Login lub e-mail Hasło   

Czy ateista może wierzyć?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://biblijny.net/018/art.html
"Trzeba być człowiekiem bardzo silnej wiary, żeby zostać ateistą." - usłyszałem kiedyś takie zdanie i myślę, że jest w nim trochę prawdy.
Wyświetlenia: 1.490 Zamieszczono 29/01/2014

„Trzeba być człowiekiem bardzo silnej wiary, żeby zostać ateistą.” – usłyszałem kiedyś takie zdanie i myślę, że jest w nim trochę prawdy.
Czy prawdziwy ateista w nic nie wierzy? Teoretycznie ateizm, to po prostu brak wiary w istnienie Boga. Jednak wielu ateistów wychodzi ponad to i głęboko wierzy, że Boga nie ma.


Czepiam się szczegółów?

Byłyby to szczegóły, gdyby nie fakt, że ta zmiana poglądów bardzo silnie rzutuje na zachowanie wielu ateistów, a odważę się powiedzieć – nawet na ich rolę społeczną.

Zanim jednak przejdziemy do praktycznych zastosowań ateizmu, spróbujmy prześledzić ten sposób myślenia na kilku przykładach.

1. Ot i przykład pierwszy z brzegu – zadajmy pytanie: Kto stworzył świat?
- Człowiek religijny powie: Bóg.
- Ateista powie: świat powstał sam – z niczego.
Obydwa stwierdzenia są założeniami, które wynikają z poglądów i wychodzą poza zakres poznawczy człowieka.

2. Co było wcześniej – przed powstaniem świata?
- Osoba wierząca w Boga powie: Bóg.
- Osoba wierząca w brak istnienia Boga powie: nicość.
Czy widać tu już pewną zależność? Obydwie odpowiedzi są kwestią wiary.

3. Jeszcze jeden przykład: Dlaczego istniejemy?
- Bóg chciał nas stworzyć.
- Nie ma przyczyny, ani celu istnienia.
Silne przekonanie, że na pewno nie ma Boga prowadzi do silnych innych przekonań światopoglądowych…


Nauka a wiara

Każdy pomiar obarczony jest niepewnością pomiarową. Podobnie każde badanie, czy teoria – muszą zakładać pewien margines niepewności. Szczególnie – jeśli teoria nie opiera się na bezpośrednich badaniach, a jej dowodzenie polega na mocno rozbudowanym procesie wnioskowania – trzeba założyć, że może być prawdziwa jedynie z pewnym prawdopodobieństwem.

Jeśli zaczniemy nadawać teorii wyższą rangę, jeśli zaczniemy mówić o pewności zamiast o prawdopodobieństwie – tym samym wychodzimy poza naukę i wchodzimy w szeroki (i bardzo ciekawy) świat wiary…

Osoby religijne zazwyczaj przyznają, że przekonanie o istnieniu Boga jest kwestią wiary. Mogą opierać swoje przekonania o argumenty logiczne, badania przyrodnicze lub inne elementy nauki, ale tego typu rozumowanie doprowadzi co najwyżej do przypuszczenia, że Bóg istnieje. Często człowiek wychodzi ponad to przypuszczenie – zakłada, że jest pewien istnienia Boga i przekłada to na swoje życiowe postawy… To jest wiara!

Ciekawe jest to, jak wielu ateistów wychodzi poza obszar nauki w swoim przekonaniu, że na pewno nie ma Boga. Ich pewność (wiara) ma również konkretne przełożenie na życie. Fascynujące zjawisko!


Przełożenie wiary na praktyczne życie

Zobaczmy to na kilku przykładach.

1. Uczenie dzieci religii.
- Człowiek wierzący będzie zapewne przekonany o słuszności takiego nauczania.
- Człowiek, który nie wierzy w Boga nie będzie uważał, że jest to potrzebne. Nie wierzy w Boga, ale zakłada, że może się mylić – sam nie będzie chciał uczyć swoich dzieci o Bogu, ale jeśli inni ludzie czują, że muszą, niech to robią – powie.
- Co innego „prawdziwy” ateista, który nie tylko nie wierzy w Boga. On głęboko wierzy, że Boga nie ma. Posiada zatem uzasadnione podstawy, aby sprzeciwiać się nauce religii (tak wśród dzieci, jak i wśród dorosłych). Nie tylko nie uważa nauki religii za potrzebną. Uważa ją za złą – i to jest ten „szczegół”, który czyni dużą różnicę.

2. Zwyczaje społeczne mające swoje korzenie w Biblii.
- Człowiek wierzący będzie (a przynajmniej powinna być) zadowolony, kiedy społeczeństwo będzie realizować zalecenia biblijne.
- „Zwykły” ateista będzie oceniał same zwyczaje według ich sensowności, przydatności w społeczeństwie.
- „Wierzący” ateista będzie czuł się bardzo źle, jeśli jakikolwiek zwyczaj religijny lub idea wedrze się do codziennego życia ludzi. Już sam fakt jego religijnego pochodzenia będzie budził niepokój.

3. Publikacje religijne.
- Osoba wierząca – korzysta z takich publikacji, a może nawet je tworzy.
- Osoba niewierząca wykazuje obojętność, kiedy ktoś mówi o Bogu.
- Osoba wierząca (w sposób ateistyczny) sprzeciwia się publikacjom religijnym lub nawet tworzy publikacje dotyczące ateizmu.

Rozumiem oczywiście oburzenie ateistów, kiedy organizacje kościelne próbują ograniczać wolność do niewiary. Kiedy człowiek niewierzący musi płacić za wiarę ludzi wierzących – sprzeciw jest słuszny i zrozumiały!

Z własnych obserwacji jednak widzę, że sprzeciw ateistów sięga często o wiele dalej niż wymaga tego walka o wolność. Czują wewnętrzne przekonanie, że muszą krzewić swoje poglądy w społeczeństwie. Co wówczas krzewią? Niewiarę? Nie! Krzewią wtedy wiarę, że Boga na pewno nie ma…

Z przyczyn formalnych ateizm trudno nazwać religią. Muszę jednak przyznać, że często posiada on wiele cech religijnych:
- przekonanie wychodzące ponad brak wiary,
- przełożenie przekonań na życie codzienne,
- poczucie tożsamości z innymi ateistami,
- chęć krzewienia swoich przekonań.

Na koniec powstaje jeszcze jedno pytanie, na które nie odpowiem. Czy ateista może być fanatykiem?

Podobne artykuły


113
komentarze: 226 | wyświetlenia: 35459
132
komentarze: 65 | wyświetlenia: 44510
26
komentarze: 35 | wyświetlenia: 5160
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 11862
90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 65883
41
komentarze: 32 | wyświetlenia: 7207
34
komentarze: 113 | wyświetlenia: 7173
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27372
23
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2896
39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7017
30
komentarze: 54 | wyświetlenia: 5681
31
komentarze: 143 | wyświetlenia: 16783
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2540
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Teoretycznie ateizm, to po prostu brak wiary w istnienie Boga. Jednak wielu ateistów wychodzi ponad to i głęboko wierzy, że Boga nie ma.
Pytanie: jak głęboko?- 1 m, może 2 m, czy 3 m .........
Dalej nie komentuję- zupełny brak wiedzy i mylne wyobrażenia.

  Biblijny.net  (www),  29/01/2014

@Krzysztof Mrozowski:

Głęboka wiara - to związek frazeologiczny...

"Dalej nie komentuję- zupełny brak wiedzy i mylne wyobrażenia."
Jednakowoż chętnie usłyszałbym jakiś argument na rzecz owego "mylnego wyobrażenia".

Zdumiewająca jest pazerność teistów. Nawet na fanatyzm żądają monopolu wyłącznie dla siebie.

  Biblijny.net  (www),  29/01/2014

@Michał Aleksy Mentrak:
Bardzo fajny komentarz!
Nie śmiem jednak żądać wyłączności ani na fanatyzm, ani na wiarę, ani na heroizm w szerzeniu przekonań religijnych.

  Remter,  29/01/2014

Nic nie trzeba ... trzeba znać dobrze Biblię... cóż ona ma do powiedzenia? Czyż nie mówi, iż wszyscy bogami jesteśmy? (Ps.82)... Czyż nie mówi, iż nie ma Greka ani Żyda... Jest Człowiek... a każdy jako człowiek nosi w sercu własnego Boga.. toteż nie ma teistów i ateistów... pozostali jedynie religianci i ideolodzy... I to oni prowadzą puste dysputy prześcigając jeden drugiego... Dlatego intencja t ...  wyświetl więcej

  Remter,  29/01/2014

No i nacisnęłam na odcisk dwóm bogom, a oni czerwonką we mnie rzucili ... to jest dowód władzy bogów i ich ważności , którą się karmią ...

  Remter,  29/01/2014

Warto też zajrzeć do wypowiedzi zanotowanej w Ewangelii Jana 10,34 "(34) Odpowiedział im Jezus: Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? (35) Jeżeli /Pismo/ nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić ....

  Biblijny.net  (www),  29/01/2014

Panowie @Krzysztof Mrozowski i @Michał Aleksy Mentrak - nie ukrywam, że czekałem z utęsknieniem na odrzucenie artykułu przez Panów i na krytyczne komentarze. Cieszę się, że nie doznałem zawodu…
Czy mogę zapytać o więcej szczegółów dotyczących Panów opinii w tym temacie?

@Biblijny.net: Głęboka wiara - to związek frazeologiczny...
źle użyty-tłumaczę:człowiek wierzy w Boga, drugi głęboko wierzy w Boga, pierwszy wierzy, że Bóg istnieje, drugi wierzy, że Bóg istnieje i że, no właśnie i że co? że jest łysy lub , że ma niebieskie Oko. Celowo użyłem metrów do wykazania bezsensowności w stopniowaniu wiary lub niewiary, albo ktoś wierzy, albo nie wierzy.
Szan ...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: W moim przypadku może się to okazać bardzo trudne do wykonania, gdyż jeszcze dziś po południu muszę się stawić w szpitalu, w którym mój pobyt szacowany jest na jakieś 10 dni z możliwością przedłużenia. A, niestety, nie dysponuję przenośnym sprzętem zapewniającym swobodny dostęp do sieci internetowej.

Ale na dobry początek. O istnieniu boga Jahwe (bo o nim rozmawiamy) dowiadu

...  wyświetl więcej

@Michał Aleksy Mentrak: Michaś, ZDROWIA ŻYCZĘ !!!!!

  Biblijny.net  (www),  30/01/2014

@Krzysztof Mrozowski
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Byłoby bardzo dobrze, gdyby nie dało się stopniować wiary – albo ktoś wierzy, albo nie. Jednak spotyka się ludzi wierzących, ale powątpiewających (gdzie ich wiara okresowo zanika). Człowiek silnej wiary (głębokiej), to człowiek, którego przekonania są silnie ugruntowane (czyli niepodatne na chwilową ich zmianę). Nawet w Biblii czyta

...  wyświetl więcej

  Biblijny.net  (www),  30/01/2014

@Michał Aleksy Mentrak
Życzę w takim razie dużo zdrowia! Jeśli będzie Pan chciał kontynuować temat po powrocie do domu – chętnie dokończę rozmowę.

W biblistyce wyróżnia się dwie drogi „dowodzenia”: wewnętrzne i zewnętrzne – choć muszę przyznać, że to pierwsze wprowadza duże nieporozumienie.
Dowodzenie wewnętrzne, to jest to, o czym Pan mówi – jako o błędnym kole. Gdyby potrak

...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: "Jednak w tym, co napisał Pan dalej – znajduję sprzeczność. Z jednej strony mówi Pan, że ateizm opiera się tylu przesłankach naukowych, że niepewność jest bliska zeru. Z drugiej strony wspomina Pan (za Arystotelesem): „nie jest możliwe dowodzenie nieistniejącego”…
Czy zatem udowodnienie słuszności ateizmu jest możliwe, czy nie jest?"

Spodziewałem się tego.
Tyle

...  wyświetl więcej

  Biblijny.net  (www),  30/01/2014

@Michał Aleksy Mentrak
Stanem, z którego startuje umysł człowieka (kiedy rozpoczyna rozważanie dowolnego tematu) jest niewiedza na dany temat. W przypadku rozważań o Bogu – jest to niewiedza, czy Bóg istnieje. Przejście od tego stanu do stwierdzenia, że Bóg na pewno (lub być może) istnieje – wymaga przeprowadzenia procesu dowodzenia. Podobnego dowodzenia wymaga przejście do stwierdzenia, że ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski, Biblijny.net: Nie dziękuję, ale myślę, że się spełni mimo to! :)

@Biblijny.net: Możesz przytoczyć fragment o trzech osobach boskich z Biblii?

  Biblijny.net  (www),  31/01/2014

@roszpunek

Spróbuję podać kilka przykładów. Niektóre sugerują 3 osoby, inne tylko ich mnogość.

- Już pierwszy werset Biblii mówi: „Bereszit bara Elohim…”, czyli dosłownie: „Na początku (w początku) stworzył Bogowie…”. Samo określenie El – oznacza Boga, ale Elohim, jest liczbą mnogą. W hebrajskim wyróżniamy liczbę pojedynczą, podwójną i mnogą. Tak więc użycie liczby mnogiej sugeruje

...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: J.14,20 "Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.", J.14,16 "Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze" J.14,24 "A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca" Tu masz wyraźne rozgraniczenie osób "NAUKA NIE JEST MOJA, ALE TEGO, KTÓRY MNIE POSŁAŁ" czyli jestem posłańcem. To tak jakby napisać że listonosz to po ...  wyświetl więcej

@roszpunek: A wiesz , że te słowa mogą oznaczać Agharthę, w połączeniu ze słowami z księgi Hioba 14 rozdz

"Także człowiek musi się położyć i nie wstaje. Nie obudzą się, aż nie będzie już nieba, ani nie wstaną ze swego snu."

Coś to mówi...

iblia jest kodowana .. dlatego nie możemy jej odczytać, jedynie po ludzku ją rozumiemy, a może ona ma inny przekaz niż nam się wydaje ...

...  wyświetl więcej

Warto obejrzeć i powiązać ze słowami Jana ; https://www.youtube.com/watch?(...)xXp6Vuc

@Teresa Rembielińska: Agharthę? Tereniu, zapewne jak wszyscy na forum czytam różne doniesienia, czytałem też "Kod Biblii", ba nawet nie wykluczam istnienia innych cywilizacji, które mają wpływ na naszą i być może opanowały podróże w czasie. Nie wykluczam nawet istnienia Boga, zarówno jako praprzyczyny jak i kreatora całości zdarzeń, pamiętam także fragmenty Biblii o zapieczętowanych słowach, które ...  wyświetl więcej

@roszpunek: Poszukując ogrodu Eden na ziemi ... dotarłam do Indii, gdyż tylko opis jego biblijny do tamtych terenów może się odnosić... a nie do tych, które religie odnoszą ... dlatego jestem obecnie jedynie obserwatorem tych wszystkich odniesień... wiem, że nic nie wiem ...

  mugol  (www),  29/01/2014

Ateista jest fanatykiem, bo Szatan wściekle nienawidzi ludzkość a ateista bez ochrony Boga, jest tylko pozytecznym idotą którym on manipuluje

Bzdury i katolicka propaganda. Na marginesie na usta cisną się pytania: 1. Dlaczego wierzącym tak bardzo zależy na nauczaniu ich religii a nie np. wielu religii? Może zrobić tak aby ci roku zmieniać nauczaną religię a dorastającym młodym ludziom zostawić wybór?
2. Mądry człowiek i ateista nie mają nic przeciwko zwyczajom religijnym jeżeli nie krzywdzą one człowieka np. zwyczaj okaleczania d ...  wyświetl więcej

  Remter,  29/01/2014

@roszpunek: Są to bardzo dobre pytania. Postaram się odpowiedzieć na nie z mojego punktu widzenia ... lecz wybacz nie katolickiego... Katolicy tracą wiarę w Boga, gdyż mu nie ufają ... oni jedynie wierzą, że Bóg istnieje.. lecz go nie znają ! Dlatego 2000 lat temu ktoś im dał podpowiedź kim są wierzący ? Iż są bogami ... tak jak wyżej napisałam... jeden mankament w tym się ukrywa ... iż ich Ojcem ...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska:
Stare ateistyczne powiedzenie mówi: Jeżeli poza Biblią nie masz nic pomiędzy uszami-to nic nie masz pomiędzy uszami.
Kobieto przeczytaj tytuł artykułu i powiedz coś sensownego na jego temat, a nie lewituj z Jezusem, bo to nie to forum.

  Remter,  29/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Powiedz a dlaczego ... Ty masz tak wąski horyzont rozumowania , że nie umiesz nawet zrozumieć tego; co ja mówię ... mówię, że Ty też jesteś bogiem ... tylko bogowie napadają na ludzi ... i dalej tego nie rozumiesz, co ja mówię... atakujesz odpowiedź na konkretne zapytania jakie Roszpunek zadał ... Atakujesz ludzi ... jeżeli nie masz klapek na oczach zacznij atakować nauki ...

  Biblijny.net  (www),  30/01/2014

@roszpunek
Pudło! Nie jestem katolikiem… Ale dziękuję za odpowiedź i na ile potrafię – odpowiem na postawione pytania.

ad. 1. Tak bardzo mi nie zależy. Tym bardziej, że i tak nie mam co liczyć, żeby któraś szkoła uczyła „mojej” religii (o ile religia może być moja).
Jeśli jednak dziecko uczy się religii w kościele, do którego należy – szanuję to, jeśli ocena z tego nauczania

...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: Widzę, że chyba się nie rozumiemy- jeżeli osoba wątpiąca jak to Pan ujął: gdzie ich wiara okresowo zanika) przestaje wierzyć w Boga to chyba taki ktoś jest osobą niewierzącą ( chwilowo ale jednak niewierzącą ).Osoba która nie ma wątpliwości jest nadal osobą wierzącą. Nie łapię pańskiego toku rozumowania, zadam może inaczej pytanie: dwie osoby deklarujące się jako wierzące, jedna wie ...  wyświetl więcej

  nse,  30/01/2014

@roszpunek: " 1. Dlaczego wierzącym tak bardzo zależy na nauczaniu ich religii a nie np. wielu religii? Może zrobić tak aby ci roku zmieniać nauczaną religię a dorastającym młodym ludziom zostawić wybór? "

No i niby dokąd taka droga miała by prowadzić ?? Przede wszystkim powinno uczyć się prawdy, tylko czy prawda jest w stanie dotrzeć do ciasnej ludzkiej percepcji ? Religie jak i nauki to

...  wyświetl więcej

  nse,  30/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Może warto by uściślić, czy człowiek przestaje wierzyć w Boga, a może w obraz boga przedstawiony przez jego religie ??

@Mariusz Kajstura: Czy można nie wierzyć, czy można się nie zastanawiać nad tym czy zostałem stworzony czy też jestem wytworem ewolucji? MOŻNA !!! Ta wiedza jest mi do niczego nie potrzebna! Nie zastanawiam się czy Bóg istnieje bo byłby wielkim rozczarowaniem, nasze ewentualne spotkanie na Sądzie Ostatecznym byłoby trudnym. Wolę być możliwie najlepszym człowiekiem i żyć wśród dobrych ludzi niż pow ...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: To że nie jesteś katolikiem nie ma znaczenia, myślisz na katolicki sposób. ad1.Religia jest sprawą wiary czy nauki? Kto dostanie lepszą ocenę: głęboko wierzący czy potrafiący lepiej się uczyć? Jako ateista, który kiedyś przeszedł okres poszukiwań Boga mam wiedzę większą od wielu wierzących, czy w związku z tym powinienem mieć lepszą ocenę z religii niż wierzący nie posiadający takie ...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska: Zastanawiałaś się kiedyś Tereniu co będzie jeżeli życie po śmierci okaże się całkowicie inne? Jeżeli rację mają np. buddyści, jeżeli twoja świadomość będzie rozliczana z doznań, uczuć z bycia "grącym lub zimnym" jeżeli od tego będzie zależała kolejna inkarnacja? A co jeżeli to pastafarianie są najbliżej prawdy?

  nse,  30/01/2014

@roszpunek: Oczywiście błądzić każdy może :) Powodzenia

@Mariusz Kajstura: Szkoda że nie odpowiedziałeś na żadne pytanie ale cóż do niektórych tematów trzeba dojrzeć. Pozdrawiam ;-)

  nse,  30/01/2014

@roszpunek:
"Szkoda że nie odpowiedziałeś na żadne pytanie ale cóż do niektórych tematów trzeba dojrzeć. Pozdrawiam ;-)"
Sam napisałeś że taka wiedza jest Ci niepotrzebna :)

  Remter,  30/01/2014

@roszpunek: Nigdy nie zakładam, że mam rację, gdyż każda sytuacja życiowa nawet taka sama - wymaga innych rozwiązań. Wiem, iż nikt z nas nie może powiedzieć, iż on ma dostęp do Stwórcy, i tylko jego wiara jest prawdziwa.
Każdy człowiek zasługuje na szacunek , gdyż każdy na tym świecie coś wnosi z siebie. Myślę tak nieraz.. jaki piękny by był nasz świat, gdybyśmy umieli z sobą rozmawiać - mi ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Zrozumienie, no cóż nie wszyscy nadają na tych samych falach. Moje pytania nie dotyczyły twojej osoby a nie religii. Widzę że tobie oprócz pytania należy jeszcze zapisać komentarz abyś je zrozumiał. Mi się wydawały proste.

@Teresa Rembielińska: Z przykrością muszę się zgodzić ;-) pozdrawiam :-)

  nse,  30/01/2014

@roszpunek: Mnie się również wydawało że moja odpowiedź jest prosta ;) ... hmm wydawały, wydawało ... itp ... to dobre słowa w kwestiach religii i wiary :)

  Biblijny.net  (www),  31/01/2014

@roszpunek

ad. 1. Bardzo dobre pytanie. W ramach nauki szkolnej (akceptowanej przez ministerstwo w Polsce) trzeba by poprzestać na samej wiedzy na temat religii. Nawet na studiach miałem (jako przedmiot humanistyczny do wyboru) „wielkie religie świata”, gdzie poznawaliśmy różne poglądy religijne i rozliczani byliśmy z wiedzy, a nie z wiary.
Choć do przemyślenia podsuwam ten sam prob

...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: Jestem człowiekiem i jako człowiek nie chcę czynić zła drugiemu człowiekowi. Spójrz na dzieci, czy one krzywdzą się? Taka byłaby prawdopodobnie ludzkość gdyby nie religie. Zastanawiałeś się gdzie po raz pierwszy usłyszałeś że jesteś lepszy? Gdzie po raz pierwszy obśmiewano kogoś bo był inny? Gdzie po raz pierwszy powiedziano ci że jesteś wybrańcem otoczonym przez wilki? Moralność i ...  wyświetl więcej

  Remter,  01/02/2014

@roszpunek: Jak mówisz o religii ... to dlaczego nie wspomnieć o ideologii, która po stokroć dzisiaj niszczy człowieczeństwo w człowieku przedstawiając człowieka jako bydlę zdatne jedynie do seksu , pijaństwa, narkomaństwa i dziwacznej zmiany płci. Wejdź na portal onet i zobacz czym karmi on ... jakie tytuły podsyła - rzygać się chce od ich przeczytania... wtłacza amoralność siłą i przedstawia pol ...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska: Tereniu to cały czas religia, mniej popularna ale bardziej doświadczona i dąży do celu, który sobie wyznaczyła.
Niedawno zmieniłem środowisko w którym się obracałem. Gdy ich poznałem byli małomówni, nieżyczliwi, opryskliwi, ze smutnymi wykrzywionymi twarzami. Dziś nada są tylko ludźmi ale się uśmiechają, potrafią przeprosić, bezinteresownie pomóc albo choć doradzić ... ...  wyświetl więcej

  Remter,  01/02/2014

@roszpunek: Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia... dlatego to Miłosierdzie ocali ten świat...

@Teresa Rembielińska: Tereniu, wystarczy troszkę otwartości, nie osądzania pochopnie i najzwyklejszej życzliwości aby stworzyć na Ziemi raj.

  Remter,  01/02/2014

@roszpunek: Ziemia jest szkołą do Raju ... a on znajduje się w naszych sercach ;)

  ,  02/02/2014

@Biblijny.net: Co do teorii ewolucji to na eiobie jest kilka, może nawet kilkanaście interesujących artykułów (oraz filmików), które ją wg mnie bardzo skutecznie i prosto podważają. Warto zatem je poszukać, choćby ze względu na ich naukowy czy popularnonaukowy charakter. Eiobowianie z dłuższym stażem i większą aktywnością w serwisie zapewne je znają.
Podstawowym argumentem przeciwników teor ...  wyświetl więcej

Czy religia nie kształci moralności? Nie mówię o kościołach. Mówię o Biblii, która uczy, że pomoc ludziom nie jest opcją, ale obowiązkiem.
Swoją drogą (to jest pytanie, nie twierdzenie) – jakie podstawy moralne daje w zamian ateizm? Niech przetrwa silniejszy – w myśl doboru naturalnego? Czy z ateizmu wynika jakiś wniosek, który mógłby zachęcać np. do dbania o społeczeństwo lub o jednostkę? ...  wyświetl więcej

  nse,  30/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Każde zadanie czy przesłanie można przyjmować w dwojaki sposób ..
1.) Jako drogowskaz ...
2.) Jako slogan wyborczy, kiedy jest na rękę ...
Przykładowo takie powiedzenie "Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" powtarzane w chwili rezygnacji ze związku po rozstaniu, tylko czy jest to dobra zasada, a może to jednak wymówka od pracy nad sobą i szukanie ...  wyświetl więcej

  nse,  30/01/2014

@Mariusz Kajstura:
" powtarzane w chwili rezygnacji ze związku po rozstaniu," miło być
"w chwili nadarzającej się okazji na odnowienie zakończonego związku" czy jakoś tak ;)

@Mariusz Kajstura: Panie Mariuszu nie wiem jakimi kryteriami weryfikuje Pan rzeczy naturalne i nadnaturalne, ja je klasyfikuje empirycznie: naturalne jest to co mogę w jakikolwiek sposób zaobserwować( za pomocą wzroku, słuchu, przyrządów pomiarowych), natomiast nadnaturalne jest to co nie daje się w jakikolwiek sposób zweryfikować ( chodzenie po wodzie, dziewica brzemienna za sprawą ducha, duch )

  Biblijny.net  (www),  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski

„zadam może inaczej pytanie: dwie osoby deklarujące się jako wierzące, jedna wierząca (nie wątpiąca) i druga głęboko wierząca, jaka jest różnica w ich wierze.”
Ja wciąż się z Panem zgadzam, że tak to właśnie powinno wyglądać, jak Pan mówi – jest to bardzo logiczne. Ale człowiek nie zawsze postępuje logicznie. Stąd jeden mówi, że wierzy „bardziej”, a drugi „mniej

...  wyświetl więcej

  nse,  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski:Rzeczywistość możemy weryfikować jedynie dostępnymi nam metodami i przyrządami pomiarowymi zaczynając od podstawowych zmysłów jakimi zostaliśmy obdarzeni po zaawansowane przyrządy pomiarowe współczesnej technologii które przeciętnemu zjadaczowi chleba nie są dostępne, a nawet o nich nie słyszał; więc i tak by uznać rezultaty badań wykonanych nowoczesnymi metodami musi opierać ...  wyświetl więcej

  nse,  31/01/2014

@Mariusz Kajstura: "teorie ewolucji zastąpić teorią stworzenia" pomyliłem się ma być odwrotnie
teorie stworzenia zastąpić teorią ewolucji

  nse,  31/01/2014

@Mariusz Kajstura: Do dupy ten mój tekst, tu go nieco poprawiłem mam nadzieje że teraz będzie dobrze ??

>>Rzeczywistość możemy weryfikować jedynie dostępnymi nam metodami i przyrządami pomiarowymi zaczynając od podstawowych zmysłów jakimi zostaliśmy obdarzeni po zaawansowane przyrządy pomiarowe współczesnej technologii, które przeciętnemu zjadaczowi chleba nie są dostępne, a nawet o

...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: Cieszę się, że doszliśmy do jakiegoś porozumienia, z odpowiedzi jaką mi Pan udzielił wywnioskowałem, że wiara nie ma nic wspólnego z logiką i to by się nawet zgadzało bo wiele aspektów wiary nie potrafiłem sonie logicznie wytłumaczyć.

Nie widzę błędu logicznego w moim porównaniu z "bocianem", gdyż teoria ewolucji jest podstawą na wydziałach biologicznych, gdzie również przek

...  wyświetl więcej

  nse,  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: "Moralność ateistyczna rodzi się nie tylko z wiedzy, ale i uczciwości wobec siebie i wobec innych-także wierzących "

"@Krzysztof Mrozowski: Może warto by uściślić, czy człowiek przestaje wierzyć w Boga, a może w obraz boga przedstawiony przez jego religie ?? "

Jak wykazać ponad czasową siłę mentalną kształtującą różne złożone formy życia ?? i czy można obraz P

...  wyświetl więcej

  Biblijny.net  (www),  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Nie chodzi mi o to, że brak logiki w mowie, czy postępowaniu jest cechą jedynie ludzi wierzących, ale cechą wielu ludzi niezależnie od przekonań lub ich braku. Ale nie będę się rozpisywał, bo temat "głębokości" wiary został już chyba dość "głęboko" omówiony...

Jeśli chodzi o moralność w ateizmie, to zapoznam się z tym, co Pan sugeruje i dopiero wtedy wypowiem.

...  wyświetl więcej

@Biblijny.net: Widzę, że ta dyskusja nie ma sensu. Po raz kolejny jest mi zarzucane, że to co czytam nie jest tym co czytam np P. Siciński twierdzi, że kamienowanie nie jest kamienowaniem, Pan z kolei niewolników nazywa wolnymi pracownikami ( cóż widzę, że słabo zna Pan Biblię Ks W R21 w 7 )

@Mariusz Kajstura: Pana wyobrażenie Boga jest też wizją stworzoną przez człowieka ( dowodem jest cytat z książki zwanej Biblią )

  nse,  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: No i co z tego że z Biblii ?? To jedno z najważniejszych przykazań.
A Pan nie zrozumiał tego co napisałem. Przykładowo model atomu Bohra tak utkwił w ludzkich umysłach że teraz gdy się okaże że atom zupełnie inaczej funkcjonuje, to będzie trzeba wieków by przekuć świadomość ludzką na nowy model i rozumienie zachowań cząstek elementarnych, no cóż ludzka świadomość ma gi ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: No i co z tego że z Biblii ?? To jedno z najważniejszych przykazań.
Dlatego, że wymyślone przez człowieka, z całą resztą się zgadzam- taka jest nauka, tworzymy teorie, potem je argumentujemy by w końcu zastąpić je nowymi, to jest postęp, to jest ewolucja w sensie mentalnym.

  nse,  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Jednak najpierw nastąpiła ewolucja biologiczna z dużym wyprzedzeniem zanim ukształtował się ludzki mózg z którego korzystamy uznając go jako coś zupełnie naturalnego, dla nieświadomego dziecka pieniążki w portfelu tatusia też są czymś zupełnie naturalnym zaś obowiązek zarabiania na ie pracą czymś nadnaturalnym ;) cały nasz punkt widzenia zależy od poziomu naszej świadomości, ...  wyświetl więcej

  nse,  31/01/2014

@Mariusz Kajstura: Wymyślonego przez człowieka pod natchnieniem, tylko jakim ??

@Mariusz Kajstura: Jaki sens ma twierdzenie, jakoby słowo po słowie w Biblii zostało natchnione przez Boga skoro nie znamy prawdziwych słów pisma?( to co znamy to są kopie kopii kopii)
Skoro Bóg nie dokonał cudu przechowania swoich słów, to jak uwierzyć, że uprzednio dokonał cudu ich natchnienia.
Gdyby Bóg istotnie chciał by jego lud znał jego słowa, dałby mu je z pewnością, może naw ...  wyświetl więcej

  nse,  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Może prawdziwe kopie słów Boga są zapisane w nas każdej naszej komórce ciała, tylko nasze przywiązanie do słów napisanych na papierze nie pozwala nam zrozumieć pierwowzoru będącego w nas i porównania tego co zostało wykrzywione podczas kopiowania tego co na papierze ... ?? Może pewnego odpowiedniego dnia prawdziwe słowa wyjdą z naszych wnętrz ... ?? Jesteś pewny że tak się nie stanie ?

@Mariusz Kajstura: Ja myślę, że kopie zapasowe są jednak na innym serwerze. Panie Mariuszu abstrahuje Pan od układu odniesienia, jestem przekonany, że wyczerpaliśmy temat.

  Remter,  31/01/2014

@Mariusz Kajstura: Witam Cię Mariusz! Mam do Ciebie jedno pytanie; Broniąc swojej wiary... co Ty tak naprawdę bronisz ?

  nse,  31/01/2014

@Teresa Rembielińska: Wiary w Boga nie muszę bronić, bardziej się martwię o wiarę w człowieka. Mam nadzieję że to rozumiesz ?

  nse,  31/01/2014

@Krzysztof Mrozowski: Jesteśmy częścią tego serwera :)

  Remter,  31/01/2014

@Mariusz Kajstura: A więc inaczej chodzi Tobie o zaufanie ... i tutaj dochodzimy do sedna meritum... ludzie stworzyli kościoły i nie tylko ... aby wyznawać w swoim działaniu wartości jakie sobie cenią, które ich do siebie zbliżają... Dlatego szukamy z sobą wspólnoty takiej jacy sami jesteśmy ... a nie wiary ! Wiara jest osobistym wewnętrznym przekonaniem każdego z nas do czegoś ... co chcemy przez ...  wyświetl więcej

  nse,  31/01/2014

@Teresa Rembielińska: Zgadza się tylko to zaufanie spaja ludzi w kościołach, spaja ludzi w społeczeństwach, a jest traktowane jak bezwartościowy przedmiot który można sprzedać :( Teraz by człowiek człowiekowi mógł zaufać potrzeba papierków w postaci pieniędzy, papierków sporządzanych przez prawników, urzędasów i całą tą skorumpowaną elitę którzy też chcą papierków itd ... itp ... zwariować można. Ktoś dobrze zarabia na rujnowaniu międzyludzkiego zaufania ...

@Mariusz Kajstura: I to jest widoczny stan naszego upadku.. zarówno teisty jak i ateisty... problem jest obojgu... potrzebna jest mądrość... lecz trzeba znać stan z czego to wynika i jak można temu zaradzić... Trzeba pewnemu tałatajstwu powiedzieć stanowcze NIE, a w człowieku widzieć to, co potrafi z siebie dawać ... innym... pieniądz to tylko papierek, którym wiesz co będzie można uczynić , to co Izajasz powiedział ...

  nse,  31/01/2014

@Teresa Rembielińska: :)

  Remter,  31/01/2014

@Mariusz Kajstura: to tylko za nasze pieniądze nas gnoją ... http://eiba.pl/4

  nse,  01/02/2014

@Teresa Rembielińska: "Trzeba pewnemu tałatajstwu powiedzieć stanowcze NIE, a w człowieku widzieć to, co potrafi z siebie dawać"
Wystarczy by zarobki urzędników zostały urealnione, obecnie zależą od uznania "szefa", gdyby zarobki sektora budżetowego zostały uzależnione od Produktu Krajowego Netto; wtedy taki urzędnik nie był by zainteresowany rozciąganiem spraw w nieskończoność, bo leży to ...  wyświetl więcej

  Remter,  01/02/2014

@Mariusz Kajstura: To jest niemożliwe a dlaczego ? To jest system partyjny ... a więc ideologiczny http://eiba.pl/4 .

  nse,  01/02/2014

@Teresa Rembielińska: Po za tym sam sposób raportowania zysków i strat jest mocno manipulowany na każdym etapie, to co trafia gdzieś na papier i potem jest archiwizowane już jest po za prawdą ..., a jak gdzieś pojawią się jakieś udokumentowane niewygodne prawdy rusza cała machina by to zatrzeć ... jesteśmy zmuszani do kłamstwa na każdym etapie naszego życia, wszystko żyje w oparciu o psychomanipul ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Moja propozycja jest jedna... aby za pożyczki pobrane odpowiadali wyborcy rządzących... i aby rządzących wybierał nie cały naród - tylko właściciele tej ziemi na której żyje naród - począwszy od 50 ha posiadanych włości... i wówczas każdy niewypał szedłby z ich kieszeni .. to wówczas wiedzieli by kogo stawiać w swoim imieniu i kogo popierać jako sługę narodu... a naród poza zasi ...  wyświetl więcej

  nse,  01/02/2014

@Teresa Rembielińska: Teresko żaden system nie zmieni natury ludzkiej, ludzie muszą sami chcieć żyć inaczej czyli normalnie ..., a to wymaga pracy na wszystkich poziomach społecznych od bezdomnych do właścicieli Banków korporacji itp ... bezdomny chce żyć inaczej bo jest pod uciskiem, a czy chce żyć inaczej biurokrata albo właściciel korporacji albo firmy, premier, prezydent ... itd ?? Wszystko to ...  wyświetl więcej

  Remter,  01/02/2014

@Mariusz Kajstura: I znów powracamy do rzeczywistości... trzeba umieć zmieniać w sobie pragnienia, a więc móc to chcieć ... chcieć wejść na wyższy poziom intelektualny ... to pozwoli spojrzeć z innej perspektywy.. ale cóż kiedy do władzy pcha się tak zwany "lump proletariat"... czy on może stać się Panem... nie podnosząc własnej pozycji w intelekcie ?

  nse,  01/02/2014

@Teresa Rembielińska: Pragnień i przyzwyczajeń nie zmienisz z dnia na dzień, same chęci to za mało, jest potrzeba cierpliwość, dyscyplina wewnętrzna, ... itp ... jasno i dobrze wytyczona droga do człowieka nowej jakości ..., a te wszystkie rozróby polityczne to tylko bicie piany nie dającej pokarmu, no cóż jedni piją piane unoszącą się nad piwem i ciągle muszą ją bić, a inni zwyczajnie chcą się na ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: I do tego właśnie potrzebna jest wiara w moc kogoś mądrzejszego i jednocześnie z wyższej kasty od nas samych ... takie zadanie mieli na ziemi bogowie...inaczej dzieci kapłanów... lecz i ich człowiek zatracił na rzecz własnej grzeszności ... wiara wynika z świadomości ... a nie z wyuczenia ...

  nse,  01/02/2014

@Teresa Rembielińska: Amen ;)

  ,  02/02/2014

@Biblijny.net:
@Mariusz Kajstura: http://www.youtube.com/watch?v(...)f2zAzf8

  nse,  03/02/2014

@viverti: Może warto, by podpatrzeć jak pojedyncze komórki organizują się w całe funkcjonujące organizmy i zastosować analogie: państwo => ekosystem, województwo => organizm, obywatel => pojedyncza komórka, nowo narodzone dziecko => komórka macierzysta; po co szukać ideologicznych rozwiązań tego co już dawno zostało rozwiązane w naturze i świetnie się sprawdza ??

Literatura :
1) Ewolucja jest faktem - Jerry A. Coyne
2) Najwspanialsze Widowisko Świata - Richard Dawkins
3) Ewolucja - Douglas Futuyama
Chcąc być uczciwy, podaję tylko te które przeczytałem, przy czym ostatnia pozycja ze względu na obszerność i złożoność zagadnień ciągle w czytaniu.

@Krzysztof Mrozowski:
Dziękuję bardzo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska