JustPaste.it

Gałka muszkatołowa w kuchni

Gałka muszkatołowa jest owocem muszkatołowca- drzewa, które owocuje dopiero po 7 latach od zasadzenia, jednak może rodzić owoce aż przez kolejne 90 lat. Muszkatołowiec pochodzi z wyspy Molucca, ale obecnie drzewa te są uprawiane w Indonezji i na Grenadzie.


Gałka muszkatołowa ma intensywny, korzenny zapach i lekko gorzki smak. Jej owoce przypominają brzoskwinie lub morele, jednak, zamiast skórki, gałka ma twardą łupinę.


Owoce muszkatołowca suszy się, w wyniku czego tracą swoją wagę i zmieniają kolor na pomarańczowy.


Mirystycyna, zawarta w gałce muszkatołowej, ma właściwości zbliżone do działania marihuany. Dlatego spożywanie dużych ilości tej przyprawy może prowadzić do zaburzeń świadomości, senności, omdleń i zmęczenia, a nawet efektów psychoaktywnych.

b73b5e17d98b8d04fb89fb25624605d5.jpg

Zastosowanie w kuchni:
•     Gałkę muszkatołową stosuje się głównie do przyprawiania ciast. Dodaje się ją też do mięs i produktów mlecznych.
•     Gałka muszkatołowa poprawia smak dań mlecznych oraz ciast- głównie pierników i deserów owocowych. Dodaje się ją też, w celu poprawiania smaku gulaszu, flaków, ryb, kotletów mielonych oraz potraw z jaj i serów.
•    Można jej używać w postaci zmielonej, lub startej.
Właściwości lecznicze:
•  Gałka muszkatołowa jest stosowana w medycynie, jako środek łagodzący zaburzenia oskrzeli, leczący bezsenność, reumatyzm, wzdęcia oraz w stanach nadpobudliwości.
•   Gałka muszkatołowa ma właściwości rozkurczające, ale, zażywana w większych ilościach, może powodować senność i halucynacje.

Tekst pochodzi ze strony: encyklopediaprzypraw.pl

galka-mielona_small.jpg