JustPaste.it

Co nam daje nasza pierwsza praca?

 " Żyje się raz i nigdy nie ma okazji do ponownego sprawdzenia tego czy tamtego.

Wiele czytałem jako dziecko, ciężko pracowałem nad sobą. Kto wie, jaki wpływ miały te czynniki?"

/Bill Gates/

Zanim powiesz „Tak”


Co za ulga. Twoja pierwsza praca.

Zanim powiesz „tak”, zastanów się, czy jest to właściwa praca dla Ciebie.

Ale zanim powiesz „tak”, zastanów się, czy jest to właściwa praca dla Ciebie.

Zacznij od swojego przyszłego pracodawcy, zanim podejmiesz decyzję. Oczywiście czasami mamy nóż na gardle i chwytamy się pracy, jak brzytwy.

Poza tym ponad 80 % absolwentów zgadza się na pierwszą ofertę pracy, jaką otrzymują.

Bądź też gotów powiedzieć nie. Jeśli praca nie motywuje cię do niczego się , grzecznie odmów i kontynuuj poszukiwania. O ile możesz sobie na to pozwolić.  Lepiej rozważyć plusy i minusy i czekać na właściwym miejscu.

Zastanów się, czy ta praca będzie oferować możliwości, aby rozwijać się zawodowo . Czy istnieje możliwość awansowania w firmie.
Jednak warto też zadbać o swoje z pozoru prozaiczne potrzeby.  Warto wiedzieć, jakie są zasady zatrudnienia. Umowa o pracę to podstawa prawna nawiązania stosunku pracy - w niej zawarte są najważniejsze informacje na temat wykonywanej pracy. Jeśli nowy pracownik, a już szczególnie młody człowiek, świeżo upieczony absolwent, ma wiedzę na temat warunków zatrudnienia, znakomita większość pracodawców to doceni.

Prozaiczne sprawy?

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie – pamiętajcie o tym, nawet jeśli pracodawca o tym zapomniał. Poza stronami, datą zawarcia oraz charakterem umowy, powinna ona zawierać obowiązki pracownika, rodzaj wykonywanej pracy, czyli stanowisko, miejsce wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia oraz wysokość wynagrodzenia. 

Bardzo ważnym aspektem związanym z zawarciem umowy o pracę jest termin jej zawarcia. Każdy pracownik powinien pamiętać, iż powinna ona zostać podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Sporządzenie umowy jest ważnym obowiązkiem pracodawcy, bowiem zatrudnianie pracowników bez umowy jest niezgodne z prawem, stanowi naruszenie praw pracownika.
Należy też zapoznać się z rodzajami umów o pracę oraz podstawowymi zasadami ich zawierania. W przepisach polskiego prawa pracy określa się pięć rodzajów takich umów:

  • na okres próbny, zawierana maksymalnie na 3 miesiące,
  • na czas określony, określająca moment, po którym dobiega końca i może być zawarta maksymalnie dwa razy z jednym pracownikiem, trzecia powinna być umową na czas nieokreślony,
  • na czas nieokreślony,
  • na czas wykonania określonej pracy, która wygasa z chwilą zrealizowania jakiegoś zadania,
  • na zastępstwo, zawierana, gdy pracownik wykonuje obowiązki nieobecnej osoby.


Adrenalina w pracy

Wyobraź sobie, że zaczyna się praca. I nie jest dokładnie tym, co myślałeś. Twoje wyobrażenia na podstawie opisu stanowiska były zupełnie inne. Pomyśl jednak, że to nie wynika wyłącznie z czyjegoś błędu lub złej woli.

Większość ludzi w nowej pracy przeżywa okres euforii. Trwa to z reguły od dwóch tygodni do miesiąca.

Jednak wielu z nas przeżywało ogromny stres związany z nowym miejscem pracy. Możemy przygotować się psychicznie na to, jacy chcemy być w naszej nowej roli. Można myśleć o swojej postawie, wyobrażeniach i umiejętnościach komunikacyjnych. Jednak oczywiście nie możemy przygotować innych na nasze dołączenie do drużyny.
Zatem: Bądź, kim jesteś.

Byłeś zatrudniony ze względu na wartości, jakie reprezentujesz.
A przecież praca jest miejscem kształtowania przyjaźni i długotrwałych związków ( większość par poznaje się w  środowisku pracy). Twoim celem jest, aby efektywnie pracować z innymi ludźmi.

Pierwsza praca zweryfikuje twoje możliwości. I wykształcenie.

 

Opracował zespół tomastest.eu

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.tomastest.eu