od roku 2010 do 2012) wykazał, że na każdego zaangażowanego pracownika, przypadają dwaj, którzy nie są w pełni zaangażowani w swoją pracę.

Badania potwierdzają, że ci pracownicy nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, a to oznacza niewykorzystane szanse dla pracodawców.

Badanie sugeruje, że pracodawcy szukają sposobu zaangażowania pracowników, począwszy od niezliczonych szkoleń z zarządzania, motywacji, etc., etc..

Czasami zaangażowanie może się odbywać w prosty sposób. Takim sposobem jest „wstrzykiwanie” zabawy i humoru w pracy.

Korzyści z humoru w pracy

Klinika Mayo(http://www.mayoclinic.com/health/stress-and-humor/MY01210)  wyjaśnia fizyczne zmiany, które płyną ze śmiechu . Narządy i mięśnie się stymulują, powietrze zostaje zasysane, uwalniane są endorfiny, obniża poziom stresu, a dodatkowo tętno i ciśnienie krwi się obniża. Jasna fizyczna reakcja na humor (nie tylko proste, uśmiech lub śmiech) może produkować dobre, uczucie ogólnego relaksu.
Więcej humoru może oznaczać lepszą, pełniejszą fizyczną obecność. Z pewnością widziałeś starszych ludzi, którzy mają uśmiech w oczach? Widać po nich, że śmiali się przez całe życie. Humor i śmiech w dłuższej perspektywie przyczynia się do łagodzenia bólu, poprawić ogólne samopoczucie , eliminuje negatywne uczucia, a nawet rozluźnia napięte mięśnie. Ludzie biznesu o wysokiej kulturze organizacyjnej używają śmiechu podczas spotkań w przytulnych salach konferencyjnych – to obrazek częsty w filmach. A w rzeczywistości?

Melissa Wanzer z Canisius College w Buffalo  badała, w jaki sposób poczucie humoru pomaga pracownikom poprawić komunikację i jakość życia. Chciała sprawdzić, w jaki sposób np. pracownicy służby zdrowia, którzy opiekują się ludźmi śmiertelnie chorymi, codziennie wracają do pracy z zapałem i pełnym zaangażowaniem. Z jej badań jednoznacznie wynika, że uznają konieczność korzystania z poczucia humoru do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.  Stał się on wręcz koniecznością w ich pracy.

Wanzer odkryła, że poczucie humoru jest korzystne w innych obszarach zawodowych. Według niej, pracownicy postrzegający swoich menadżerów jako ludzi z poczuciem humoru, uznają ich za bardziej efektywnych. Jej badania potwierdzają też, że

poczucie humoru jest bardzo efektywnym sposobem na stres.

 

Oczywiście musi być ono właściwie używane. Pracownicy cenią sobie również przełożonych, którzy mają poczucie humoru i chętniej dla nich pracują. Oczywiście poczucie humoru działa tylko wtedy, gdy używane jest adekwatnie do sytuacji.

Dla wielu ludzi definicja „odpowiedniego” humoru nie zawsze jest oczywista, czy precyzyjna. Z drugiej strony nieodpowiedni rodzaj humoru jest znacznie łatwiej rozpoznać.

Zabawa w pracy

Mówi się, że Polacy traktują swoją pracę poważnie. I dobrze, bo jest ona ważna. Ale nie może być miejscem śmiertelnie wręcz poważnych rozgrywek. Jest w niej miejsce na dobre samopoczucie, a nie tylko bardzo poważne traktowanie spraw biznesowych.

Korzystanie z humoru pomaga budować zaufanie, budować morale i pomaga wzmacniać swoją reputację jako pracodawcy.  Zapytaj od czasu do czasu swoich pracowników o zabawne historie z ich tygodnia pracy, które przyniosły uśmiech na ich twarzach. To ważne, że ty i twoi koledzy śmieją się w ciągu dnia. Nie mówimy o opowiadaniu sprośnych dowcipów…

Jednak nieustanny stres i całkowity brak zabawy sprawia, że człowiek żyje w sposób niepełny. A nikt tego nie chce.

Regularne stosowanie humoru jako narzędzia antystresowego nie tylko zwiększa satysfakcję z pracy, ale też ogólne zadowolenie z życia.

   Opracował zespół tomastest.eu

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.tomastest.eu