Login lub e-mail Hasło   

Legionella

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.depsol.pl/pl/ciekawostki/38-c(...)li.html
Czym jest legionella i czy powinniśmy się jej obawiać?
Wyświetlenia: 695 Zamieszczono 20/01/2014

Legionella to bakteria powszechnie zamieszkująca wody powierzchniowe. Występuje około 50 rodzajów Legionelli, dla człowieka groźna jest Legionell Pneumophila wywołująca chorobę zwaną legionelliozą. Bakteria przenoszona jest w formie mikroskopijnych cząsteczek wody i wdychana do płuc. Początkowo zakażenie przypomina objawami grypę. Później pojawia się ciężkie zapalenie płuc, wysoka gorączka, utrata zmysłów, a nawet utrata przytomności i niewydolność oddechowa. Łagodniejsza forma zakażenia nazywana jest gorączką Pontiniac, ma charakter grypopodobny, i z reguły ustępuje samoistnie

Coraz lepsze warunki życia stworzyły dogodne środowisko rozwoju dla Legionelli.. Mnoży się ona w wilgotnych miejscach, w temperaturze między 20 a 50 stopni Celsjusza, również w instalacjach klimatyzacyjnych. Źródłem zakażenia mogą stać się prysznice, krany, wanny z masażem wodnym, fontanny. Należy pamiętać, że chlorowanie wody nie jest dla bakterii zagrożeniem - dobrze znosi obecność chloru

Chorobom wywoływanym przez Legionellę zapobiegać można poprzez zachowywanie w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych takich warunków, żeby bakterie nie mogły się rozmnażać. Ważne jest tutaj właściwe zaprojektowanie instalacji, tak aby woda nie zalegała w odgałęzieniach i mogła swobodnie przepływać – w ten sposób zapobiegniemy uformowaniu pożywki dla bakterii. Optymalne warunki rozwoju Legionella znajduje w wodzie o temperaturze 20-50 °C. Najszybciej namnaża się w temperaturze 38-42 °C, a ginie całkowicie w temperaturze 70 °C. Warto wiec okresowo doprowadzać do podgrzewania w instalacji wody, podnosząc jej temperaturę do 70 °C. Dezynfekcja przewodów ciepłej wody, przeprowadza się w następujący sposób: wyłączamy instalację, przepuszczamy przez nią wodę o temperaturze 70 °C. Możemy również zastosować odpowiednie środki dezynfekujące lub naświetlanie promieniami UV (dawki środków dezynfekujących używanych rutynowo do dezynfekcji wody nie niszczą Legionelli). Warto też ograniczać używanie urządzeń rozpylających wodę np. baterii uniemożliwiających powstawanie aerozoli. Pamiętajmy także, aby instalacje klimatyzacyjne utrzymywać w czystości, dbać o odpowiednią wilgotność oraz regularnie je czyścić i dezynfekować.

Warto wiedzieć, że najczęściej źródłem zakażenia są instalacje ciepłej wody i klimatyzacyjne w hotelach, basenach, sanatoriach i szpitalach. Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów.

Podobne artykuły


73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17949
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31854
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29888
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19920
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13777
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34547
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13448
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 33426
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7009
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7508
 
Autor
ArtykułNie wszyscy dobrze rozumieją mechanizm zakażenia. Najbardziej jesteśmy zagrożeni wtedy, kiedy bierzemy prysznic i oddychamy powietrzem zawierającym cząsteczki wody skażonej bakteriami.

Powszechna opinia jest taka że groźne jest tylko spożycie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska