JustPaste.it

Poligrafia – definicja, początki, etapy

Kiedy powstała poligrafia i co to właściwie jest? Wyjaśniamy.

Kiedy powstała poligrafia i co to właściwie jest? Wyjaśniamy.

 

452437edca34019bb392888dce98fa96.jpg

Poligrafia to termin, wywodzący się od greckich słów poli oraz grafia. W wolnym tłumaczeniu można by więc przetłumaczyć ten termin jako wielokrotne pisanie. Poligrafia to dział techniki, którego przedmiotem są sposoby i procesy wytwarzania druku.

O początkach poligrafii można już mówić w czasach antycznych. Już wtedy bowiem podejmowano próby powielania tekstów(przepisując je lub odbijając je). VII wiek przyniósł poniekąd rewolucję w poligrafii. Wtedy to bowiem w Chinach zaczęto wykonywać pierwsze druki drzeworytnicze w papierze. XIII wiek to okres, w którym drewniane czcionki drukarskie upowszechniły się na całym świecie. Kolejny przełom w tej dziedzinie, to wynalazek Gutenberga, uważanego za twórcę pierwszej przemysłowej metody druku. Przyjmuje się, że datą wynalezienia druku był rok 1450. Oczywiście poligrafia przez cały czas intensywnie się rozwijała i rozwija, i od dłuższego czasu możemy mówić o jej charakterze przemysłowym.

Na przemysł poligraficzny składa się opracowywanie form drukowych czyli wzorców tekstów i rysunków oraz tworzenie dzięki nim kopii (najczęściej w nakładach masowych). Poligrafię można podzielić w zasadzie na trzy podstawowe etapy.

Pierwszy etap to tzw. prepress. Współcześnie może on wykorzystywać technologię analogową lub cyfrową. Bez względu jednak na rodzaj wykorzystanej technologii wyróżniamy tu takie elementy pracy jak przygotowanie obrazu lub tekstu, jego projektowanie, obróbka itp., montaż oraz wytworzenie formy drukowej. W zasadzie tylko wytwarzanie formy drukowej będzie nieco inaczej wyglądało w technologii analogowej, a inaczej w technologii cyfrowej. W tej pierwszej technologii forma może zostać wykonana mechaniczne, fotochemicznie lub też dzięki grawerowaniu elektronicznemu. Z kolei w technologii cyfrowej mamy do czynienia między innymi z elektronicznym grawerowaniem czy technikami CtF lub CtP.

Kolejny etap prac poligraficznych to już samo drukowanie. Tutaj również możemy mieć do czynienia z drukowaniem z formą (np. drukowanie płaskie, wklęsłe, wypukłe, sitodruk), drukowaniem bezformowym (np. drukowanie elektrostatyczne - mi. in. cyfrowe, termotransferowe czy ink-jet) oraz drukowaniem bez użycia farby (np. drukowanie termochemiczne, fotochemiczne czy elektrochemiczne).

Ostatni etap prac poligraficznych to postpress zachodzący w określonych warunkach i polegający między innymi na uszlachetnianiu druku oraz obróbce introligatorskiej.


Tps druk