JustPaste.it

Czy nadchodzi zmierzch tradycyjnej księgowości?

Każda organizacja funkcjonująca na rynku potrzebuje rachunkowości. Chciałbym podjąć dyskusję jaka jest przyszłość w tej dziedzinie. Stawiam pewne, czasami kontrowersyjne, tezy.

Każda organizacja funkcjonująca na rynku potrzebuje rachunkowości. Chciałbym podjąć dyskusję jaka jest przyszłość w tej dziedzinie. Stawiam pewne, czasami kontrowersyjne, tezy.

 

Do czego księgowość jest wogóle potrzebna?

Firmy i organizacje, jeżeli chcą funkcjonować na rynku, potrzebują księgowości z dwóch powodów:

  • do prowadzenia wymaganej prawem sprawozdawczości, w tym podatkowej,
  • do gromadzenia informacji, które wspomagają zarządzanie

W artykule zastanawiam się, kiedy nadejdzie zmierzch tradycyjnej ksiegowości sprawozdawczej.

Jak działa księgowość sprawozdawcza?

Działalność gospodarcza podlega różnego rodzaju regulacjom prawnym, System prawny wymusza różnego rodzaju podatki, które zasilają budżet. Do ustalenia wysokości każdego podatku służy między innymi rachunkowość.

Najbardziej oczywistym i powszechnym podatkiem jest podatek dochodowy. Do jego obliczenia potrzebne jest, w  najprostszym ujęciu, obliczenie różnicy między przychodami i kosztami. Wynik podlega opodatkowaniu. Przychody i koszty wynikają ze zgromadzonych dokumentów. Podstawowym zadaniem rachunkowości jest właściwe podsumowanie dokumentów i ustalenie wyniku. Wynikiem może być zainteresowany nasz urząd skarbowy.

Przy niewielkiej ilości dokumentów możemy to zrobić ręcznie, za pomocą kalkulatora lub arkusza kalkulacyjnego. Przy dużej ilości dokumentów może być potrzebny program księgowy.

Czy program księgowy zastąpi człowieka?

Programy księgowe stanowiły jedno z pierwszych zastosowań komputerów. Duże przedsiębiorstwa w latach 70-tych zaopatrywały się w centra obliczeniowe, gdzie rejestrowano wszystkie zdarzenia gospodarcze oraz obliczano listy płac.

Przez ostatnie 40 lat następuje systematyczny rozwój programów do księgowości tak, aby coraz więcej operacji wykonywać automatycznie.

Z drugiej strony wzrasta stopień komplikacji regulacji prawnych. Występuje swojego rodzaju wyścig między prawodawcą i oprogramowaniem, które usiłuje nadążyć za zmianami.

Obecnie dostępne programy księgowe wspomagają człowieka, lecz nie są w stanie go zastąpić.

Czy tak będzie zawsze? Niewątpliwie pomoc ze strony programów księgowych będzie coraz większa. Wsparcie dla organizacji rozwija się w takich kierunkach, jak:

  • automatyczne księgowanie typowych zdarzeń gospodarczych; nie ma potrzeby np. wystawiania faktur sprzedaży, a potem ich księgowania; raz wystawiona faktura powinna być automatycznie zaksięgowana;
  • zgodnie z polskim prawem dokumenty księgowe można przechowywać w postaci elektronicznej; przyspiesza to ich wyszukiwanie oraz oszczędza papier;
  • program może obsługiwać typowe operacje w księgowości, jak tworzenie różnego rodzaju deklaracji podatkowych; pozwala to zaoszczędzić sporą ilość czasu;
  • dzięki coraz lepszym interfejsom do systemów bankowości elektronicznej część prac ulegnie całkowitej automatyzacji;
  • program księgowy może posiadać moduły eksperckie, które podpowiadają jak zaksięgować określone zdarzenie gospodarcze.

Co to oznacza dla księgowych?

Postępująca automatyzacja pracy w księgowości powoduje, że księgowi muszą zmieniać swój profil pracy. Coraz mniej czasu spędzają na wprowadzaniu dokumentów, a coraz więcej czasu im zajmują funkcje kontrolne i eksperckie.

Nie sposób założyć, że ustawodawstwo będzie ułatwiało życie przedsiębiorcom. Liczba ustaw i ich nowelizacji rośnie i prawo staje się coraz będzie skomplikowane. Już teraz słychać glosy, że ustawę o VAT należałoby przepisać od nowa.

Odpowiadając na postawione pytanie, komputer nie zastąpi księgowego, lecz powoduje, że jego praca jest coraz ciekawsza.

Warto też prześledzić dyskusję na forum http://www.accountingweb.co.uk/anyanswers/question/bookkeeping-dying

 

Źródło: http://mksiegowa.pl