JustPaste.it

Labirynty nie tylko dla dzieci

Labirynty od wieków funkcjonują w naszej kulturze. Chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej?

Labirynty od wieków funkcjonują w naszej kulturze. Chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej?

 

Co to jest labirynt?

Labirynt jest systemem zawiłych korytarzy zaprojektowanym tak, aby odnalezienie jego centrum było skomplikowane. Labirynt od wieków bronił dostępu do ważnych miejsc.

Labirynty znane są już od czasów starożytnej Mezopotamii oraz starożytnego Egiptu. W starożytności: broniły miejsca, znajdujące się w centrum, przed niechcianymi osobami. Labirynty chroniły takie pokoje, jak tajemne miejsca, skarbce, grobowce.

Samo słowo "labirynt" pochodzi ze starożytnej Grecji, znaczy tyle co "topór obosieczny" i jest symbolem królewskiej władzy.

Moneta kreteńska przedstawiająca labirynt w Knossos

Znane labirynty


Najbardziej znanym labiryntem jest labirynt w pałacu w Knossos, na Krecie. Jak podaje mit, ten labirynt był zaprojektowany na rozkaz króla Minosa przez Dedala. Wewnątrz labiryntu został uwięziony minotaur, pół byk, pół człowiek. Labirynt okazał się ponoć na tyle trudny do pokonania, Dedal po jego zakończeniu z ledwością wyszedł na zewnątrz.

Innym popularnym labiryntem jest prastary labirynt króla Herodota. Jego fragmenty zostały odnalezione w Egipcie, w XIX wieku. Labirynt ten jest największym sławnym labiryntem, ma mnóstwo kilometrów korytarzy, składa się na niego wiele tysięcy pokoi. Ukrywał on grobowce faraonów.

Labirynty są dość popularnym motywem w kulturze, można go znaleźć na dawnych mozaikach, freskach, monetach, wazach. Labirynty sławne były w sztuce nowożytnej, średniowiecznej. Można je odnaleźć w parkach, kościołach, przypałacowych ogrodach.

 

 

 

O labiryntach

Są dwie odmiany labiryntów. Jeden to labirynt zawierający jeden dość poskręcany korytarz. Odgadnięcie wyjścia w tego rodzaju labiryncie nie jest wcale trudne. zawiera on zwykle wejście a następnie jeden korytarz, który prowadzi do wewnątrz. Drugi to labirynt który posiada wiele krętych korytarzy i tyleż miejsc przecięcia. Korytarze składają się na niezwykle skomplikowany system, z którego znalezienie wyjścia jest bardzo trudne. Tego typu labirynty odgrywały funkcje obronne, chroniąc dostępu do centrum labiryntu lub do dostanie się na drugą stronę labiryntu.

labirynt z centrum



By okiełznać labirynt zbudowany z wielu dróg, można trzymać się cały czas prawej strony - przy zastosowaniu takiej taktyki zawsze odnajdzie się rozwiązanie. Niestety nie tyczy się to labiryntów, gdzie brakuje połączeń pomiędzy każdym jednym z korytarzy.

d9b566395d216f9c22db95fb6ff75a02.png

 

 


Obecnie labirynty można spotkać z reguły w postaci zadań edukacyjnych dla dzieci. Labirynty narysowane na kartce papieru, jednocześnie bawiąc, poprawiają wyobraźnię przestrzenną dzieci, uczą dzieci logicznego myślenia. Labirynty odgrywają rolę edukacyjną. Labirynty dla dzieci można spotkać w różnych miejscach. Labiryntów pierwszego rodzaju, te z jednym ścieżką, droga jest prosta do odnalezienia, a dojście do centrum spełnia raczej rolę zabawy. Labirynty drugiego gatunku, ułożone w zespół korytarzy, posiadający dużą liczbę skrzyżowań, jest znacznie bardziej trudny do pokonania i ma charakter zadania do rozwiązania.

Symbolika

Labirynt ma bardzo złożoną symbolikę.

W katolicyzmie labirynt symbolizował niegdyś drogę do Jerozolimy i z tego względu był niezwykle często szkicowany w średniowiecznych kościołach.

W średniowieczu labirynt był także symbolem trudnej drogi, którą człowiek powinien przemierzyć od dnia swoich urodzin, by dojść do Boga.

Labirynt symbolizuje sytuację prawie bez wyjścia, problem niełatwy do rozwikłania, tajemnicę, zagadkę.

Labirynt jest również symbolem przejścia do alternatywnej rzeczywistości, zatem symbolizuje także poszukiwanie siebie, odkrywanie własnego wnętrza, rozwój duchowy.

Labirynt jest symbolem ochrony, ze względu na to, że przez długi okres w dziejach pełnił rolę obiektów ochronnych, uniemożliwiając dostępu do danego celu.

Nowoczesne labirynty, które można spotkać w rozmaitych miejscach, w parkach, w ogrodach, pozwalają nam skoncentrować się, uspokoić się, zebrać myśli. Kiedy spacerujemy po korytarzach labiryntu, tracimy wyczucie kierunku, zapominając na kilka minut o świecie i znajdujemy możliwość na uspokojenie myśli, wyciszenie się.

labirynt kołowy