Login lub e-mail Hasło   

Durszlak w Sejmie

Przyzwyczailiśmy się, że nagminnie łamana jest Konstytucja a „rozdział Państwa i Kościoła” stał się jedynie pustym hasłem. Może czas się „odzwyczaić”.
Wyświetlenia: 2.533 Zamieszczono 18/12/2013

 Szanowni Państwo,

w imieniu polskich pastafarian (wyznawców Latającego Potwora Spaghetti) chcielibyśmy odnieść się do wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 09.12.13, który dotyczy obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej na przykładzie chrześcijańskiego krzyża.

Wierzymy, że rola Parlamentu polega na strzeżeniu praw wszystkich obywateli, a nie tylko większości. W imię troski Państwa o mniejszości apelujemy zatem, aby święty symbol naszej wiary - Durszlak - został zawieszony przez służby sejmowe w widocznym miejscu w sali obrad Sejmu.

Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny ucieszył nas (w pewnym sensie) gdyż stanowi, że symbole jednych religii nie mogą samym faktem istnienia w przestrzeni publicznej obrażać wyznawców innych religii, a Sejm może być miejscem ich ekspozycji. Dzięki wyrokowi jesteśmy spokojni, że również nasza prośba jest umocowana w prawie, a członkowie innych związków wyznaniowych podążą naszym śladem i za jakiś czas ściany Sejmu staną się ekumenicznym symbolem tolerancji religijnej Rzeczypospolitej Polskiej."

 

 Tej treści pismo zostało skierowane do Marszałek Ewy Kopacz i wszystkich klubów parlamentarnych Sejmu RP. Przyznam, że po przeczytaniu zaczęłam się śmiać. Jednak tak naprawdę nie ma w tej sprawie nic zabawnego.

Jak już pisałam, uprzywilejowaną pozycję Kościoła katolickiego w Polsce mamy na własne życzenie. Dopiero teraz uświadamiamy sobie, do jakich absurdów doprowadziła nasza bierność i lekceważenie podstawowych zasad państwa demokratycznego.

Sarkastyczny list pastafarian pozwala lepiej zrozumieć patologię polskiego klerykalizmu. Niestety, przywykliśmy traktować KK, jak przysłowiową „świętą krowę”. Mamy to niemal we krwi. Mówiąc „Kościół” najczęściej myślimy o kościele katolickim. A tymczasem w Polsce jest oficjalnie zarejestrowanych kilkadziesiąt kościołów  i związków wyznaniowych. Ich relacje z Państwem powinny być regulowane według tych samych zasad, bez względu na ilość wyznawców.

Przyzwyczailiśmy się, że nagminnie łamana jest Konstytucja a „rozdział Państwa  i Kościoła” stał się jedynie pustym hasłem. Może czas się „odzwyczaić” i poważnie zastanowić, w jakim właściwie państwie chcemy żyć.

Będę z zainteresowaniem śledzić dalsze losy sprawy z durszlakiem.

Gdyby ktoś zadał mi pytanie, czy przeszkadza mi krzyż w Sejmie, odpowiedziałabym, zgodnie z prawdą, że mi nie przeszkadza. Podobnie jak nie przeszkadzałby mi durszlak. Może nawet lepiej by tam pasował?

 

Alicja Minicka

http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1247
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1035
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1120
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 798
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 760
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 594
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1054
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 556
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 564
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 906
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

To chyba jednak nie to samo. Co symbolizuje durszlak, a co Krzyż?

@Ewa Łokuciejewska:
Ewo, dla mnie, jako ateistki, krzyż niczego nie symbolizuje. Wspólnymi symbolami dla wszystkich Polaków są orzeł w koronie i biało-czerwona flaga.
Nie chodzi o to, co symbolizuje krzyż, bo to sprawa ludzi wyznających określoną religię. Chodzi o to, co symbolizuje krzyż w Sejmie. To nie to samo.
W kwestaich swiatopogladowych nie ma dyktatu większości. Przyna ...  wyświetl więcej

  eugen,  18/12/2013

@Alicja Minicka: Jakikolwiek symbol której kolwiek religii jest mi obojętny o ile nie wywyższa się ponad inne religie. Każdy ma prawo wierzyć w co chce i tego nasza Konstytucja nie zabrania. Akceptacja wybiórczej religii nad innymi to na pewno jest niezgodne z Konstytucją o ile Rządy Solidarności w imieniu narody nie postanowiły inaczej. Dla mnie nawet może wisieć cedzak czy opaska religijna lub co innego o ile nie uwłaszczy godności Państwa.

A przyjrzałaś się orłowi na czapkach naszych żołnierzy? Na głowie ma dwa półdupki z wbitym pomiędzy nie krzyżem. Sprawdź.

Jak rozumiem, durszlak wyraża frustrację faktem, że w Sejmie nie powinien wisieć Krzyż..

@Ewa Łokuciejewska: Dokładnie tak, Ewo ;) Albo wiszą wszystkie symbole wyznań zarejestrowanych w Polsce, albo żaden.

@Ewa Łokuciejewska:
Wyraża sprzeciw wobec klerykalizacji, która jest patologią w demokratycznym państwie.
A krzyz został de facto zdeprecjonowany i wystawiony na pośmiewisko, dzieki bierności wierzacych. Wymuszanie szacunku dla swojej religii i swojego symbolu przyniesie odwrotny skutek. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć, najlepiej dochowując wierności zasadom, które polscy katolicy, ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: No tak, niby prawda, trudno się z tym nie zgodzić, ale... Myślę o tym , w jakich czasach ten Krzyż wieszano i co wtedy symbolizował i jakoś tak żal by mi było...

@Ewa Łokuciejewska:
Powieszono go ukradkiem pod osłoną nocy a jeden z "wieszaczy" spadł z drabiny i potłukł sobie facjatę. Tak więc kabaret zaczął sie dużo wcześniej.

  ,  18/12/2013

Mi akurat nie jest obojętne czy wisi durszlak czy krzyż.
Przypuszczam Alicjo, że na dobra sprawę jakbyś pożyczyła wibrator od Palikota i powiesiła go w swoim domu to też pewnie by Ci nie przeszkadzał.
"Gdyby ktoś zadał mi pytanie, czy przeszkadza mi krzyż w Sejmie, odpowiedziałabym, zgodnie z prawdą, że mi nie przeszkadza." - to skąd te ataki na krzyż sejmowy? Sama sobie zaprzeczasz. ...  wyświetl więcej

@viverti:
Skoro skręciłeś w tę stronę, odpowiem Ci w podobnym stylu.
Ofiarom bezkarnych księży-pedofili bezpieczniej byłoby pokazać durszlak niż krzyż.

@Alicja Minicka: Alu, a mnie przeszkadza, tak mi przeszkadza jak przeszkadza mi łamanie prawa. Krzyż wiszący w Sejmie jest niezgodny z Konstytucją, nielegalny i takie działanie mówi wprost, że kościół ma spore wpływy na działanie państwa i stoi ponad prawem. Czy łamanie prawa też Ci nie przeszkadza?

@Krzysztof Mrozowski:
Oczywiście, że przeszkadza mi notoryczne łamanie prawa, olewanie Konstutucji. Krzyz w Sejmie nie jest potrzebny wierzącym, jest potrzebny Episkopatowi. Ma przypominac, kto tu rządzi. Ma dyscyplinować posłów, by wiedzieli, komu włazić w zadek.
Ale Krzysztofie, spójrz na to inaczej. Skoro KK ma nieodpartą potrzebę znakowania terenu, to cieszmy się, ze nie naśladuje zwierzątek i uzywa do tego krzyża. To jednak bardziej higieniczne. :)

@Alicja Minicka: To jednak bardziej higieniczne. :)
Ale nadal szkodliwe. Alu postaw znak równości między krzyżem w Sejmie i łamaniem prawa i wyjdzie, że jednak przeszkadza, pozdrawiam.

@Krzysztof Mrozowski:
Zgadzam sie. Krzyż w Sejmie jest elementem klerykalizacji Polski.
Jak sami "obrońcy krzyża" interpretują sobie jego "świętość" widać było najlepiej po akcji na Krakowskim Przedmieściu (2010). Otóz traktują ją dosyć relatywnie. Gdy krzyż zniknął sprzed Pałacu, zainteresowanie nim spadło do zera. Pewnie niektórzy "obrońcy" nie wiedzą nawet, gdzie on się znajduje.

  ,  18/12/2013

@Alicja Minicka:
No dobra, a teraz poproszę o merytoryczną odpowiedz :)
Natomiast w odniesieniu do tematu pedofilii księży przytoczę swój komentarz (z dokumentem) z ostatnich dni:
Wg danych Min. Sprawiedliwości na dzień 18 listopada 2013r. karę za przestępstwa o charakterze pedofilskim odbywa 1468 skazanych, w tym:
- 900 osób bez wyuczonego zawodu;
- 70 murarzy; ...  wyświetl więcej

@viverti:
http://eiba.pl/16

Ślusarz, murarz, mechanik, nauczyciel od dawna idą za pedofilię do pierdla - nie ma żadnej mafii, która roztacza nad nimi ochronny parasol.
Księża pedofile za karę jadą do innej parafii. Stawianie ich przed sądem i wsadzanie do mamra to w Polsce nowość.. Nowością jest tez zdjęcie tej kwestii z listy tematów tabu.

  ,  18/12/2013

@Alicja Minicka:
To teraz odwróć proporcje, przyjmij, że 900 osób to księża pedofile. Załóż przy tym, że to mafia z parasolem ochronnym. Na 900 przypadków przynajmniej 10%, czyli 90 księży chyba udało by się skazać. Chyba nie wmówisz mi, że w 99% sędziowie chronią księży. No dobra, bądźmy hiperpesymistami i niechby 1% udało się skazać, tj. 9-ciu księży. Tymczasem jest tylko 1, czyli ok. 0,1 ...  wyświetl więcej

@viverti:
Żeby sędzia mógł pedofila skazać, sprawa musiałaby trafić do sądu. Zgodnie z watykańskimi wytycznymi przełożeni dbali o to, by jej łeb ukręcać i księdza wysyłać w bezpieczne miejsce. Nie wmawiaj mi, że nie znasz sprawy pedofilskich afer. Pokaźne odszkodowania wypłacał i wypłaca ofiarom Kościół katolicki. Nie za pedofilskie czyny. Za ich TUSZOWANIE. Chwytasz różnicę? I to jest to, ...  wyświetl więcej

  ,  18/12/2013

@Alicja Minicka:
Zalinkuj coś konkretnego na ten temat, chętnie poczytam. Tylko nie jakieś enigmatyczne ogólniki, które mają sugerować/insynuować, a konkretne dane liczbowe, fakty, przykłady/próby tuszowania, liczby przyznanych odszkodowań. Wszystko w odniesieniu do 2013 roku lub wybranego innego jednego roku z ostatnich 20 lat.
Cytaty znam z Twojego artykułu na który zresztą głosowa ...  wyświetl więcej

@viverti: Chcesz powiedzieć, że pedofilia nie dotyczy kościoła?

@viverti:
Poczytaj o polskmi Ruchu Ofiar Księży. To początek. Jest tylko kwestią czasu, żeby rozpoczeły sie procesy o wysokie odszkodowania. Wizja wycieku kościelnej kasy powoduje drgawki i trzepot biskupich serduszek. Bo gdyby chodziło tylko o głowy sprawców, machnęliby upierścienionymi rączkami.
Adwokaci juz zacieraja ręce.
Sprawa pedofilii w polskim KK rozegra sie dokładnie wedłu scenariusza przerabianego chociazby w Irlandii. Każdy wrzód w końcu pęka.

@Krzysztof Mrozowski:
Tak Krzysztofie, pedofilia nie dotyczy Kościoła w ogóle. Pedofil-ksiądz istnije tylko w chorej wyobraźni wojujących ateistów, feministek i innych antyklerykalnych łotrów.
A plotki o instytucjonalnym i zakrojonym na szeroką skalę tuszowaniu przypadków pedofilii przez KK to typowy masoński spisek. Przepraszam, zydo-masoński.
Nawet, jak się jednak coś takieg ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: Hehe... prawda jest taka, że kościołowi grunt się pali pod nogami i będą robić wszystko, by instytucja pozostała nietknięta - zbyt wielki pieniądz tutaj. Odszkodowania za zachowanie milczenia to tylko drobnostka. Niedawno podlinkowałam film, prawie dwugodzinny, o wielu przekrętach Watykanu, które wychodzą na światło dzienne. Zdaje się, że siły wyższe wzięły się wreszcie za siedlisko niemoralności i tajemnic. Jak znajdę ten link, to podrzucę.

  ,  19/12/2013

@Krzysztof Mrozowski:
Stawiając to pytanie chcesz potwierdzić, że jesteś:
a) idiotą
b) manipulatorem
c) antyklerykałem
d) błaznem
e) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
P.S.
Podałem statystyki Ministerstwa Spr., które zapewne czytałeś, więc daruj sobie tego typu pytania (jest tam m.in. i ksiądz, więc odpowiedź dobrze znasz).
Jeżeli chc ...  wyświetl więcej

  ,  19/12/2013

@Alicja Minicka:
Wszedłem na tę stronę, poczytałem i nie znalazłem żadnych konkretów w postaci liczb, tylko kilka głośnych przypadków w skali światowej, fanatyzm antyklerykalny, sporo dyskusji z pogranicza teorii spiskowych, nie działające linki do stron z sensacyjnymi danymi, sztuczny ruch na stronie - na przestrzeni ok. 8 lat zaledwie 10-ciu autorów postów w tym ze 3-4 aktywnych.

@viverti:
Komentarze są ważne na blogu Kasi Tusk. Tutaj chodzi o co innego. Powstała organizacja, która ma pomóc ofiarom pedofilii. Ma im uświadomić, że mogą liczyć na wszelkiego rodzaju pomoc, głównie prawną. Jest nadzieja, że ofiary przestaną być zastraszane, bo ta organizacja jest bardziej skuteczna niz indywidualna osoba. Celem organizacji jest także uświadamianie społeczeństwa. Naprawd ...  wyświetl więcej

@viverti: Odpowiadając na moje pytanie chcesz potwierdzić, że jesteś:
a) hipokrytom ( we współczesnym znaczeniu)
b) ignorantem
c) ślepcem
d) analfabetom( brak umiejętności czytania)
e) czy wszystkim po kawałku
Zachowujesz się jak dziecko, któremu trzeba wszystko tłumaczyć od początku.
Afery pedofilskie w Irlandii i USA, które doprowadziły do ruiny w ...  wyświetl więcej

  ,  19/12/2013

@Alicja Minicka:
Przecież oni nawet się nie ukrywają z tym, że chodzi im wyłącznie o walkę z KK - jasno piszą, że pomagają wyłącznie ofiarom księży pedofilii. Pozostałe ofiary mają głęboko gdzieś. Nie ma tam żadnych danych odnośnie udzielonej pomocy, zero konkretów. Organizacja z siedzibą w Kanadzie, nie posiadająca w Polsce żadnego przedstawicielstwa - chyba sobie kpisz z tą pomocą z ich s ...  wyświetl więcej

@viverti:
Tak się składa, że KK to jedyna instytucja, która chroni swoich urzędników przed odpowiedzialnością za czyny pedofilskie.
Zszokuję Cię. Słowo "Antyklerykalny" ma dla mnie wydźwięk pozytywny. To klerykalizm jest patologią a z patologiami należy walczyć.
Ocena przydatności tej organizacji należy do ofiar, które się do niej zgłoszą. Twoje "błogosławieństwo" lub jego bra ...  wyświetl więcej

@viverti: Proszszszsz http://www.gazetawroclawska.pl(...)ookie=1
Z twojej listy punkt c)

  ,  19/12/2013

@Krzysztof Mrozowski:
Skłaniałbym się w Twoim przypadku zdecydowanie do punktu d)
Czy Ty w ogóle czytasz to co linkujesz? - przecież Isakowski potwierdza to co piszę. I we wszystkim się z nim zgadzam
"Rzecz w tym, że jeżeli się nie powie, ilu procent duchownych dotyczy to zjawisko, ludzie zaczną podejrzewać, że co drugi ksiądz jest pedofilem. Brak jawności rodzi plotki. Tutaj ...  wyświetl więcej

@viverti: Możesz się skłaniać do litery d, ale na dole moich pleców. Jeżeli mówisz, że statystycznie jest to nieistotne, a zatem nie ma problemu , to zwracam ci uwagę, że każda ofiara zasługuje na sprawiedliwość, a nie robienie z niej idioty, jak czyni kościół( przenosząc sprawcę do innej parafii) Jeżeli pieprzysz tylko o skali zjawiska, o której zresztą nie możesz wiedzieć bo jest tuszowana, to p ...  wyświetl więcej

@viverti:
"obnażasz swój chory fanatyzm, a to może Cię doprowadzić do psychiatryka."
I to ma być nastawianie drugiego policzka? Wstydź się.

Nie uważasz, ze juz dosyć nawylewałeś miłości bliźnego?

  ,  19/12/2013

@Krzysztof Mrozowski:
Wmawianie mi czegoś czego nie napisałem świadczyć może jedynie, że na dole Twoich pleców jest umysł, a u góry d...
Uciekanie się do manipulacji i fałszywej interpretacji to wszystko na co Cię stać?
Liczby nie kłamią i nie zakrzywisz rzeczywistości argumentami wyssanymi z brudnego palucha.
Kierując się Twoją pokrętną logiką, należałoby zniszczyć życ ...  wyświetl więcej

@viverti:Wmawianie mi czegoś czego nie napisałem : Problem dotyczy NIEZNACZNEGO PROCENTA DUCHOWNYCH. Tak jak napisałem jeżeli jest to nawet nieznaczny procent- to jednak jest, hipokryto. Nie uciekniesz od tego, fakt jest taki. że w KOŚCIELE KATOLICKIM KSIĘŻA GWAŁCĄ DZIECI, które przez to mają traumę na całe życie i żaden BISKUP z tym nie zrobił porządku. Najpierw wkłada brudne łapska dzieciakom do majtek a potem do święconej wody brrrrrrrrrr co za ohyda.

@viverti:
"chodzi tylko o przejęcie władzy nad katolikami i odebranie jej KK".

O kurczę! Nie doceniłam Twojej bystrości. Zdemaskowałeś mnie. Jestem pod wrażeniem twoich talentów w wykrywaniu teorii spiskowych.
Wyluzuj chłopie.

  swistak  (www),  18/12/2013

Alicjo! Co za refleks i błysk inteligencji, o polocie nielota nie wspomnę. Polecam jak zwykle Słowo Boże http://www.objawienia.pl/valto(...)al.html może warto posłuchać co mówi Bóg!

  eugen,  18/12/2013

Alicja Minicka "Wszystko co ziemskie jest oparte na kasie - dobrobycie". Religie to ostateczne, może i końcowe stadium rozważań o istnieniu rodzaju ludzkiego. Cóż można stworzyć jako kolejne stadium? - nic . Naczelny, to Bóg ( ma różne określenia) , następnie to Natura (bez niej nie ma możliwości mówienia o istnieniu czegokolwiek), następne to wierzenia różnych odrębnych ludów, kolejne to religie ...  wyświetl więcej

A tak po przemyśleniach... znowu temat zastępczy do zagorzałej dyskusji społecznej...A co (nie)robi rząd? Co powinno nas, Polaków, obchodzić w tej chwili? No chyba nie durszlak i krzyż w sejmie, co?

@Skalny Kwiat:
Pewnie, że nie. Idą Święta! :) Durszlak się przyda :)

  swistak  (www),  19/12/2013

@Alicja Minicka: do opalania by mieć piegi!

@swistak:
Mam i bez durszlaka :)

  hussair  (www),  19/12/2013

@Skalny Kwiat: ,,No chyba nie durszlak i krzyż w sejmie'' - dołożę plusik.

@Skalny Kwiat i Hussair,
Hej, a Wy co mnie karcicie? Większość poruszanych na Eiobie tematów mozna uznać za zastepcze. Dla mnie ten jest ważny - i nie chodzi o krzyż i durszlak w sejmie. Pismo pastafarian ma charakter sarkastyczny. Na Eiobie mają prawo powstawać różne artykuły. Czyzbyście zapomnieli kochani o swobodzie autorskiej? Nie zaczynajmy znowu wyznaczać słusznych i niesłusznych tema ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  19/12/2013

@Alicja Minicka: No już, już, relaks i przytulanki. Toż to pół żartem, pół serio. Gdyby Cię nie znał, wkroczyłbym w ten artykuł w zupełnie innym tonie - czego z pewnością się domyślasz - więc... koncentrujemy ducha na świętach. No! :)

@hussair:
No dobra, Niech Ci będzie :) Ale moja koncentracja naprawde przez ten durszlak nie szwankuje :)

  hussair  (www),  19/12/2013

@Alicja Minicka: OK.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska