JustPaste.it

Zmiany w przepisach dla przedsiębiorców internetowych

13 czerwca 2014 to data, którą powinien zapamiętać każdy przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy lub świadczący usługi w Internecie.

13 czerwca 2014 to data, którą powinien zapamiętać każdy przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy lub świadczący usługi w Internecie.

 

To o czym każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że wydłuży się okres na odstąpienie od umowy z 10 na 14 dni. Ten fakt spowoduje konieczność zmian w regulaminie kazdego sklepu. Ponadto sprzedawca będzie musiał dostarczyć kupującemu wszystkie informacje odnośnie zwrotu towaru czyli odstąpienia od umowy, są to:

  • wzór odstąpienia od umowy jaki kupujący będzie musiał posłużyć się przy zwrocie towaru
  • jasną i czytelną informację na temat przysługującego mu prawa do zwrotu towaru bez podania przyczyny

Istotnym w tym jest to, że kupujący informacje te powinien dostać na piśmie lub trwałym nośniku. Tutaj powstała pierwsza niedoskonałość projektu ustawy, ponieważ nigdzie w przepisach prawa nie ma jasnego przepisu informującego co oznacza trwały nośnik. Jednak w ocenie wielu znawców prawa oraz ustawodawcy wyjaśnili, że może to być plik w postaci PDF wysłany jako załącznik mailem. Taki pdf nalezy dostarczyć kupującemu w momencie złożenia zamówienia, w związku z czym email wysyłający potwierdzenie złożonego zamówienia powinien umozliwiac wysyłanie załączników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele skryptów, na których są postawione sklepy internetowe będą wymagać ingerencji programisty aby dostosować je do nowego prawa.

Uregulowano również sprawę sprzedaży produktów cyfrowych czyli ebooków oraz programów w tzw. wersji elektronicznej. Tutaj będzie trzeba poinformować kupującego o tym że produkt ten nie podlega prawu do jego zwrotu. Jednak zapis ten w projekcie ustawy jest dziwny ponieważ wymaga on zgody kupującego. Znowu tutaj pojawią się kłopoty techniczne z oprogramowaniem sklepu, ponieważ osoba kupująca ebooka czy program będzie musiał zaznaczyć pole typu "checkbox" że nie rości sobie praw do odstąpienia od umowy, dopiero po tym system powinien przepuścić do finalizacji zamówienia. 

Inne zmiany, które są warte uwagi to:

  • Zastąpienie przycisków "kupuję", "kup teraz" innym - zamówienie z obowiązkiem zapłaty
  • Artykuły higieniczne, które zostały rozpakowane z folii ochronnej nie będą podlegać pod prawo do zwrotu, co z pewnościa ucieszy właścicieli perfumerii i drogerii internetowych.
  • Sprzedający nie będzie musiał oddać kwoty zamówienia wraz z odsetkami jak dotychczas. Kiedy ktoś oddawał towar korzystając z przysługującego mu prawa do odstapienia od umowy musiał oddać całą sumę jaką kupujący poniósł podczas zamówienia towaru plus odsetki.

Wszystkie zmiany zostały podyktowane wprowadzenia odpowiednich dyrektyw Unii Europejskiej, które mają ujednolicać zasady hanlu elektronicznego na terenie wszystkich państw członkowskich co według ustawodawcy ma umozliwić ekspansję polskich przedsiębiorców internetowych na rynkach zachodnich. Tymczasem w mojej ocenie bedzie to trudne do wykonania ze względu na obowiązującą stawkę VAT 23 %, która nie jest najwyższa w Unii jednak kraje takie jak Niemcy czy Wielka Brytania mają ją niższą.

 

Źródło: http://ostium.pl/prawo/prawo-w-ecommerce/e-przedsiebiorco-przygotuj-sie-na-zmiany-odslona-pierwsza/

Licencja: Creative Commons