JustPaste.it

Transparentne zarobki

Czy wiesz, jakie jest wynagrodzenie każdego pracownika w Twojej firmie? Niektórzy sądzą, że powinieneś. Są na tym świecie społeczeństwa, które uznają pełną jawność zarobków. Czym są „transparentne zarobki”?

Wynagrodzenia są uważane za „przezroczyste”, gdy są one powszechnie znane każdemu w firmie lub gdy informacja o wynagrodzeniu jest rzeczywiście publikowana.

Jak zwykle malkontenci stwierdzają, że w Polsce jest to niemożliwe, bo zawiść, zazdrość i poczucie niesprawiedliwości nie dadzą Polakom znieść myśli o czyichś pieniądzach. Inni grzmieli po lipcowej nagonce na bezwzględnie transparentne zarobki, że najwyższa pora się ucywilizować.
Z jakim bilansem wychodzimy z 2013 roku w tej materii?

Cisza po burzy

Cóż, burza ucichła. A specjaliści są podzieleni. Ponoć do całkowitej jawności znanej z modelu skandynawskiego, daleko Polakom - mentalnie. Ale medialnie idziemy w tym kierunku, jak sądzą socjolodzy, jednak w kierunku wypaczonym. Niezaprzeczalnie początki byłyby trudne i komentarze nie milkłyby przez dłuższy czas.

Tradycyjne przyczyny poufności wynagrodzeń


Większość firm przechowuje informacje o zarobkach w sposób poufny.  Wielu menadżerów boi się zazdrości i niezgody wśród pracowników, którzy mogą im mieć za złe, jeżeli uznają, że ich koledzy są doceniani bardziej niż oni. Transparentne pensje mogą wiązać ręce pracowników zasobów ludzkich, jak prowadzić negocjacje płacowe.

Paradoksalnie za niezbyt zdrową uznaje się powszechną praktykę wynagradzania kierownictwa, któremu udaje się wyśrubować (w dół) wynagrodzenia dla pracowników. Tradycyjnie, nastąpiło również domniemanie, że publikowanie informacji o płacy może naruszać prywatność pracownika. A szefa lub urzędnika?

Można by pomyśleć, że firmy konfidencjonalnie korzystają z tajnych wynagrodzeń i dlatego utrzymują je w tajemnicy. Chodzi o to, kto jest chroniony przez tajne pensje? Na pewno nie pracownik - te pensje są bardziej przejrzyste, pracownik może ocenić jego lub jej wartość firmy.

Korzyści z przezroczystości


Niektórzy eksperci kariery tacy jak felietonistka Penelope Trunk twierdzą, że przejrzyste wynagrodzenie oferuje wiele korzyści dla pracowników. Przejrzystość wynagrodzenia mają działy zasobów ludzkich odpowiedzialne za dokładne usztywnienia płac do rzeczywistej wartości pracy, co de facto daje pracownikom możliwość negocjowania podwyżki i zwalczanie nierówności płacowych. Transparentne pensje  mogą motywować pracowników do tego, aby pracowali ciężej. Poza tym jedną z korzyści tej przejrzystości byłoby niewątpliwie zrównanie pensji kobiet i mężczyzn.

Przezroczyste wynagrodzenia w prawdziwym świecie

Chociaż korporacje nie są wcale skłonne do publikowania list płac, istnieje kilka przykładów rzeczywistych przejrzystości wynagrodzeń. Na przykład Internal Revenue Service sprawia, że ​​990 list płac z firm non-profit korporacji jest dostępnych online, aby potencjalni współpracownicy i darczyńcy mogli oceniać stawki wynagrodzenia kadry kierowniczej i kluczowych pracowników, np. przed dokonaniem wpłaty. Nevada ma stronę internetową prezentującą pensje wszystkich pracowników państwowych. Norwegia rozpoczęła publikowanie deklaracji podatkowych obywateli prywatnych w 2002 r., a informacje doprowadziły do zmniejszenia nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami.

Ile zarabiasz?

Jednak w Polsce nie jest to nadal pytanie łatwe, nie potrafimy otwarcie patrzeć sobie w oczy i mówić, ile zarabiamy. Jeśli nawet w wielu polskich małżeństwach nie ma pełnej jawności tej kwestii, dlaczego miałaby istnieć transparentność społeczna?

Z reguły pytaniem finalizującym większość rozmów kwalifikacyjnych jest pytanie o wysokość zarobków. Gdyby ten tryb odwrócić? Zadawanie tego pytania mogłoby obu stronom pomóc zaoszczędzić sporo czasu.

    Opracował zespół tomastest.eu

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.tomastest.eu