Login lub e-mail Hasło   

TAJNE / Poufne // Supertajne /// Jeszcze bardziej tajne.

Myślę, że powinniśmy zauważać, że poziom robienia milionom ludzi na świecie „wody z mózgu” osiągnął wartość bliską wartości krytycznej.
Wyświetlenia: 1.249 Zamieszczono 25/01/2014

...

 

 

Skąd bierze się konieczność odtajniania wielkich pakietów informacji, czyli to, co robią WikiLeaks i Snowden?

 

Ten artykuł jest trudny do zrozumienia dla tych wszystkich, którzy nie umieją myśleć w sposób abstrakcyjny.

Myślenie abstrakcyjne polega na tym, że odrywamy się od konkretnego przykładu, konkretnej sprawy, takiej jak katastrofa smoleńska, zdemolowanie WSI, albo więzienie CIA w Kiejkutach. Następnie abstrahujemy z szeregu takich spraw wspólny problem pojawiający się równocześnie i równolegle. Abstrakcyjne myślenie umożliwia pominięcie uczuciowego odniesienia do tematu, a to z kolei pomaga zauważyć aspekty słabo widoczne dla ludzi uwikłanych w konflikty.

 Tak jest z każdym rodzajem abstrakcji. Kiedy przestajemy myśleć, że 7mx5m=35 metrów kwadratowych pola należącego do sąsiada, którego bardzo nie lubimy, to wtedy dopiero nabieramy zdolności do analizy przemienności mnożenia i dodawania.

 Przeanalizuję tutaj utajnianie jako takie oraz skutki utajniania, w oderwaniu od tego co podlega utajnianiu. Dzięki temu część czytelników rozszerzy swoje zrozumienie dla wyabstrahowanego zagadnienia tajności. Dla innych, tych którzy ZAWSZE matematyki nie lubili, będzie ten artykuł ciągiem znaków niemożliwych do zdeszyfrowania...:)

 

 

Dynamika utajniania informacji.

 Zacznijmy od praktycznych przykładów utajniania. Mamy wiele rodzajów tajemnic: - państwową, służbową, obyczajową, handlową, firmową, dziennikarską, adwokacką, …, ... Wszędzie, na jakimś etapie przetwarzania informacji pojawia się cenzor, który kwalifikuje informacje jako jawne lub tajne. Czasem w miejsce indywidualnego cenzora wchodzi ustawa lub inny przepis ustalający stosunek do tajności.

 Jako powód utajnienia podawane jest dobro ludzi, których informacja dotyczy, dobro odbiorców tej informacji, albo dobro osób trzecich. Np. dzieci, które przypadkiem mogłyby poznać nieodpowiednie dla nich informacje.

 Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że to władza różnego rodzaju decyduje o tym co ma zostać utajnione. W interesie władz bywa bardzo często zmanipulowanie tzw. opinii publicznej. Powiedzmy: Nie wiemy, co obecnie jest utajnione. Ale wiemy, co było utajniane i zostało odtajnione. Dosyć łatwo odgadnąć w jakim celu utajniane było to, co ujawnili Snowden i WikiLeaks. Z innej strony ujawniane jest mnóstwo informacji utajnionych niegdyś przez SB. Tu także nietrudno odgadywać powody utajniania.

 

 Uogólnionym – WYABSTRAHOWANYM – celem utajniania przez władzę, jest z reguły wytworzenie fałszywego zrozumienia rzeczywistości. Dotyczy to odbiorców mediów kontrolowanych przez cenzurę..

 Mamy wiele analiz dotyczących utajniania informacji. W Polsce mamy lawinę spekulacji na temat wybuchów Macierewicza, rewelacji Snowdena, więzień CIA.

Zwróćmy uwagę na to, że ci sami komentatorzy, którzy potępiają ujawnienie tajemnic WSI, czyli zajmują stanowisko w obronie tajności, równocześnie ostro protestują przeciwko cenzurze w Rosji i na Białorusi. Można zauważyć taką tendencję, że im bardziej komentator popiera władzę, tym większe jest jego zrozumienie dla utajniania. Komentatorzy opozycyjni najczęściej są za odtajnianiem, ujawnianiem i upublicznieniem.

 

Komentarzy i analiz jest bez liku. Są wywoływane przez kolejne sensacyjne doniesienia i dotyczą stanu aktualnego. - Ktoś coś powiedział, nastąpił jakiś konkretny przeciek i pojawia się następny „nośny” temat.

 Musicie jednak wiedzieć, że statyczny obraz tajności ma trzeciorzędne znaczenie. Istotny jest dynamiczny obraz poziomu zafałszowania rzeczywistości w efekcie różnorakich ingerencji cenzorskich.

Obowiązują te same zasady, co we wszystkich procesach analizowanych za pomocą Teorii Gier. Dopóki zjawisko jest rzadkie, nie ma wpływu na główny nurt wydarzeń. Gdy następuje wzrost ilościowy zaczyna odgrywać znaczenie. Od pewnego poziomu istotność efektu przekracza wartość skumulowanej przyczyny. Tak dzieje się aż do chwili, gdy następuje przesilenie, czyli „katastrofa” i „ilość przechodzi w jakość”.

 

 

Myślę, że powinniśmy zauważać, że poziom robienia milionom ludzi na świecie „wody z mózgu” osiągnął wartość bliską wartości krytycznej.

  Przeczytaj: >>> Złamane szyfry

 

 

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34233
19
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2797
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11613
22
komentarze: 79 | wyświetlenia: 2753
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19733
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5055
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13382
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3016
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 6689
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1978
11
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1356
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4237
18
komentarze: 73 | wyświetlenia: 5490
 
Autor
Artykuł  ,  25/01/2014

Ludzie tego nie zrozumiom :)
Szkoda, że nie podałeś przyczyn lub przykładów związanych z grupami interesów, ewentualnie przybliżenie teorii gier.

@viverti:
Sporo jest na temat nowoczesnej teorii gier w innych moich artykułach.
Należy wejść na >>> http://www.eioba.pl/t/teoria%20gier

Hehe... tutaj coś w temacie... http://youtu.be/qBM0IYsTMyg...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska