JustPaste.it

Solary słoneczne 5 mitów

Kilka, niekoniecznie prawdziwych ale powszechnie spotykanych teorii na temat instalacji solarnych.

Kilka, niekoniecznie prawdziwych ale powszechnie spotykanych teorii na temat instalacji solarnych.

 

1. Instalacje solarna należy zakryć podczas wyjazdu na urlop

Dzisiejsze systemy solarne wyposażone są w szereg zabezpieczeń, które sprawnie radzą sobie z brakiem odbioru ciepła z kolektorów słonecznych. Regulator solarny tak steruje pracą solara, aby zbytnio się nie przegrzewał, jednocześnie w razie potrzeby nocą chłodzi wodę użytkową w nocy utrzymując temperatury w układzie na bezpiecznym poziomie.

2. Kolektory próżniowe nie są odporne na gradobicie

Wszystkie kolektory, które posiadają certyfikat Solar Keymark przechodzą odpowiednie testy na uszkodzenia mechaniczne, zarówno kolektory płaskie jak i próżniowe. Dodatkowo, cześć producenci rur próżniowych przeprowadza swoje wewnętrzne testy, które poddają produkty jeszcze cięższej próbie. 

3. Kolektorami słonecznymi można ogrzać dom w czasie zimy

Dobrej klasy kolektorami z niewielkimi stratami ciepła przy niskich temperaturach (próżniowymi) można wspomagać ogrzewanie centralne. Poziom wspomagania sięgnąć może nawet 20-25% łącznego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Takie efekty widoczne będą jedynie w domach o niskim współczynniku strat ciepła (dobra izolacja, szczelne oka i drzwi, brak mostków cieplnych) oraz przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (podłogowe, ścienne, lub tradycyjne przystosowane do pracy na niskich parametrach). Jeżeli dom nie spełnia powyższych warunków nie warto sobie zawracać głowy takim systemem. Gdy nie spełniamy powyższych warunków raczej nie starajmy się dalej brnąć w ten temat.

4. Aby zamontować solary słoneczne należy gruntownie przerobić instalacje grzewczą w domu

Jedynymi elementami jakie w sposób znaczny mogą ingerować w powierzchnię użytkową domu są przewody łączące kolektor słoneczny z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Połączenie biegnie z kolektorów umieszczonych na dachu (w większości przypadków), do pomieszczenia z zbiornikiem. Jeżeli w domu jest wolny przewód wentylacyjny prowadzący na dach sprawa jest prosta, w innym przypadku sprawa może być bardziej skomplikowana jednak dobry fachowiec powinien znaleźć odpowiednie rozwiązanie zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pozostałe prace wewnętrzne związane są z podłączeniem zasobnika do instalacji wodnej oraz kotła c.o., na zewnątrz montuje się kolektor słoneczny. Dobrze zgrana i doświadczona ekipa montuje system średnio w dwa dni, jednak przy bardziej rozbudowanych systemach może to potrwać dłużej.

5. Płyn solarny należy wymieniać co dwa lata , jego wymiana jest bardzo kosztowna sięga nawę 800 zł

Płyn solarny czyli glikol w małych instalacjach wymienia się średnio co 5 lat. Właściwości płynu powinno się jednak kontrolować z reguły robi to instalator na corocznych serwisach, który solary zamontował. Sprawdzać należy mrozoodporność płynu solarnego, tak aby kolektory zamontowane na dachu bez najmniejszych przeszkód mogły przetrwać nawet największe mrozy. Wymiana gliokolu to koszt około 300 zł średnio raz na 5 lat.

 

 

 

Źródło: http://www.depsol.pl/pl/technika-solarna/wiedza/42-solary/302-solary-sloneczne-5-mitow.html

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych