Login lub e-mail Hasło   

Czym jest i jak prowadzona jest wycena aktuarialna?

Wycena aktuarialna to podstawowa usługa realizowana przez aktuariuszy na całym świecie. Wiąże się ona z oceną ryzyka i bieżącej wartości projektów finansowych.
Wyświetlenia: 5.737 Zamieszczono 07/11/2013

Dotyczy ona zarówno branży ubezpieczeniowej, jak i reasekuracyjnej, a w Polsce również rezerw pracowniczych – związanych między innymi z emerytalnymi i rentowymi odprawami, czy też nagrodami jubileuszowymi. Zadaniem aktuariusza jest kalkulacja wysokości przyszłych zobowiązań usługobiorcy oraz przygotowanie planu pozwalającego na wywiązanie się z nich bez strat finansowych. Zadanie zatem, jak widać, jest sporym wyzwaniem - rynek finansowy bowiem nigdy nie daje stuprocentowych gwarancji. Wycena aktuarialna jednak, prowadzona przez profesjonalne biuro aktuarialne z doświadczeniem i uprawnieniami (zatrudniające certyfikowanych przez KNF aktuariuszy) daje bardzo wysokie prawdopodobieństwo sprawdzalności.

Jak przeprowadzana jest wycena aktuarialna?

Aktuariusz jest specjalistą w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, jak również statystyki i prawdopodobieństwa, ekonomii, rachunkowości ubezpieczeniowej, a także baz danych i modelowania matematycznego. Ta wiedza w połączeniu z nowoczesnymi i sprawdzonymi metodami pracy pozwala na niezwykle dokładne przeprowadzenie wyceny. Punktem wyjścia do jej wykonania jest analiza sytuacji wyjściowej firmy. W przypadku wyceny aktuarialnej dotyczącej rezerw pracowniczych, bierze się pod uwagę na przykład kwestie takie, jak struktura demograficzna pracowników (płeć, wiek, data zatrudnienia i czas pracy w firmie), a także wysokość ich wynagrodzenia oraz sytuację finansową firmy oraz kwestie takie, jak fluktuacja pracowników. W oparciu o te dane, jak również informacje związane z założeniami demograficznymi oraz ekonomicznymi takimi, jak choćby stopa procentowa do dyskontowania przyszłych świadczeń pracowniczych, czy też umieralności i zachorowalności pracowników w przyszłości przygotowywany jest raport przedstawiający wycenę oraz wskazówki do postępowania kolejnych latach, by możliwe było zachowanie pełnej rentowności.

Metoda prowadzenia wyceny aktuarialnej

Wycena aktuarialna prowadzona jest zazwyczaj metodą indywidualną prospektywną – oznacza to, że za każdym razem stosowane są sprawdzone, ale i indywidualnie dostosowane do sytuacji klienta narzędzia. Podkreślić warto, że metoda zgodna być musi z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 (KSR 6), ustawą o rachunkowości, jak również z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR 19). Zalecają one przyjęcie metody prognozowanych świadczeń jednostkowych, która zakłada przede wszystkim proporcjonalne narastanie zobowiązań pracodawcy do wypłacania świadczeń pozapłacowych w perspektywie długofalowej. Wartość przyszłych zobowiązań jest przez aktuariusza traktowana jako część świadczeń przy wzięciu pod uwagę przewidywanego wynagrodzenia, które to stanowi podstawę ich naliczenia.

Prawidłowo przeprowadzona wycena aktuarialna i dokładność jej wyliczeń to najlepsza gwarancja jej wartości użytkowej dla firmy zlecającej. Prognoza związana między innymi ze strukturą wiekowo – kadrową firmy pozwoli na precyzyjne prognozowanie wszystkich zobowiązań z tytułu odpraw, nagród i nie tylko i przygotować się do nich rzetelnie.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1216
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73700
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648298
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15180
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21629
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40560
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17486
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13167
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53360
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22726
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18195
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23323
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

W każdym razie powiedzcie mi czy wartko korzystać z takich usług? Kolega ponownie zdecydował się na usługi tego biura: http://www.prospecto.pl/ Obliczyli mu ulgi na energię czy podróże służbowe, ale ja się zastanawiam czy nie lepiej zrobić to samemu? Co sądzicie?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska