Login lub e-mail Hasło   

Niewinna obserwacja gatunku ludzkiego…

Gdziekolwiek jestem obserwuję ludzi..patrzę na nich z dalszej czasem bliższej perspektywy.. Niekiedy są to osoby których nie znam...Obserwuję stroje, gesty albo ich brak....
Wyświetlenia: 1.474 Zamieszczono 03/11/2013

Gdziekolwiek jestem obserwuję ludzi..patrzę na nich z dalszej czasem bliższej perspektywy.. Niekiedy są to osoby których nie znam...Obserwuję stroje, gesty albo ich brak..słyszę różne głosy i słowa..

Przyglądam się starszemu pokoleniu..widzę szacunek mężczyzn względem kobiet..pań wobec panów..Dostrzegam ich kulturę osobistą i wypowiedzi..piękny język ,argumenty..to dopiero sztuka konwersacji, przekładająca się na jakość komunikacji..Imponuje mi ich wiedza, którą przemycają w każdym zdaniu swoich opowieści..Spoglądam na twarze przedstawicieli tamtego pokolenia..na którejkolwiek zatrzymam wzrok zauważam emocje..niezależnie od tego jakie one są..na tychże twarzach ”gości” serdeczny uśmiech..W tych ludziach widzę dużą wrażliwość..na drugiego człowieka, na jego troski i..życiowe radości..owa wrażliwość była trwałym spoiwem społecznych relacji..

Patrzę na młodsze pokolenie..niektórzy określają je mianem „generacji Y”..szacunek jest na poziomie abstrakcji..kultura osobista to relikt przeszłości..zresztą dziś dobre wychowanie jest passe..wręcz nie wypada być szarmanckim, taktownym..sposób wypowiedzi też uległ zmianie..nie ma argumentów..jest pustosłowie..więc porozumiewanie się nie jest możliwe..A twarze..bez wyrazu..nie widać na nich żadnych emocji..Z kolei podmiotowość obecna wśród starszej generacji..u młodszej zmieniła się w przedmiotowość…

Oto wniosek płynący z przypadkowych obserwacji..Kiedyś byliśmy – my, dziś jest egoistyczne –ja.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1272
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1598
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1025
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 959
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 855
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 939
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 892
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 898
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 777
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Trafne podsumowanie... niewinnym nie jest, raczej świadomym...

  hussair  (www),  04/11/2013

Mamy ,,something in common''. Obserwację socjologiczno-psychologiczną ludu powszechnego. ;)
A to, co widzisz, to nieuchronny efekt oddziaływania wielu czynników. Przede wszystkim media, które formują umysł - a więc i... kodeks etyczny - odbiorców. Wszyscy jesteśmy poddawani programowaniu, nawet ci, którzy nie właczają telewizora. Więc to, kimś się otaczasz, ma znaczenie. Bo dosłowna wolność rozumu raczej nie istnieje.

wiem..wszystko wiem...ale ja jak zwykle..krótką drogą do meritum:)

  hussair  (www),  04/11/2013

@samanta_85: Doceniam talent do kompresji. ;-)

hahha...następnym razem napiszę coś dłuższego..programowanie =manipulacja...uhm...otoczenie ma ogromne znaczenie!

Ps kiedy będzie Twój najnowszy historyczny tekst?

  hussair  (www),  04/11/2013

@samanta_85: Obawiam się, że nie tak prędko. Zapadłem w sen jesienny i drzemię nad siedmioma niedokończonymi tekstami. Poczekasz, mam nadzieję, aż mnie mrozy przebudzą? :)

  samanta_85  (www),  04/11/2013

uhm..oczywiście! naprawdę jestem ciekawa..wybrałeś dobry temat..chyba nawet nie aż tak popularny?

  hussair  (www),  04/11/2013

@samanta_85: Bo ja wiem? Chyba jednak starożytny Rzym jest magnetyczny dla większości ludzi. To najdoskonalsze imperium w dziejach, jak się wydaje.

  samanta_85  (www),  04/11/2013

może następnym razem też "coś" historycznego ruszę..:)kilka myśli chodzi mi po głowie...

  hussair  (www),  04/11/2013

@samanta_85: Koniecznie. A z tą kompresją to był komplement, nie ironia. To jest sztuka, wyrazić rzecz w kilku zdaniach. Niektórzy potrzebują pisać traktat. ;)

  samanta_85  (www),  04/11/2013

o stosowanie ironii wobec mnie od początku Cię nie posądzam:)niestety jestem zwolenniczką pisania bez używania zbędnych słów..:)

  hussair  (www),  04/11/2013

@samanta_85: To nie wada, tylko kwestia wyboru i stylu. Osobiście twierdzę, że pisanie krótkich artykułów i opowiadań jest sztuką trudniejszą, niż pisanie długich. A z kolei odrobinę ironii z Twojej strony miejscami wyłapałem i bardzo mi się to podoba. Może dlatego, że nie poznałem wielu kobiet, które potrafią być ironiczne (nie mylić z odmianą złośliwo-jadowitą, bo to nie sztuka, tylko frustracja).

dziękuję:)cóż tu więcej dodać..:)

@samanta_85: Wzięłaś na tapetę złożony temat Samanto, w życiu dorosłym egzystuję już
45 lat, dostrzegam problem który poruszyłaś w swoim artykule, dostrzegam jeszcze więcej
przyczyn takiego stanu rzeczy. Konflikt pokoleń istniał od zawsze, nie ominął on i nas-starszego
pokolenia. Socjotechnika z pewnością nie jest dla Ciebie obcym terminem, zapędziłem się
kiedyś z artyk ...  wyświetl więcej

@re-gnostyk: tak..przyczyn niewątpliwie jest więcej..i są one bardziej złożone...to była obserwacja "zza drzewa":)więc opisałam tylko to co..widoczne było gołym okiem:)

@samanta_85: I świetnie to opisałaś, a fakt że w ogóle podjęłaś ten temat zasługuje na
moje uznanie :)

hm hm..dziękuję:):)cieszę się, że mój krótki tekst przypadł do Twojego gustu!!może w przyszłości temat rozwinę..:)

@samanta_85: A warto Samanto, jesteś przedstawicielką młodego pokolenia, ja mogę
tylko obiecać że zawsze będę bronił takich treści :)

pomyślę..co z "Tą myślą" zrobić:)

Ludzie są różni, to jest jedyna prawda. Jaką poznałem o ludziach. Też obserwuje dorosłych i młodzież, i widzę, że wcale nie są młodzi inni niż starsi ludzie. Widuję głupków, mówiących bez sensu, tych wiekowych, myślących tylko o swoim ja, nawet kosztem wszystkich, obłudnych, wcale nie jest mniej niż u statystycznej młodzieży. Nie myślę tu jedynie o skrajnym mówieniu emocjami i bez sensu, jak u sym ...  wyświetl więcej

  ,  07/11/2013

Proszę wybaczyć mi mój sceptyzm, ale cechy przypisane tzw. "generacji Y" to według mnie wartości uniwersalne, przechodzące z pokolenia na pokolenia. Przecież nie wzięły się one znikąd, nieprawdaż?
Zawsze to złe, okropne młode pokolenie i szlachetne, dobre "stare" pokolenie. To jest już naprawdę nudne.

@Alter Ego: każda opinia jest cenna..więc nie mam powodów do wybaczania czegokolwiek..każdy ma prawo do innego postrzegania danej kwestii i..ja także z tego prawa skorzystałam.

..btw...na wprowadzenie rewolucji obyczajowej (obluzowanie pewnych norm )raczej starsza generacja zbyt wielkiego wpływu nie ma..
...no i...z reguły autorytetami były jednak starsze osoby..

Alter Ego..nie napisałam niczego takiego -że młode pokolenie jest zawsze złe- to już Twoja własna interpretacja..zdarzają się także wspaniali!

Ps Januszu N. mój tekst nie zahacza o tematy

...  wyświetl więcej

Kwintesencja tego, co można zaobserwować w dzisiejszym społeczeństwie. Bardzo trafna zresztą. Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia obserwacji - autor niby ocenia, a jednak nie ocenia. Ocena pojawia się sama w umyśle słuchacza. Świetnie przedstawione.

  samanta_85  (www),  14/11/2013

@nadia17: bardzo dziękuję za pozytywny komentarz...właśnie taki był mój zamiar..:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska