Login lub e-mail Hasło   

Zdrowy rozsądek - zbiór przesądów (cz. II)

W pierwszej części tego eseju sformułowałem tezę, że prawda nie posiada waloru obiektywności, a jest wyłącznie kategorią psychologiczną. Nie oznacza to bynajmniej, iż nagle prze...
Wyświetlenia: 776 Zamieszczono 16/01/2014

W pierwszej części tego eseju sformułowałem tezę, że prawda nie posiada waloru obiektywności, a jest wyłącznie kategorią psychologiczną. Nie oznacza to bynajmniej, iż nagle przestaną obowiązywać prawa Newtonowskiej fizyki.

Nie mam zamiaru definiować pojęcia prawdy, ponieważ jest to zadanie karkołomne. Mój tekst nie ma pretensji do naukowości; jest jedynie subiektywnym rozważaniem.

W obszarze fizyki cząstek istnieje pewien paradoks dobrze, jak sądzę, oddający skomplikowaną naturę prawdy. Otóż, wyniki eksperymentu zgodne są z wcześniej przyjętymi przez eksperymentatora założeniami. To tak jakby świadomość badacza wpływała w sposób fundamentalny na zachowania cząstek. Co to oznacza? Świadomość kształtuje materię na jej elementarnym poziomie. Było to ogromne zaskoczenie i wielkie odkrycie twórców modelu standardowego. Jednak oznacza to również, że na wspomnianym przeze mnie poziomie materia także jest świadoma. Albo inaczej, materia jest emanacją Świadomości. Nie dziwi fakt, że wielu naukowcom towarzyszył wówczas nastrój jakiejś mistycznej aury, do czego zresztą odważnie się przyznawali (Heisenberg).

Odkrycia fizyki kwantowej były tak sprzeczne z powszechnie utrwalonym obrazem świata i zdrowym rozsądkiem, że Einstein - twórca teorii względności - czynił ogromne starania, by je obalić. Nie był w stanie zaakceptować ani probabilistycznych koncepcji (jego słynne powiedzenie - "Bóg nie gra w kości"), ani "upiornego działania na odległość". Nie mógł, ponieważ w polu jego przedrozumienia najważniejszym składnikiem było przekonanie o istnieniu prawdy obiektywnej. Fizycy kwantowi takich przesądów już nie mieli. Obcowali z paradoksem, ze "zdarzeniami" sprzecznymi z widzialnym porządkiem rzeczywistości; musieli pogodzić się z sytuacją, że zamiast faktów mają do czynienia z falą prawdopodobieństwa, która determinowana jest przez "świadome" oko obserwatora.

Wniosek, jaki wynika z tych rozważań jest, wydaje się, oczywisty: prawda jest wektorem świadomości jednostkowej.

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 701
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 961
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 392
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 900
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 964
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 523
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1669
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 737
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 434
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 505
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 452
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 993
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 922
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 783
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Noemi*,  16/01/2014

Ja bym jednak wyznaczyła bardzo wyraźną granicę pomiędzy prawdą a przekonaniem, że coś jest prawdziwe. Jest bowiem poważna różnica pomiędzy stwierdzeniem, to jest prawdziwe, a stwierdzeniem wierzę, że to jest prawdziwe. Chociaż wiara w coś nie jest wiarygodnym kryterium prawdy, to jednak ten, kto mówi wierzę stawia przynajmniej uczciwie sprawę. Niestety, bardzo często zapomina się dopowiedzieć owo ...  wyświetl więcej

@Noemi*: Pełna zgoda. Pozdrawiam.

  greenway,  16/01/2014

Czy nie uważasz Janie, że to fizycy kwantowi otworzyli furtkę do nowe ery dla ludzi? Badając cząstki elementarne i zauważając, że wyniki badań są zgodne z założeniami eksperymentatora tym samym dowiedli, że mamy wpływ na rzeczywistość w jakiej żyjemy, że zaprojektowano nas jako współtwórców a nie jako poddanych. Ile czasu upłynie zanim to się przebije do ogólnej świadomości ludzi? Należy być odpow ...  wyświetl więcej

@greenway: Myślę, że tak. Powiem więcej - wiedząc o tym, jesteśmy odpowiedzialni za cały wszechświat. Świadomość to tajemnica dla mnie wciąż. Ściskam.

Tak "materia jest emanacją Świadomości". Doświadczenia z autosugestią, to udowadniają. Pozdrawiam;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska