Login lub e-mail Hasło   

Jak naturalnie pozbyć się bezsenności i porządnie się wyspać.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://leczeniebezsennosci.pl/
Właśnie dlatego nie możesz zapomnieć jak dużą rolę w Twoim życiu odgrywa sen.
Wyświetlenia: 972 Zamieszczono 18/01/2014

Ma on wpływ na koncentrację, nastrój i samopoczucie. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na sen to 8 godzin w ciągu doby, zaś średnia długość snu to od 7 do 9 godzin. Jednak ważne jest , żeby sen ten był nieprzerwany tak, aby kolejne fazy snu mogły po sobie następować. Właśnie one pozwalają na regenerację a nawet usunięcie napięcia z najbardziej obciążonych okolic kręgosłupa. Czas wypoczynku jest sprawą indywidualną, więc sam musisz go sobie wyznaczyć. Jest on zależny od preferencji, cyklu dobowego i zegara biologicznego. Sen wpływa pozytywnie na psychikę między innymi wzmaga poczucie zadowolenia, zmniejsza napięcie psychiczne, pomaga w odreagowaniu stresu. Podczas snu w naszym organizmie zachodzą taki procesy jak utrwalanie pamięci czy naprawa uszkodzonych komórek. Wtedy też wydziela się np. hormon wzrostu.

Jednak aby wszystkie te procesy mogły zajść w naszym organizmie potrzeba na to czasu. Dlatego właśnie tak ważny jest długi, nieprzerwany sen. A to z powodu tego, że organizm zaczyna wypoczywać dopiero po 1-2 godzinach snu. Najbardziej intensywny proces regeneracji następuje między 22:00 a 1:00 .

Bardzo ważna jest tak zwana higiena snu, czyli czynności wykonane przed snem , które ułatwią odpowiedni wypoczynek. Należy ustalić stałą porę wypoczynku, nie spać w ciągu dnia a już tym bardziej w miejscach do tego nie przeznaczonych ( fotele, pojazdy ), sprawić by łóżko kojarzyło nam się jedynie ze snem ( nie należy w ciągu dnia kłaść się, jeść w łóżku czy oglądać tam telewizję ), ostatni posiłek zjeść 2 godziny przed snem. W zasypianiu może pomóc relaksacyjna muzyka, odpowiednia temperatura w sypialni ( 18-20 stopni Celsjusza ) , kąpiel trwająca 15-20 minut a nawet odpowiednio dobrana piżama ( luźna, wykonana z naturalnych materiałów wchłaniających pot). Jeśli nie uda nam się zasnąć nie należy się zmuszać. Można wtedy wyjść, poczytać lub wykonać inną odprężającą czynność i pójść spać dopiero gdy poczujemy znużenie .

Jeśli jednak mimo stosowania się do powyższych zaleceń nie jesteś w stanie zasnąć lub wyspać się bardzo możliwe , że borykasz się z bezsennością .

Wyróżniamy dwa typy bezsenności: okresową oraz przewlekłą.

Bezsenność okresowa spowodowana jest zazwyczaj przez nieodpowiedni styl życia , stres , częste podróże ( zmiany stref czasowych ) ale również nieodpowiednią higiena snu.

Innym naturalnym sposobem leczenia bezsenności jest stosowanie ziół. Wiele osób wystrzega się tego sposobu, lecz niepotrzebnie. Jest od zdrowszy od tabletek nasennych a w dodatku skuteczny. Nie ma też skutków ubocznych a i cena jest przystępna.

Najlepsze zioła na sen :

1. Melisa - pomaga zwalczyć niepokój, rozluźnia i sprawia, że stajemy się senni.

2. Lawenda z kozłkiem lekarskim – działa tak jak melisa.

3. Lipa- działa uspokajająco i rozgrzewająco. Jednak w przypadku lipy jej działanie jest indywidualne. Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy lipa może utrudnić sen.

4. Rumianek- pozytywnie pływa na trawienie i dobry sen.

5. Estragon – źródło wielu witamin, działa uspokajająco.

6. Serdecznik- obniża ciśnienie, działa uspokajająco i odprężająco.

7. Arcydzięgiel lekarski- korzystnie wpływa na układ trawienny, działa antydepresyjnie i uspokajająco.

8. Chmiel zwyczajny- a dokładniej wyciągi szyszek chmielu- pomaga zwalczyć trudności w zasypianiu, działa uspokajająco.

9. Mięta- obniża ciśnienie krwi.

10. Męczennica cielista- działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, pomaga zwalczyć bezsenność.

Podobne artykuły


31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6068
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3644
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 55094
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12327
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 83765
38
komentarze: 4 | wyświetlenia: 6168
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 2379
20
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1796
30
komentarze: 21 | wyświetlenia: 25210
29
komentarze: 30 | wyświetlenia: 6198
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 11956
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3645
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska