Login lub e-mail Hasło   

Koniec Kościoła. - Political Fiction.

To, jak będzie przebiegał upadek katolicyzmu, zależy w znacznym stopniu od niewierzących
Wyświetlenia: 1.853 Zamieszczono 30/12/2013

...

Po co to piszę?

Jeżeli rozumiemy sytuację, w której się znaleźliśmy, to przestajemy się bać.

 

Z doświadczenia ludzi wynika, że wszystko, co ma swój początek, ma także swój koniec.

 Czy zasada ta może dotyczyć Kościoła Rzymsko-Katolickiego?

2000 lat to bardzo długo. Hipotezy polityczne sprawdzają się pod warunkiem przyjęcia właściwej metodologii. W przypadku KK prorokować nie jest trudno.

 

Uchwalony na pierwszym Soborze Watykańskim dogmat o nieomylności papieży, zamknął możliwości wariantowego przebiegu dalszej historii Kościoła. Od tego momentu należało jedynie czekać, aż któryś z papieży popełni kardynalny błąd. Takich błędów doczekaliśmy się w wykonaniu XX-sto wiecznych papieży Piusa XII, Pawła VI i Jana Pawła II. Od błędów popełnionych przez „nieomylnych” papieży nie ma już odwrotu.

 Dogmat o nieomylności uchwalono w okresie krwawych walk o utrzymanie władzy świeckiej papieży nad Państwem Kościelnym. Celem dogmatu było usprawiedliwienie niesłychanych okrucieństw dokonywanych na rozkaz papieża. Nadanie sankcji religijnej zbrodniom wojennym nie pomogło wygrać wojny. Powstańcy pod wodzą Garibaldiego doprowadzili do zjednoczenia Włoch, a Kościołowi pozostał jedynie obszar Watykanu. Państwo Kościelne przestało istnieć. Dogmat o nieomylność pozostał.

 

 Zakazując stosowania środków antykoncepcyjnych i uznając zygotę za obiekt nie różniący się od człowieka, Kościół znalazł się w pułapce bez wyjścia. Dogmat o nieomylności skazywał Kościół Rzymski na to, że znajdzie się wcześniej lub później w takiej sytuacji.

 

 Czy upadek KK oznacza, że dziedzictwo Jezusa z Nazaretu i Pawła z Tarsu nie przetrwa?

 Jedno z drugim ma bardzo luźny związek. Inne odłamy chrześcijaństwa dają sobie wyraźnie lepiej radę z dostosowaniem do współczesności. To jedno. Ale przede wszystkim: - Tak zwana cywilizacja zachodnia przesiąknięta jest tezami pochodzącymi z Nowego Testamentu, w stopniu, z którego większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Koncepcji pochodzących od Jezusa pełno jest również w Koranie i Talmudzie. Oni to dopiero nie zdają sobie sprawy, do jakiego stopnia zostali ukształtowani przez myśl Jezusa i Pawła.

Wiedząc, że nadchodzi koniec Kościoła Rzymsko-Katolickiego musimy sobie zadać kolejne pytania. Pytania niezwykle ważne dla nas. Ludzi obecnie żyjących: - Jaki będzie przebieg oczekiwanego procesu? Co z niego wyniknie? Co zastąpi katolicyzm?

 

 Nie możemy zapominać o tym, że religia jest wielu ludziom niezbędna do życia. Nie możemy zapominać o tym, że wszystkim niezbędne są rytuały. Z tego ostatniego również wielu nie zdaje sobie sprawy. Rytuały w szerszym rozumieniu, to tradycja, wzorce postępowania, role spełniane w społeczeństwie. Obecną walkę z gender należy rozumieć, jako walkę z próbami odejścia od „uświęconych” tradycji. Podobny charakter ma walka z masonerią, proponującą własne odrębne rytuały.

 

 To, jak będzie przebiegał upadek katolicyzmu, zależy w znacznym stopniu od niewierzących i od wyznawców innych religii. Zachowanie wyznawców katolicyzmu, szczególnie zachowania fanatycznych wyznawców są bardzo łatwe do przewidzenia. Pierwszym etapem jest podział.  Podział na prawowiernych i podejrzanych o chęć odejścia od tradycyjnej doktryny.

W Polsce podział już nastąpił. Teraz potrzebny jest impuls, który spowoduje ujawnienie tego podziału. Niewierzący nic nie muszą robić, żeby taki impuls się pojawił. Pojawi się sam, tak jak pojawiły się encykliki, które wywołały katastrofę. Ujawnienie podziału można przyspieszyć poprzez działanie zewnętrzne, ale nie radziłbym tego próbować, ponieważ wiąże się to z niebezpieczeństwem radykalizacji wśród katolików.

 

 Szkoda, że najważniejsze pęknięcie nastąpiło w Polsce i to my polscy niewierzący musimy się z nim zmierzyć. Dlaczego my niewierzący? Bo wyznawców innych religii jak na lekarstwo. Może to i lepiej, ze nie pojawiło się tam, gdzie jest ostra konkurencja innych religii, ale dla Polski to jest bardzo niedobrze.

 

 Musimy pamiętać, że zawsze jest tak, że karty przydziela los, ale to my musimy je rozgrywać !!!

Adam Jezierski

Przeczytaj również >>>Religijni fundamentalisci są przewidywalni

 

....

Podobne artykuły


25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2578
24
komentarze: 25 | wyświetlenia: 3275
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2590
386
komentarze: 337 | wyświetlenia: 414653
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 8123
28
komentarze: 100 | wyświetlenia: 5656
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 5402
25
komentarze: 43 | wyświetlenia: 4360
20
komentarze: 45 | wyświetlenia: 3168
20
komentarze: 25 | wyświetlenia: 3312
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 24594
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5305
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  31/12/2013

O upadku Kościoła decyduje Bóg, a nie ateiści!

@swistak: jaki buk? Wg czyjego opisu?

@swistak: jaki buk?

Zawsze w coś musimy wierzyć. Człowiek jest aktorem w teatrze złudzeń. I lubi swoją rolę odgrywać jak najlepiej. Pomiędzy tym co "rzeczywiste" a tym co "ułudne" różnica jest nijaka. Gramy nasze role przez całe życie, niektórzy otrzymują nawet za nie Oscary.

Czy wierzysz w Boga, czy nie wierzysz, to wszystko obojętnie jest - tak długo jak długo pozostajesz w okręgu myśli, które krążą wokół T

...  wyświetl więcej

  ulmed,  31/12/2013

Czy Ty wiesz co nas czeka, gdyby, nie daj Boże, Twoje słowa się ziściły? Jak to się skończy dla Ciebie i mnie?

@ulmed:
Nie ma pewności jak to się "skończy"?
Tak jak napisałem, wiele żeleży od nas.
>>> Jeżeli zdarzy się jakieś wielkie nieszczęście, np. wojna, to człowiek zniewolony wini wszystkich naokoło, CZŁOWIEK WOLNY - wIni SAM SIEBIE !!! <<<
Pozdr.

  eugen,  31/12/2013

Burzący stare fundamenty wierzeń odkrycia naukowe - archeologia (a nie spisane przekazy) dokonane nie tylko na Ziemi ale na towarzyszących planetach. Mit człowieka Boga - a dlaczego nie innej istoty Boga jeśli jemu jest podporządkowany Wszechświat. Spotkanie z inną doskonalszą cywilizacją i jej wierzeniami. Uspokojenie przywódców duchowych "rozbujanych" w interpretacji ziemskich praw człowieka Bog ...  wyświetl więcej

To nie jest - Political Fiction, to już się dzieje. W rodzinach, w których od pokoleń religia była podstawą, dzisiaj jest tylko na święta, a młode pokolenie zrzuca religijność pozostawiając tylko tradycję. Odcięcie od źródełka (brak finansowania przez państwo) będzie gwoździem do trumny katolicyzmu.

