JustPaste.it

Tajfun Haiyan - Polska pomaga Filipinom

Tornado i tsunami w jednym! To właśnie siła żywiołu, jakiego doświadczyli mieszkańcy środkowej części Filipin, nad którą 8.11.2013r. przetoczył się tajfun o imieniu Haiyan.

Tornado i tsunami w jednym! To właśnie siła żywiołu, jakiego doświadczyli mieszkańcy środkowej części Filipin, nad którą 8.11.2013r. przetoczył się tajfun o imieniu Haiyan.

 

Tajfun Haiyan

Jest to  najsilniejszy tajfun w tym roku i prawdopodobnie najpotężniejszy, jaki kiedykolwiek się utworzył nad obszarami zamieszkałymi. Nie bez powodu fascynuje naukowców i amatorów zjawisk atmosferycznych.

Co roku przez Filipiny przechodzi około 20 tajfunów, jednak ten jest wyjątkowy, klasyfikowany jako super tajfun z powodu siły wiatru (do 380km/h). Podczas wejścia na ląd centralnej części tajfunu (tzw. oka), w rejonie miasta Guiuan na wyspie Samar, Haiyan miał maksymalną, piątą kategorię w skali siły tego typu zjawisk.

Video thumb

Zanim jednak nadeszło oko cyklonu, od momentu w którym jego brzeg sięgnął regionu, obserwowano nasilające się deszcze,  wzmagał się wiatr, natomiast  fale i przypływ sztormowy były coraz wyższe. Apogeum zjawisk nastąpiło dosłownie  chwilę przed dotarciem oka cyklonu nad ląd!

Na tzw. wale otaczającym oko, zjawiska pogodowe charakteryzują się największą intensywnością. Natomiast  samo oko jest strefą ciszy. Występuje tam najniższe ciśnienie, które w Haiyan spadło do 895 hPa, a więc było o ponad 100 hPa niższe aniżeli zazwyczaj.

Średnia prędkość wiatru osiągała zawrotne 312 km/h, a pojedyncze porywy nawet 376 km/h. (Poprzedni rekord należał do Huraganu Camille z 1969 roku, który uderzył w wybrzeża amerykańskiego stanu Missisipi z wiatrem o sile 304 km/h).

 

desk-580x362_small.jpg

 

Fale miały 14m wysokości, przypływ sztormowy sięgał 5m powyżej normalnego stanu morza. Po 2-3 godzinach ludzie nie mieli gdzie uciekać, domy były zalane. Wiatr także czynił swoje spustoszenia. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce kataklizmu zastali krajobrazy przypominające uderzenie tsunami.

Kataklizmy na Filipinach

Filipiny są jednym z najczęściej nawiedzanych przez cyklony tropikalne krajów na świecie. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zarówno liczba, jak i intensywność tych zjawisk zwiększyła się. Wzrosła także liczba ofiar i wysokość strat materialnych.

Dzieje się tak ze względu na zmiany klimatyczne, przez które cyklony mają coraz większą aktywność oraz znaczny wzrost zaludnienia na obszarach, które na uderzenia żywiołu są najbardziej narażone.

Naukowcy przewidują, że intensywność cyklonów tropikalnych będzie wzrastać. Na największe zagrożenia będą narażeni głównie mieszkańcy wybrzeży krajów azjatyckich ze względu na wysokie temperatury wód. Cyklony występujące na Pacyfiku są silniejsze od pozostałych.

Czy można się na to przygotować?

Choć po raz pierwszy udało się przewidzieć z tak dużą dokładnością uderzenie cyklonu najwyższej kategorii w obszar zamieszkany, to wciąż zostało wiele do zrobienia. Trzeba skupić się na  lepszej edukacji krajów rozwijających się, sprawnym opracowaniu planów postępowania na wypadek kataklizmów. Usprawnić działania służby cywilnych oraz zwiększyć świadomość mieszkańców na temat zagrożenia.

Niestety wciąż zawodzi system przekazywania informacji. Natomiast ludzie nieświadomi zagrożenia, nie chcą się ewakuować na wzniesienia z powodu obawy przez porzuceniem dobrobytu. Ostrzeżenia niekiedy są bagatelizowane lub niezrozumiane wśród analfabetycznej ludności.

Haiyan jest już czwartym cyklonem piątej kategorii w tym roku na wodach Pacyfiku i piątym w skali całego świata. Tak licznej rzeszy tajfunów piątej kategorii nie mieliśmy od 2009 roku.

Pomoc pilnie potrzebna!

Zniszczenia są przeogromne. Tajfun zniszczył niemal wszystko co spotkał na swojej drodze. Liczba ofiar wciąż nie jest znana. Początkowe szacunki mówiły o 10tys. władz. Prezydent Filipin następnie zapewnił o około 2-2,5tys. Niemniej jednak 4,5 mln Filipińczyków odczuwa skutki katastrofy. Mieszkańcy potrafili całe swoje majątki i miejsca zamieszkania. Brakuje żywności i wody. W takich sytuacjach zdesperowani ludzie dopuszczają się kradzieży (ciężarówka filipińskiego czerwonego krzyżu została napadnięta).

Media wciąż za mało informują o możliwości pomocy ofiarom na Filipinach. Serwisy informacyjne natomiast są przepełnione zdjęciami i filmami o tym, jak jest tam źle.

Aby to zmienić powstała strona internetowa,  na której można znaleźć zbiór informacji o tym, jak pomóc. Akcja promowana jest także w mediach społecznościowych.

1. Strona na FB: https://www.facebook.com/pages/Polska-pomaga-Filipinom/555090601234275

2. Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/708383182506539/

3. Lista organizacji, możliwość pomocy finansowej: www.polskafilipinom.pl

Będziemy wdzięczni za rozprzestrzenianie informacji o akcji! Wczoraj mówiłeś jutro. Pomóż Teraz!

 

Olga Kołodyńska

polska.filipinom@gmail.com