JustPaste.it

Rośliny pokojowe

Dziesięć rzeczy o których powineneś wiedzieć, mając w domu rośliny pokojowe.

Dziesięć rzeczy o których powineneś wiedzieć, mając w domu rośliny pokojowe.

 

1. Światło
2. Temperatura
3. Wilgotność powietrza
4. Woda
5. Pokarm
6. Przesadzanie
7. Rozmnażanie
8. Formowanie
9. Choroby i szkodniki
10. Niebezpieczeństwo

Światło
Niezbędny czynnik życia form wyższych, bez światła zanika fotosynteza, podstawowy proces życiowy roślin.
Światło, chlorofil, dwutlenek węgla i woda, uczestniczą w przemianach chemicznych dających roślinie glukoze, która z koleji bierze udział w wytwarzaniu tlenu a
zbyt mała, i zbyt duża ilość światła szkodzi roślinom. Ilość światła dla rośliny uwarunkowana jest tym z jakiej strefy klimatycznej pochodzi.
Wyróżniamy rośliny cieniolubne, rośliny o średnich wymaganiach i rośliny o dużych potrzebach świetlnych

Temperatura i wilgotność
Najlepsza jest temperatura pokojowa czyli 19 stopni zimą i 25 stopni latem. Temperatura w nocy zarówno latem jak i zimą powinna być niższa niż w dzień.
Rośliny pokojowe bardzo źle znoszą nagłe amplitudy temperatury.
Większość gatunków przechodzi coroczne okresy spoczynku, wymagają trudnych do spełnienia w mieszkaniu warunków 10-12 stopni celsjusza, zmniejszonego podlewania i dobrego oświetlenia.
Niezwykle ważna jest wilgotność powietrza mieszkaniu, zwłaszcza zimą.
Rośliny często cierpią z powodu suchego powietrza, reakcją na braki odpowiedniej wilgotności jest zasychanie, żółknięcie i zrzucenie liści.

Woda
Woda pobierana przez korzenie i liście stanowi 90% ich masy, jest niezbędnym budulcem, stanowi o przebiegu wszystkich procesów życiowych rośliny.
Wiosną i latem podlewamy obficiej, jesienią i zimą ograniczamy podlewanie do minimum. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Nadmiar wilgoci zarówno latem jak i zimą zabija nasze rośliny dużo bardziej niż niedobór.

Pokarm
Konieczne jest zasilanie roślin w donicach, ponieważ szybko wykorzystują małą ilość podłoża w doniczce.
Podstawowe składniki to: azot(N), fosfor(P), potas(K), wapń(Ca), magnez(Mg), siarka(S), żelazo(Fe). Zasilamy od początków marca do końca sierpnia, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi w postaci płynu. Z nawożeniem związany jest jeszcze jeden czynnik: odpowiedni odczyn gleby tzw. Ph, jest ono odpowiedzialne za przyswajanie przez rośline składników pokarmowych. Najlepszy odczyn to lekko kwaśny(ph 5,5-6,5), lub obojętny(ph 7). Nieliczne gatunki preferują podłoże bardziej kwaśne lub bardziej zasadowe.

Przesadzanie
Przesadzamy wiosną(marzec-kwiecień), bądź wczesnym latem, raz na 2-3 lata. Doniczka powinna być większa od poprzedniej zawsze o dwie wielkości.

Rozmnażanie
Rośliny domowym sposobem można rozmnażać generatywnie po przez nasiona i wegetatywnie, przez podział roślin lub podział ich organów.
Najczęściej, a prawie zawsze rośliny pokojowe rozmnażamy wegetatywnie przez dzielenie odrostów, sadzonki liściowe, sadzonki pędowe.

Formowanie
Każdy gatunek wymaga nieco innego cięcia. Cięcia pielęgnacyjne nadają roślinie ładny i pożądany kształt, wykonujemy je z reguły wiosną. Cięcia sanitarne usuwają uschnięte i chore organy, wykonujemy je zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba. Cięcia formujące wykonujemy 2-3 razy do roku aby nadać roślinie odpowiedni do naszych oczekiwań kształt.

Choroby i szkodniki
Nasze rośliny najczęściej chorują z braku odpowiedniego oświetlenia i nawilżania, a osłabione narażone są na ataki szkodników, i patogenów. Wnikliwa obserwacja może zapobiec inwazji i chorobie.
W początkowych stadiach choroby skuteczne mogą okazać się naturalne środki biologiczne, których wybór na rynku ogrodniczym jest całkiem spory. Chemię używajmy naprawdę w ostateczności dla ratowania życia roślin. Chemi nigdy nie stosujemy w mieszkaniu a zawsze na zewnątrz, na powietrzu. Opryski wykonujemy w dni bezwietrzne i pochmurne, temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni. Zabieg robimy w zabespieczającej twarz maseczce, po zabiegu powinniśmy się dokładnie umyć.

Nebzpieczeństwo
Uwaga na rośliny trujące! W naszych mieszkaniach jest ich całkiem dużo, dla przykładu: poinsecje(popularne gwiazdy betlejemskie), oleandry,
diffenbahie i wiele innych. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zwierzęta domowe w tym bardzo wrażliwe papugi, oraz dzieci.