JustPaste.it

Emancypantka i architekt

Zawsze chciała w życiu dokonać czegoś wielkiego, nadzwyczajnego

Zawsze chciała w życiu dokonać czegoś wielkiego, nadzwyczajnego

 

7cae04796792ab9d9cd7a6cdd37f8680.jpg

Nancy Horan – Kochając Franka, Wydawn. Świat Książki, 2010\\

O autorce:

Nancy Horan jest amerykańską dziennikarką i pisarką. Przez wiele lat mieszkała w Oak Park, Illinois, tam gdzie bohaterowie jej debiutanckiej powieści. Obecnie mieszka na wyspie w Puget Sound. Jej pierwszą powieścią jest „Kochając Franka” za którą w 2009 roku została nagrodzona przez Society of Americans Historians dla najlepszej powieści historycznej.

O książce:

Motto: „Raz się żyje na tym świecie” J.W. Goethe

Martha (Mamah) Borthwick Cheney wyszła za mążw 1899 roku mając prawie 30 lat. Przedtem ukończyła studia magisterskie, pracowała jako nauczycielka języków obcych i bibliotekarka. Po ślubie zajmowała się domem i dziećmi mając do pomocy nianię i kucharkę. W jej sferze wystarczyło, że pani domu umiała zrobić tylko jedno danie – Mamah potrafiła dwa. Mąż inżynier dobrze zarabiał, lubił kubańskie cygara, dłubanie przy aucie i posiłki w towarzystwie oczekujących go biesiadników. I żyliby sobie długo , nie wiadomo jednak czy szczęśliwie, gdyby mąż nie postanowił wybudować domu. O projekt poproszono architekta Franka Lloyda Wrighta. http://pl.wikipedia.org/wiki/Frank_Lloyd_Wright. W trakcie planowania domu Frank i Mamah rozmawiali nie tylko projekcie ale i o literaturze, filozofii. Rozmowy te sprawiały im ogromną przyjemność. I tak to się zaczęło..

Wbrew tytułowi to nie jest książka tylko o uczuciach. Bo autorka jest z zawodu dziennikarką i bardzo starannie przygotowała się do napisania tej powieści. Nie było łatwo o czym pisze w „Posłowiu”. A W „Żródłach” podaje materiały z których korzystała. „Kochając Franka” to opowieść o bardzo trudnym, choć pełnym miłości, związku dwojga inteligentnych, twórczych, niekonwencjonalnych osób związanych ślubem z kimś innym. W dodatku ona miała dwoje dzieci, a Frank sześcioro.

Na początku XX wieku to się nie mogło udać. Nawet teraz byłoby im trudno. Mamah w końcu uzyskała rozwód, żona Franka nie chciała się zgodzić, miała bowiem konkretny powód. Skutki ich kilkuletniego związku były niekorzystne dla obojga zarówno pod względem rodzinnym, obyczajowym (do tego jeszcze dołożyli się dziennikarze poszukujący sensacji), finansowym jak i zawodowym.

Przy okazji poznajemy realia życia w tamtych czasach. Na przykład bibliotekarka pracowała od ósmej rano do ósmej wieczór za 8 dolarów i pokój w pensjonacie. Mamah więcej wydawała miesięcznie na kapelusze. Przebywając z Frankiem w Europie poznała szwedzką publicystkę zajmującą się sprawami kobiet Ellen Key, która głosiła, że małżeństwo bez miłości jest niemoralne. Mamah została tłumaczką jej prac. Frank Wright „Gdziekolwiek się znalazł tryskał energią ducha jak i seksu oraz intelektu”. Nie był on wzorem cnót wszelkich, jego charakter i kłopoty z tym związane autorka dokładnie przedstawia. Ale też jego poglądy na architekturę, wtedy uważano go za proroka i wizjonera w świecie architektury. Mówił: „Piękno pobudza moją aktywność, inspiruje mnie”. Mimo trudności finansowych wybudowali dom w Wisconsin ale nie cieszyli się nim długo. Dlaczego?

Przeczytajcie, bo to był świat w zupełnie innym stylu lecz ludzie tacy sami. Polecam.