@Krzysztof Mrozowski: obyś miał racje

@leming13:
Ostatnio stwierdzam, że kościelna indoktrynacja od przedszkola skutkuje fanatyzmem dość częstym wśród młodych.

@Adam Jezierski: W bezdenna glupote o rodzacych dziewicach, chodzeniu po wodzie itp.
wierza juz tylko bezmozgowi fanatycy typu swistak.
Ale sa jeszcze karzelki typu Kaczynski ktorzy mydlac oczy "goralom" religijnym smarowidlem
wslizguja sie na Wawel, stawiaja sobie pomniki, i rozkoszuja sie wladza otrzymana od kk.
Dni jednych i drugich sa luz policzone.
W Szwecji juz tylko 18% obywateli przyznaje sie do wiary w istnienie boga ....co znaczy w nicosc !

@zakrawarski:
Dobrze, że jesteś optymistą.
Jednak.
Zwróć uwagę, że od czasu gdy napisałem te słowa katolicyzm w Polsce umocnił się.

@zakrawarski: @zakrawarski: dane z przed 2 lat
92,8 proc. zapytanych przez GUS o wiarę zadeklarowało katolicyzm. 66,8 proc. z nich to młode osoby, do 34 roku życia. Liczby pokazują jednak spadek deklaracji "wierzę" wśród osób po 25 roku życia.
Najwięcej Polaków uczestniczy w mszach raz w tygodniu lub raz lub dwa w miesiącu. Najczęściej do Kościoła chodzą mieszkańcy małych miejscowośc ...  wyświetl więcej

@Gwizdun: Czytam i wlasnym oczom nie wierze, Polacy poddani lobotomii mozgu !?
Dziecko jako jedyny rozsadny czlowiek ze swoim Bartkiem to ostatnia nadzieja ?
Gdzie ten kraj zmierza ??????????????? Dzieki za linki !!!!

@Gwizdun:
Nie jest aż tak źle. Przeczytaj, co osobiście zaobserwowałem >>> http://eiba.pl/1f

@Adam Jezierski: haha awers i jaszczak ...świstoka brakuje ;-) dałem Ci glos na ren art, lecz wydaje mi się , że w Polsce ten proces potrwa jeszcze tyle, że życia nie starczy i twoim prawnukom ;-( ponadto, przejrzyj ostatnie dane, ja nie mam bardzo czasu , by rzetelnie z kilku źrodel spr ... ile pieniędzy nadal idzie na kler , we Włoszech to potężne sumy, druga kwestia ile kler zarabia sam na sieb ...  wyświetl więcej

@Gwizdun:
Jestem dobrej myśli ...-:))

@Adam Jezierski: ja niestety nie , miałem dziś troche czasu na pielegnację swojego ateizmu , hehe jak widze, ze w Polsce ateiści , na forum kłócą się kto ma prawo i kiedy do obchodów ad śmierci Kazika Łaszczyńskiego to mnie ch..j strzela, gdzie tu powaga jakaś, na ich stronach wywody na podbudowie logiki a z zew dzuecinada, ehhh dobrze, że nie należę , heh poraziła mnie bardziej kwestia natłoku in ...  wyświetl więcej

@Dyl Sowizdrzal:
Kazda religia to zlo.

  Hamilton,  17/05/2019

@Adam Jezierski: hahaha - zapomniałeś Adamie dodać jaki evergreeny Dyl ma jeszcze przeczytać.

@Hamilton:
Na to przyjdzie wlasciwa pora.

  Hamilton,  17/05/2019

@Adam Jezierski: no wiem. Pogadałeś sobie z Dylem którego już tu nie ma od półtora roku jak gęś z indykiem. Czego się nie robi by zwrócić na siebie uwagę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska