JustPaste.it

"Cuchnąca róża", czyli czosnek- w kuchni i w medycynie

Czosnek jest nazywany „cuchnącą różą”. Pochodzi z rodziny roślin liliowatych.

Czosnek jest nazywany „cuchnącą różą”. Pochodzi z rodziny roślin liliowatych.

 

Czosnek jest znany i stosowany od czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie czcili czosnek, o czym świadczą jego gliniane modele, znalezione w piramidach.

Kiedyś czosnek był bardzo wartościowy- używano go nawet jako środka płatniczego.
Czosnek posiada mocny, specyficzny zapach, którego trudno się pozbyć. Nawet miętowa guma do żucia nie jest w stanie wyeliminować zapachu czosnku. Jedynym rozwiązaniem jest konieczność odczekania 18-20 godzin, aby zapach całkowicie znikł.
Co ciekawe, zapach czosnku, po spożyciu, jest odczuwalny nie tylko z ust człowieka, ale z całego ciała, przenika on, bowiem, przez skórę.


Zastosowanie w kuchni:
Czosnek jest stosowany we wszystkich kuchniach świata. W polskiej kuchni używa się go do przyprawiania mięs, kiełbas, wędlin, zup oraz sosów. Zależnie od osobistych preferencji, stosujemy mniejsze, lub większe ilości czosnku.
Czosnek sprawia, że potrawy mają mocny zapach i smak, dlatego zazwyczaj stosuje się dg w niewielkich ilościach.
Bardziej od zastosowania w kuchni, znane są właściwości lecznicze czosnku.

Właściwości lecznicze:
Czosnek działa pobudzająco na produkcję soku żołądkowego. Jest stosowany w zwalczaniu zgagi. Ma też właściwości przeciwskurczowe, a w medycynie ludowej podkreśla się jego korzystne działanie na drogi oddechowe.
Czosnek jest używany do leczenia zapalenia gardła, łagodzenia objaw kataru, a nawet leczenia grypy. Działa przeciwgorączkowo i przeciwbakteryjnie.
Powszechnie uważa się też, że stosowanie zbyt dużych ilości czosnku jest szkodliwe, ponieważ podnosi ciśnienie i powoduje duszności, co, w dalszej konsekwencji, może prowadzić nawet do zawału. 

 

tekst pochodzi ze strony: encyklopediaprzypraw.pl