Login lub e-mail Hasło   

Świadomość obejmująca

Tajemnica może objawić się wyłącznie w słowie poetyckim. W języku dyskursu nie ma miejsca na tajemnicę.
Wyświetlenia: 1.176 Zamieszczono 29/01/2014

Świadomość obejmująca

Hegel pisał, że świadomość można definiować wyłącznie negatywnie, czyli powiedzieć czym nie jest. Jawi się sobie w swoim samouobecnieniu czystej negatywności (ekskluzywnego "bytu-dla-siebie") w przeciwieństwie do "bytu-w-sobie", czyli zewnętrznej obiektywności. Podobnie Sartre'e - świadomość według niego to luka w bycie masywnym; szczelina rozłamująca i wprowadzająca rozdział pomiędzy podmiotem a przedmiotem. Jest nicością.

Jak to się dzieje, że - jeśli zgodzimy się z obu filozofami - świadomość będąc nicością, umożliwia uprzytomnienie sobie bytu? A przecież Sartre'e za Heglem nazywał ją "bytem-w- sobie"?

Gdyby potraktować problem analitycznie, potrzeby by obszernego traktatu. A i tak musielibyśmy wikłać się w kolejne sprzeczności i paradoksy. W tej sytuacji, kto wie, czy nie lepszym narzędziem nie byłaby poezja z jej naturalną skłonnością do skrótu i syntezy?

***

Wszystko nagle wypełnione treścią

gdy ty być przestajesz

Jesteś tylko oczami, których użyczasz

kwiatom, drzewom i gwiazdom

***

Dźwięki nie zatrzymują się na progu tożsamości

przepływają swobodnie

wzmacniane przez w y ł ą c z e n i e

niezakłócone w swej harmonii.

***

"Ja jestem" objawia najgłębszy sens

jeśli spróbujesz przekłuć "ja"

złudny balonik odrębności

płynący w nieskończonej bieli.

***

Oczywiście i to narzędzie nie jest doskonałe. Dobra poezja jest poza dyskursem, a mnie się zdaje, że istotą poznania i zrozumienia jest komunikacja. Język poezji jest "polem odrębności", a należy szukać "pola wspólnoty". Takie pole tworzą ściśle zdefiniowane pojęcia, których precyzyjne znaczenie będzie dobrze rozumiane zarówno przez nadawcę, jak i odbiorcę.

Poezja "trafia w sedno", ale "opisuje" doświadczenie jednostkowe - nieprzekazywalne i z trudem komunikowalne. Przywołam słowa Zambrano:

"Jest coś w człowieku, co
nie jest rozumem, ani bytem, jednością, ani prawdą”
I dalej:
"Istnieje prawda, którą ujawnić może
jedynie piękno poezji [...], która nie może być udowodniona, a jedynie
zasugerowana."

Jakie zatem istnieją powody, by czytać poezję?

Dobry wiersz tworzy jednorodną energię falową. Słowo jest i kwantem energii, i promieniującą swoim znaczeniem falą. Słowo i światło są dwoma aspektami tego samego – tajemnicy. Tajemnica jest tym, co wymyka się zasadzie niesprzeczności, musi pozostawać zatem poza obszarem logiki. Jeżeli mamy do czynienia z niedającą się rozwikłać sprzecznością, co więcej, jeśli sprzeczność ta wydaje się być prawem natury, wówczas musimy przyjąć, że każda próba jej rozwikłania przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi spełznie na niczym. Doprowadzi do jeszcze większych komplikacji.

Tajemnica zatem może objawić się wyłącznie w słowie poetyckim. W języku dyskursu nie ma miejsca na tajemnicę. Dlatego zawsze trzeba wybierać pomiędzy "przekazem tajemnicy" a "przekazem wspólnotowego sensu".

Klamra - w tej sytuacji lepiej napisać, czym świadomość nie jest niż próbować opisywać to, co z natury opisowi się wymyka.

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 613
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 894
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 953
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 377
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 958
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 727
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1641
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 497
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 427
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 441
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 914
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 494
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 348
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 361
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  greenway,  31/01/2014

A kiedy autorski przekaz można nazwać poezją a nie zwykłym wierszykiem?

@greenway: Sama wiesz, Green, że wielka poezja zawsze się broni i zawsze objawia tajemnice. Wierszyki to piszę ja.

  greenway,  31/01/2014

@Jan Stasica: mi podpowiada intuicja o tym czy to poezja. To są odczucia, które nie odzywają się na co dzień. One drzemią gdzieś głęboko, bo są moimi prawdami, o których zapominam. Ale rezonują z poezją cudownie budząc mnie do życia.
Wierszyki? Proszę nie żartuj. :)

@greenway: I to jest najlepszy instrument - intuicja. Na pewno nieraz odczułaś mrowienie na plecach, kiedy natrafiłaś na jakąś szczególnie celną frazę. To taki moment wszechogarniającego rozumienia.

  greenway,  31/01/2014

@Jan Stasica: dreszcze, wzruszenie i łzy, głęboki uśmiech i wdzięczność... Poezja to zapomniany język ludzi. To w jaki sposób się teraz porozumiewamy, jak się traktujemy - nie przestaje mnie dziwić. Okropne czasy.

@greenway: To nie czasy są okropne, ale ludzie zdziczeli. Efekt poniżania humanistyki w szkołach w ostatnim okresie. Dlatego uważam, że nie ma kary dla tych, którzy doprowadzili polską oświatę do upadku.

@Jan Stasica: mamy antypolski rząd, który od podstaw niszczy naszą narodową tożsamość. Nawet nie wolno być patriotą. Nie wolno być przedsiębiorczym, pomysłowym i wolnym człowiekiem. Tylko niewolnikiem. :(

  seta1212,  01/02/2014

Janku świetna wypowiedź.Mało znam pedagogów,którzy potrafią tak połączyć praktykę z teorią podpartą wiedzą
i poetycką wrażliwością.
Niewątpliwie do takich ludzi należysz i możesz być z tego dumny bez fałszywej skromności. Ja zawsze wracam do inspirujących, patetycznych ale jakżeż mądrych słów mistrza Broniewskiego, który o poezji pisał:

...Odmień, odmień nam słowa na wargach,

...  wyświetl więcej

@seta1212: Interesuje mnie problem świadomości, jej granic i sposobów automanifestacji. Posługując się słowami Miłosza, szukam formy jak najbardziej pojemnej. Pozdrawiam i dziękuję za ciepłe słowa.

  swistak  (www),  01/02/2014

W człowieku mieszka Bóg proporcjonalnie do naszej wolności danej nam z Miłości. Talent poetycki to Jego dar by się nim dzielić z bliznimi i nie zawłaszczać go dla swojej chwały.

@swistak: Po co to we wszystko mieszać Boga?

  AwesomeRaito  (www),  01/02/2014

@swistak: Opętany?

@diatryba: Brawo!

  bozonik,  02/02/2014

Świstak to ma chyba w głowie buga. - błąd oprogramowania.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska