Login lub e-mail Hasło   

Symetria czyli terra incognita.

... Nauka i technika rozwija się nierównomiernie. Niektóre dziedziny wyprzedzają gwałtownie średni poziom. Są też dziedziny silnie zapóźnione. Są w nauc...
Wyświetlenia: 1.326 Zamieszczono 14/01/2014

...

Nauka i technika rozwija się nierównomiernie.

Niektóre dziedziny wyprzedzają gwałtownie średni poziom. Są też dziedziny silnie zapóźnione.

 

Są w nauce tematy tak trudne, że nikt nie ma odwagi ich podejmować.

Przedstawię tu jeden fundamentalny problem. Już go nie rozwiążę, ale przynajmniej postawię i wskażę drogę dla przyszłych odkrywców.

 Z pozoru najbardziej zaawansowane są prace fizyków teoretyków. Teoria strun, równoległa rzeczywistość, kwantowa teoria grawitacji, … O tym się mówi. To jest (podobno) tak skomplikowane, że nie podchodź bez …

 

Tymczasem.

Zagadnienia związane z symetrią leżą odłogiem od stuleci.

Kiedyś było inaczej. Kiedyś to znaczy w Starożytności. Pitagoras i jego szkoła bardzo interesowali się właściwościami liczb, wielokątami i bryłami foremnymi … Nie byli pierwsi. Magia liczb, którą znamy z Nowego Testamentu, np. z Apokalipsy jest związana z przemyśleniami pitagorejczyków, ale magia zawarta w Starym Testamencie pochodzi z Egiptu i Mezopotamii.

Nowożytni naukowcy nie kontynuowali badań dotyczących symetrii. Lewis Carroll sygnalizował, że jest coś nie w porządku, ale zrobił to w „Alicji w krainie czarów”, a nie w swoich pracach naukowych dotyczących różnych działów matematyki.

 

 Temat jest zepchnięty z widoku do tego stopnia, że mogę tu spodziewać się wykpiwania.

Numerologia? Wielokąty foremne? Gwiazdy pięcioramienne? Gwiazdy Dawida? Szczęśliwe siódemki? Szatańskie szóstki? - Przesądy. Pseudonauka.

A jednak.

Symetrię spotykamy na każdym kroku. Na każdym kroku spotykamy dwa niezwykle istotne i bardzo mało zbadane zjawiska: symetrię i łamanie symetrii.

 

Zwykła trójlistna i szczęśliwa czterolistna koniczynka mogą być symbolami symetrii i symetrii złamanej.

Wyglądam przez okno. Widzę kilka drzew. Świerk, sosnę, modrzew, jabłoń, klon... Każde z tych drzew przekazuje z pokolenia na pokolenie informacje dotyczące symetrii liści, szpilek, kwiatów, szyszek, owoców, nasion, …

 

Liść klonu ma symetrię pentagramu. Podobnie jak liść kasztanowca. Zupełnie inna jest symetria liścia dębu. Gałęzie świerkowe i sosnowe wyrastają z pnia według symetrycznego wzoru. Te symetrie są złamane, czyli wpisują się w figury foremne w sposób niedokładny.

U jednej rośliny możemy zauważyć kilka, a czasem nawet kilkanaście rodzajów symetrii. Inna jest symetria szpilek, a inna szyszek. Inna liści, inna kwiatów, jeszcze inna owoców. Symetria dziedziczona jest „w genach”, ale bardzo duże znaczenie mają okoliczności związane ze środowiskiem. Sosny rosnące na wydmach i kosodrzewina mają inną symetrię, choć wyrastają z nasion zawierających ten sam program genetyczny, jak nasiona, z których w lesie wyrastają zwykłe sosny.

 

 Różne rodzaje symetrii występują u zwierząt. To nie tylko płaszczyzna symetrii oddzielająca prawą część ciała od lewej. Mamy symetrię na bazie pięciokąta, ośmiokąta, dziesięciokąta (rozgwiazdy, ośmiornice, dziesięciornice). Podobnie jak u roślin w jednym organizmie może występować wiele rodzajów symetrii.

 Większość produktów ludzkiej cywilizacji i kultury jest symetryczna. Tylko w niektórych przypadkach symetryczny kształt narzucają niezależne czynniki zewnętrzne. Symetryczny musi być samochód lub samolot. Dom już niekoniecznie. Ale najczęściej jest symetryczny. Z powodów estetycznych? To co symetryczne uważamy za ładne. Dlaczego?

 

 Na poziomie chemii i biochemii mamy cząstki lewo i prawoskrętne.

 

Na poziomie podstaw fizyki mamy złamaną symetrię między materią i antymaterią oraz problem związany z asymetrią grawitacji.

Dla przypomnienia: Oddziaływania międzycząsteczkowe są symetryczne. Mamy ładunki elektryczne dodatnie i ujemne. Ładunki o takim samym znaku odpychają się. Ładunki o rożnych znakach przyciągają się. Podobna symetria występuje w przypadku ładunków magnetycznych, ale nie zauważono jej dla oddziaływań grawitacyjnych. Znamy jedynie przyciąganie grawitacyjne. Symetrycznego zjawiska odpychania grawitacyjnego nigdzie nie zaobserwowano.

Symetria wszędzie bywa łamana. Antymaterii jest znacznie mniej niż materii. Moim zdaniem: - antygrawitacja istnieje, a jedynie my nie umiemy jej zauważyć.

 

Symetria to naukowa terra incognita.

Symetria to wyzwanie dla przyszłych pokoleń naukowców.

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


21
komentarze: 23 | wyświetlenia: 26929
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122159
78
komentarze: 18 | wyświetlenia: 56409
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 168435
58
komentarze: 20 | wyświetlenia: 80730
48
komentarze: 31 | wyświetlenia: 8939
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49624
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 57035
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 6898
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 42322
28
komentarze: 44 | wyświetlenia: 6135
26
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5325
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20411
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 19703
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Magda K.,  12/02/2014

Brakuje mi w Pana tekście tematyki fraktali, która jest w jakiejś mierze sposobem opisu symetrii, tylko na zupełnie wyższym, bardziej skomplikowanym poziomie. I to jest chyba odpowiedź na Pana główne pytanie.

@Magda K.:

Niewątpliwie. Fraktale to nowy dynamiczny sposób opisu pasujący do wielu rodzajów symetrii.
Czy w tym tekście zadałem jakieś główne pytanie?

  Magda K.,  12/02/2014

Właściwie sformułował Pan tezę: "Zagadnienia związane z symetrią leżą odłogiem od stuleci." W kontekście fraktali nie jest ona prawdziwa. Pozdrawiam

@Magda K.:
Może trochę przesadziłem w publicystycznym zapale.
... ale ...:
Czy znasz jakieś przykłady efektywnego wykorzystania fraktali do analizy problemów, o których napisałem w artykule?

  Magda K.,  13/02/2014

Wg mnie, aczkolwiek mogę się mylić, wspomniane przez Pana zagadnienia symetrii zostały już w jakiś sposób opisane i być może nie wymagają dalszych rozważań. Nie mówię tu o teorii strun, grawitacji czy symetrii na linii materia-antymateria, bo to świeże tematyki, ale raczej o uogólnieniu zagadnień symetrii do tematu uporządkowania we wszechświecie. A tego dotyczy teoria chaosu deterministycznego (c ...  wyświetl więcej

@Magda K.:
Jako fizyk wiesz, że w dziedzinie grawitacji, czy też nierównowagi między materią a antymaterią nie mamy nowych osiągnięć (albo nic o nich nie wiemy).
Jeśli chodzi o teorię ewolucji, masz inne zdanie, a sytuacja jest bardzo podobna. Chaos jest deterministyczny a ewolucja musi być niezdeterminowana. Tylko niezdeterminowania ewolucja ma sens.
Nowe metody matematyczne ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska