JustPaste.it

Płyn solarny- glikol

Co krąży w "żyłach" naszego systemu solarnego

Co krąży w "żyłach" naszego systemu solarnego

 

Płyn solarny - glikol jako nośnik ciepła w kolektorach słonecznych

Wodny roztwór glikolu propylenowego jest najczęściej używanym nośnikiem ciepła w całorocznych instalacjach grzewczych z kolektorami słonecznymi. Glikol jako związek chemiczny należy do grupy alkoholi. W temperaturze pokojowej jest substancją ciekłą bezbarwną, bezwonną, oleistą o słodkawym zapachu. W odróżnieniu od podobnych mu związków np. Glikolu etylenowego glikol propylenowy nie jest cieczą toksyczną.

Glikol propylenowy jest substancją szeroko stosowaną między innymi w przemyśle spożywczym, chemicznym w medycynie i farmacji. Jako związek chemiczny jest uważany za środek nieszkodliwy dla zdrowia lub o bardzo niskiej szkodliwości. Przeprowadzono wiele badań, które nie wykazały większego zagrożenia dla zdrowia. W historii medycyny nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych w wyniku zatrucia glikolem propylenowym, choć spożycie znacznych jego ilości może zagrozić życiu. Kontakt ze skórą może powodować niegroźne podrażnienie i zaczerwienienia, jednak ustępują one zwykle wraz z ustaniem kontaktu z substancją.

W technice solarnej jest szeroko stosowany jako ciecz robocza transportująca ciepło z kolektorów słonecznych do podgrzewacza solarnego z wodą użytkową. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności opróżniania instalacji solarnej w okresie zimowym. Ciecz jest odporna na zamarzanie nawet do -35OC poniżej zera. Z biegiem użytkowania płyn ulega powolnemu zużyciu. Spada jego odporność na zamarzanie a także wytrąca się osad, który osadza się na rurach wewnętrznych instalacji, powoli ale skutecznie zmniejszając jego sprawność. Przy normalnym użytkowaniu (temp. Nie przekraczające 80O C) proces ten zachodzi powoli jednak przy często zdarzających się stanach przegrzania, znacznie szybciej. Na tak zwane "oko" stopień zużycia glikolu możemy sprawdzić po jego zabarwieniu oraz przejrzystości : jeżeli przybiera ciemną barwę oraz robi się mętny powinien być to sygnał do wnikliwszej analizy. Szczegółowe badanie wykonuje się refraktometrem dlatego zadbajmy aby płyn solarny kontrolował nasz instalator podczas corocznych serwisów instalacji.

 

Źródło: http://www.depsol.pl/pl/technika-solarna/wiedza/42-solary/262-plyn-solarny-glikol.html

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych