Login lub e-mail Hasło   

Potęga dźwięku

Wprawdzie podobno około 80% informacji o świecie dociera do nas w postaci obrazu, ale wpływ dźwięków na naszą psychikę i zdrowie jest kolosalny.
Wyświetlenia: 9.316 Zamieszczono 04/01/2014

Dźwięk. Jest obok obrazu, zapachu, dotyku opisem naszego namacalnego świata. Świat przemamawia do nas dźwiękami, tymi które słyszymy i tymi, których nie słyszymy również, gdyż dźwięk to drgania ośrodka, w którym się rozchodzi fala dźwiękowa a drgania mogą oddziaływać na całe nasze ciało. Jesteśmy otoczeni przez dźwięki, które nasza podświadomość czujnie przechwytuje i zapisuje. Oto piszę w skupieniu wybierając odpowiednie klawisze na klawiaturze, jednocześnie cały czas monitoruję dźwięk pralki dochodzący z łazienki, by w razie konieczności, gdy wychwycę jakieś zmiany w jej pracy móc zareagować.

Codzienny szum informacyjny jaki w postaci dźwięków dociera do naszego mózgu powoduje uczucie zmęczenia. Często szukamy odpoczynku w zacisznym miejscu, gdzie możemy spokojnie posłuchać ulubionej muzyki, czyli znowu otoczyć się dźwiękiem. Wysłuchujemy codziennie lawinę słów, które wypowiadane są w odpowiedniej intonacji. Odbieramy w postaci dźwięku nie tylko sens słów, ale również ładunek emocjonalny zawarty w intonacji jakiej są wypowiadane. Na tym przykładzie dokładnie widać, że dźwięk to informacja i to złożona. Czujnie wychwycimy intencje osoby, jeżeli wsłuchamy się w intonację towarzyszącą wypowiadanym słowom. Już niemowlę nie rozumiejąc jeszcze słów wypowiadanych przez bliskich reaguje na intonację i całym sobą chłonie słowa matki wypowiadane z miłością.

Świetnie intonacją posłużył się Janusz Rewiński, kiedy jako skaut piwny zachwalał bez przekonania walory mleka a potem przestrzegał przed spożywanie piwa. Zarówno z mimiki twarzy jak i intonacji głosu z łatwością można było odczytać, który napój faworyzuje. Znakomicie intonacją głosu posługują się aktorzy i ... księża.

Wprawdzie podobno około 80% informacji o świecie dociera do nas w postaci obrazu, ale wpływ dźwięków na naszą psychikę i zdrowie jest kolosalny. Hałas powyżej pewnego pułapu może człowieka nie tylko ogłuszyć, ale i obezwładnić a nawet zabić. Z drugiej strony czyste dźwięki o odpowiedniej wysokości mają moc leczenia. Mogą na przykład przyspieszyć gojenie urazów kości.

Muzyka jest krainą dźwięku, w której poszukujemy różnych wrażeń od wyciszenia po ekscytację i gniew. Cudowna harmonia dźwięków działa na nas kojąco, natomiast kakofonia męczy i wywołuje zmęczenie i agresję. Klucz piękna muzyki leży w harmonii dźwięków czyli ich odpowiednim uporządkowaniu.

Muzyka towarzyszy człowiekowi można powiedzieć, że od zawsze. Muzyka jednoczyła wspólnoty w tańcach, zagrzewała do walki, ostrzegała przed wrogiem, oznajmiała o porach dnia. W świątyniach wyśpiewywane są modlitwy, hymny pochwalne, pieśni. Muzyka towarzyszy całemu naszemu życiu od narodzin aż do śmierci, kiedy żegnamy zmarłych pieśniami, na przykład w kościele katolickim pieśń "Anielski orszak niech twą duszę przyjmie".

Muzyka ludzi jednoczy. Przebój z jednego kraju potrafi szturmem wedrzeć się do list przebojów tworzonych przez radiowe stacje w różnych krajach (oczywiście pod warunkiem, że jest wykonywany w języku angielskim, najczęściej ) i jest słuchany na różnych kontynentach.

Kiedy moja wiara w ludzi podupada lubię popatrzeć sobie na koncerty wielkich gwiazd muzyki, gdzie tysięczne tłumy wspólnie bawią się i z radością wspólnie śpiewają. I wtedy myślę sobie oby ten świat, który od dźwięku się zaczął (ponoć na początku było słowo) również przez dźwięk został uratowany.

Uważajmy na dźwięki. :)

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 838
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1121
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 653
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1433
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1158
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1121
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1413
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1255
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1349
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 676
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 857
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 371
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1217
 
Autor
Artykuł  Remter,  04/01/2014

Posłuchaj jak wymawia się słowo AMEN... http://remter3.wrzuta.pl/audio(...)minutes :)

  greenway,  05/01/2014

@Teresa Rembielińska: dziękuję, rzeczywiście imponujące brzmienie. :)

  Noemi*,  04/01/2014

Starożytnych tekstach wedyjskich można przeczytać, że dźwięk OM to czynnik stwórczy, głos Boga, przyczyna stworzenia, która wypełnia cały kosmos. Zgodnie z Wedami, dźwięk poprzedzał stworzenie wszechświata, a rzeczywistość utrzymuje się dzięki wibracji tej sylaby. Materia powstała z dźwięku, zaś wszystkie obiekty uznawane za trwałe w tym istoty żywe są jedynie manifestacjami innych pierwotnych dźw ...  wyświetl więcej

  greenway,  05/01/2014

@Noemi*: dziękuję za tak piękne uzupełnienie tego artykułu, zatem naszym celem powinno być dostosowanie się do muzyki sfer niebieskich, stworzenie harmonii z cudownym dźwiękiem, który legł u podstaw wszystkiego. Słuchanie muzyki na pewno w tym pomoże. W ogóle piękne spostrzeżenie "...słuchajmy muzyki, gdyż nią jesteśmy".
Kłaniam się pięknie. :)))

  adammm,  05/01/2014

@Noemi*: Pięknie to ujęte.. ;-) Dźwięk to życie...w nas i wokół nas.. ;-) Pozdrawiam. :-)

Dla mnie dźwięk jest jednym z ważniejszych aspektów życia, wydaję krocie na dźwięki( CD, koncerty, sprzęt HiFi).
Był okres kiedy zbierałem dźwięki- nagrywając je rejestratorem audio (szum lasu, wody,głosy pojazdów, zwierząt itp)-chciałem z nich budować utwory przy pomocy programu komputerowego, ale zbrakło mi wytrwałości i czasu- może kiedyś do tego jeszcze wrócę. Samo odsłuchiwanie zebranego materiału daje wielką frajdę. Tak, bez dźwięków nie można żyć.

  greenway,  05/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: świetny pomysł z nagrywaniem dźwięków otaczającego świata. Może jeszcze uda się zrealizować tę koncepcję z wkomponowaniem ich w jeden utwór. :-)

  maniek120  (www),  18/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: ja również nagrywam dźwięki nas otaczające. Może kiedyś coś z nich powstanie, a jak nie to powrzucam na jakieś serwisy, może ktoś skorzysta:)

@maniek120: Może jakiś art :), w komentarzach można by dzielić się doświadczeniami, a przy okazji zmobilizowałbyś mnie do powrotu do tego pięknego hobby

  vivi91,  06/01/2014

Cóż tu dodać...?
Sama jestem w trakcie pisanie o muzyce, która mnie wzrusza zbyt często:)
http://www.youtube.com/watch?v(...)XeVXQi0
i jak nie płakać z emocji??
eh..

@vivi91: Dla Ciebie całusku kochany (tylko dla mnie):

http://webmuzyka.pl/Community/(...)ba.html

  vivi91,  06/01/2014

@Monk: Dziękuję wszechstronny Mistrzu :)! Pozytywnie zazdroszczę umiejętności ! Buziak!!!

  greenway,  06/01/2014

@vivi91: @Monk pozdrawiam serdecznie. :)

  liwa,  06/01/2014

@Monk: niestety, podejrzałam.. super muzyka, bardzo lubię to brzmienie. Znalazłam tam coś na swoje smutki.. :)

  liwa,  06/01/2014

@vivi91: to jest miłość fanów, piękne.. :)

  vivi91,  06/01/2014

@liwa: wiesz co Liwa, ktoś Cię pominusował za szczere i dobre słowa. Eioba nosi coraz więcej tępych hien, zawistnych frustratów i zawistnych słabeuszy. To smutny obraz zakompleksionych, bardzo nieszczęśliwych osób, którzy nie mogą znieść przyjaźni, czy miłości innych.
A piosenka piękna - pokazuje, że jest na tym świecie jeszcze część osób, dla których warto żyć

  liwa,  06/01/2014

@vivi91: a kit im w oko.. mam to gdzieś.. pełno jest niedorobieńców.. :)

@liwa: ty pierwsza

  liwa,  06/01/2014

@kowal1980: nie pierwsza, nie ostatnia..
a ty drugi..

Dziudo! Dziękuje i Buziaczki

  greenway,  06/01/2014

@Marcin Sznajder: ja też dziękuję. :)

@greenway: Kocham Cię za takie teksty!

  greenway,  07/01/2014

@kowal1980: naprawdę miło mi. :))

  gregory03  (www),  09/01/2014

Muzyka, którą słuchamy zazwyczaj odzwierciedla nasz nastrój, nasze samopoczucie, a czasami wydaje się, że po słuchanej przez kogoś muzyce, można określić jego cechy charakteru.
Dla mnie muzyka ma charakter odprężający i często pobudzający, w zależności od potrzeb ;)

  greenway,  09/01/2014

@gregory03: zgadza się, że rodzaj słuchanej muzyki może wiele powiedzieć o słuchaczu. Muzyka jest teraz wszechobecna, zatem jej wpływ na ludzi jest nie do przecenienia. Oby czyniła nas lepszymi. :)

@greenway: Jak to mówią: muzyka łagodzi obyczaje :-)

  greenway,  10/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: dokładnie Krzysztofie. :-)

  eugen,  10/01/2014

greenway - Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze obalają mit o tym ,że nerwy przesyłają impulsy elektryczne. Nerwy przesyłają specjalny pulsujący dźwięk który może rozchodzić się bez utraty swojej siły.
Na początku był dźwięk czyli słowo, czyli ogólnie można uznać, że w nas gra "muzyka" -dźwięk. Jak się nastroimy tak przechodzimy przez życie. Moje uznanie do poruszonego tematu i stąd rekomendacja.

@eugen: czyli jesteśmy istotami utkanymi z dźwięku, przepiękne

  greenway,  10/01/2014

@eugen: dziękuję za tak cenne uwagi. Dzięki takiemu komentarzowi stajesz się obok innych komentujących współautorem artykułu. Taka sytuacja bardzo mnie cieszy, gdyż wzajemnie się inspirujemy. :-)

  eugen,  11/01/2014

@greenway: "W blasku ognia" też? To dopiero jest harmonia zrozumienia dźwięku i pieśni danego nam życia...
Muszę obiektywnie przyznać , że musisz być wyjątkowe "ziółko" w ogrodzie Boga...

Ciekawe spojrzenie na dźwięk i muzykę. Jestem zgodna z takim stwierdzeniem. Myślę podobnie. Pozdrawiam:)

  greenway,  08/06/2014

@Wachowska Danuta: dziękuję, cieszy mnie to. Również pozdrawiam.:)

Oto niesamowity wykonawca, którego głos mógłby ratować nasz świat https://www.youtube.com/watch?(...)43nuwKQ

@Irina Lewandowska:
https://www.youtube.com/watch?(...)ckD1AcA
https://www.youtube.com/watch?(...)grUBF4w
To dowód na to że nie poznaliśmy jeszcze prawdziwej mocy sprawczej dźwięku :)
Jest spora różnica pomiędzy rozumieniem rzeczywistości materialnej, a rozumieniem rzeczywistości falowej.

@Irina Lewandowska: Tu wokalistka operowa, przestrzeń w 20m2 i emisja Jej głosu :
https://www.youtube.com/watch?(...)om8OYe8
https://www.youtube.com/watch?(...)phWfVcYDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska