JustPaste.it

Muszę zapłacić tej zimy mniej za ogrzewanie!

Czy wiecie, że niemal z roku na rok rosną ceny energii . Wszystko drożeje. Co robić?

Czy wiecie, że niemal z roku na rok rosną ceny energii . Wszystko drożeje. Co robić?

 

Ocieplam dom jeszcze tej jesieni

ae70f9dd0f2bb91b35f75bfdbe8c139d.jpg

Muszę zapłacić tej zimy mniej za ogrzewanie!

Meteorolodzy już zapowiedzieli, zima w tym roku będzie wyjątkowo mroźna i długa. Podobno od grudnia masakra. Basta! Podjąłem szybką decyzję, wykorzystuję plusowe temperatury listopada i ocieplam ściany mojego domu. W zimie mam ciepło i kilka tysiączków mniejsze rachunki za gaz. Wszystkim „nieocieplonym” też radzę szybko to zrobić, no chyba, że lubią wyrzucać pieniądze w błoto.

Czy wiecie, że niemal z roku na rok rosną ceny energii . Tak naprawdę nie ma znaczenia czy nośnikiem energii jest gaz, olej opałowy, węgiel i jego pochodne czy prąd. Wszystko drożeje. Ogrzewanie nawet przy lekkiej zimie drenuje naszą kieszeń, a nadchodząca 2013/2104 ma być epicko zimna. Co robić? No właśnie…co? To co ja! Dobrze wykonana termomodernizacja pozwoli zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy rocznie. I nie jest to tylko moje „widzimisię”, tak twierdzą eksperci oraz znajomi, którzy już są po wykonaniu ocieplenia swoich czterech ścian.

Ciepło i pewne oszczędności

Jesienią ubiegłego roku, mój sąsiad zrobił ocieplenie swojego 150 m domu styropianem w kropki o grubości 15 cm. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie ostatniej zimy miał zdecydowanie niższe. Zrobię to samo tylko lepiej… Chcę wziąć jeszcze lepsze rozwiązanie, a mianowicie cały system ociepleń od jednego producenta polskiej Termo Organiki tj.; kleje, tynki, farby, siatki, styropian w kropki. Warto wiedzieć, że wszystkie składowe ocieplenia produkowane przez jedną firmę, idealnie do siebie pasują tworząc trwałą izolacje oraz ułatwiają też pracę wykonawcom. W naszym domu w okresie grzewczym staramy się z małżonką utrzymywać temperaturę ok. 21 stopni w dzień i ok.19-20 stopni w nocy. To kosztuje. Ogrzewanie od października do kwietnia działa praktycznie cały czas, ponieważ mamy małe dziecko. Ciepło zapewnia piec gazowy z zasobnikiem wody, który dostarcza gorącą wodę. Gaz wykorzystujemy również w kuchni. Średni koszt zużycia gazu w sezonie letnim w kuchni i do ogrzania wody to 180 zł. Okres jesienno-zimowy to zwiększone koszty ogrzewania. Obecnie kiedy jeszcze nie mamy ocieplonych ścian zewnętrznych rachunki były w tym okresie wyższe o ok . 700 – 1005 za miesiąc. Po dociepleniu ścian zewnętrznych na ogrzewanie chcemy wydawać miesięcznie maksimum 500 zł czyli ok. 30-50% mniej niż przed termomodernizacją. Zakładam, że jestem w stanie zaoszczędzić ok 3.500 tysiąca złotych przez cały 5-6 miesięczny sezon grzewczy. Nie jest to mrzonka, rozmowa z sąsiadem i opracowania ekspertów potwierdzają moje wyliczenia.

Działaj, nie ma lepszej inwestycji

Zainwestowane pieniądze w ocieplenie ścian pracują dla ciebie przez lata. Na początku myślałem, że to kolejny mit albo tzw. trick marketingowy. Wystarczyło mi kilka solidnych zim i godzina w ciszy z kalkulatorem w ręku. Rachunek strat był oczywisty. Bez dwóch zdań termomodernizacja się opłaca! Co istotne po dociepleniu domu zwiększa się komfort mieszkania. Na przykład latem w największe upały dzięki otuleniu ścian warstwą styropianu utrzymuję się przyjemny chłód. Znam różnice odwiedzałem sąsiadów u których w upał było chłodno i przyjemnie jak w przedwojennej kamienicy, która charakteryzuję się grubymi, ceglanymi murami. Nie do przecenienia jest fakt, że dom po dociepleniu zyskuje na estetyce, ma nowy kolor, ja kupię tynki w ulubionej barwie małżonki.

Dobra robota dobry materiał

Na rynku niestety wiele produktów jest słabej jakości. Także w budowlance. Do tego dochodzą często mierni wykonawcy, przypominający „asów” z dwoma lewymi rękami z programu „Usterka”. Wykonując ocieplenie domu pamiętajmy, że to inwestycja na lata. Dlatego musimy zapewnić dobrą ekipę wykonawców i wysokiej jakości materiały izolacyjne. To dwa najważniejsze czynniki gwarantujące dobrze wykonaną termomodernizację przynoszącą oszczędności. Ekipę budowlaną najlepiej znaleźć z polecenia rodziny lub przyjaciół. Ja już jestem umówiony na drugi tydzień listopada z gośćmi co robili dom sąsiada. Jeśli chodzi o izolator to bez dwóch zdań trudniej jest położyć wełnę, która wymaga m.in. kołkowania i specjalnego przechowywania. Wybieram sprawdzony styropian w kropki w kompletnym systemie Termo Organiki. Radzę wszystkim na pewno porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Eksperci zalecają produkty, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez Instytut Techniki Budowlanej.