JustPaste.it

Zasoby energii słonecznej

Ile moglibyśmy na tym skorzystać ?

Ile moglibyśmy na tym skorzystać ?

 

Energia słoneczna powstaje wewnątrz Słońca w wyniku przemian termojądrowych, głównie syntezy atomów wodoru.

Zasoby energii słonecznej dzieli się na teoretyczne, techniczne i ekonomiczne.

Potencjał teoretyczny to ilość energii możliwa do wykorzystania, przy założeniu całkowitej sprawności procesu pozyskiwania. Definicja zakłada, że cały dostępny potencjał energii słonecznej jest wykorzystywany w celach energetycznych, co jest oczywiście niemożliwe.

Potencjał techniczny bierze pod uwagę dostępne technologie, położenie geograficzne oraz aspekty związane z magazynowaniem energii, jest częścią potencjału teoretycznego.

Potencjał ekonomiczny zależy od cen paliw, wysokości podatków, wysokości wsparcia dla danej działalności energetycznej, jest częścią potencjału technicznego. Oblicza się go na podstawie szczegółowych analiz.Potencjał techniczny energii słonecznej jest 100 razy wyższy niż zapotrzebowanie na energię w Polsce, natomiast potencjał ekonomiczny jest 750 razy niższy niż polskie zapotrzebowanie na energię. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, z punktu widzenia ekonomicznego możliwe jest do uzyskania 1,3 % energii słonecznej w całkowitym zapotrzebowaniu na energię w Polsce.

Średnia suma globalnego rocznego promieniowania w Polsce wynosi ok. 1000 kWh/m2 powierzchni Ziemi, a średnioroczna liczba godzin słonecznych wynosi 1600 h.Najwyższe nasłonecznienie wynoszące ok. 1050 kWh/m2/rok posiada południowa część województwa lubelskiego. W centralnej Polsce nasłonecznienie waha się od 1022 – 1048 kWh/m2/rok. Najniższe nasłonecznienie wynoszące nieco poniżej 1000 kWh/m2/rok występuje na północy Polski, w centralnej części województwa śląskiego, południowej części województwa dolnośląskiego, południowej części Podkarpacia. Różnice te jak widać są niewielkie.

Energia słoneczna charakteryzuje się dużą zmiennością dobową, miesięczną i roczną. Nasłonecznienie w miesiącach zimowych jest nawet siedmiokrotnie mniejsze niż w miesiącach letnich. W czerwcu i lipcu do 1m2 dociera ponad 150 kWh/miesiąc energii słonecznej natomiast w grudniu i styczniu jest to mniej niż 25 kWh/m2/miesiąc.
Lokalne zasoby energii słonecznej bardzo zależą od ukształtowania terenu. Najlepiej obrazuje to sytuacja, gdy na wiosnę można zauważyć szybkie topnienie śniegu na dobrze nasłonecznionych południowych stokach gór i wzgórz oraz zaleganie pokrywy śnieżnej na stokach północnych gdzie nasłonecznienie jest znacznie mniejsze.

 

Źródło: http://www.depsol.pl/pl/technika-solarna/wiedza/42-solary/283-zasoby-energii-sloneczne.html

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych