Login lub e-mail Hasło   

Różni w życiu, równi w prawach. Rzecz o polityce równościowej.

Zakończone zostały prace nad publikacją, będącą częścią projektu Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku.
Wyświetlenia: 443 Zamieszczono 30/12/2013

Powstała publikacja Różni w życiu, równi w prawach. Równość w polityce lokalnej to zbiór artykułów o tematyce równościowej w formie e-booka. Zebrane treści zostały  podzielone  na trzy tematyczne części: teoretyczną, przedstawiającą badania oraz przykłady dobrych praktyk

Pierwsza część zawiera podstawowe informacje związane z prawem równościowym. Dzięki temu każda osoba, która po nią sięgnie zostanie wprowadzona w problematykę równości i zapoznana z wybranymi aspektami prawnymi dotyczącymi polityki równościowej. W publikacji można również znaleźć ogólne rekomendacje dla jednostek samorządów terytorialnych dotyczące propozycji: wprowadzenia zmian w organizacji pracy urzędu, wdrożenia zasad równego traktowania do polityki lokalnej, usystematyzowania zasad współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zalecenia te mają przede wszystkim charakter informacyjny i powstały w oparciu o sprawdzone praktyki.

W drugiej części publikacji umieszczone zostały artykuły na podstawie badań dotyczących kwestii równości. Prezentowane i przeanalizowane wyniki projektów badawczych dotyczą nie tylko samej tematyki równości, stereotypów, praktyczne aspekty dyskryminacji, ale również sposobów jej przeciwdziałania w odniesieniu do edukacji młodzieży ponadgimnazjalnej jako grupy, która może być nie tylko narażona na dyskryminację, ale także jako podmiot dyskryminujący.

W ostatniej części zamieszczono teksty zawierające dobre praktyki z zakresu równego traktowania. Przedstawiono także zrealizowane w Polsce, jak również za granicą, inicjatywy antydyskryminacyjne oraz szereg działań, które mogą być źródłem dobrych przykładów wsparcia polityki równościowej. Warto zaznaczyć, że zaprezentowane przykłady mogą być w przyszłości realizowane nie tylko przez jednostki samorządu terytorialnego, ale także przez organizacje pozarządowe. Jak zauważają autorzy i autorki, w prowadzeniu polityki równościowej należy wykazać się dbałością i starannością, aby odpowiadała rzeczywistym potrzebom i była adekwatna do panującej w danym regionie sytuacji. Powstała publikacja to także pewnego rodzaju poradnik, którego lektura może ułatwić poznanie i zrozumienie poruszanej w nim problematyki.

Ponadto warto wskazać, że publikacje poświęcone zagadnieniom równego traktowania, które są szeroko dostępne mogą wpłynąć na zwiększenie widoczności problematyki równościowej i upowszechnienie informacji na temat polityki równościowej. Fachowe źródła informacji są istotnym czynnikiem przeciwdziałającym szkodliwym stereotypom związanych z polityką równościową, a także środkiem promocji korzyści płynących dla społeczeństwa, sektorów pozarządowych, prywatnych i publicznych ze stosowania zasady równych szans.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź sam/a! Publikacja jest dostępna online na stronie internetowej Fundacji Grejpfrut www.fundacjagrejpfrut.cba.pl.

Projekt Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Fundację Grejpfrut.

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2404
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1175
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 853
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 726
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 695
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 542
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 749
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 665
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 751
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1527
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 533
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska