Login lub e-mail Hasło   

Jak wyjść z uzależnienia?

Uzależnienia są plagą naszych czasów, przysparzają cierpień nie tylko chorym, ale również, a czasem przede wszystkim, ich bliskim – rodzinie i przyjaciołom.
Wyświetlenia: 743 Zamieszczono 31/01/2014

W dzisiejszych czasach można być uzależnionym od wszystkiego – narkotyków, papierosów, seksu, jedzenia, internetu, a nawet, jak podają specjaliści z http://arcus-uzaleznienia.pl/, od samej psychoterapii. Na szczęście ten ostatni przypadek to uzależnienie pozytywne, pomagające chorym wrócić do normalnego życia i trzymać się z dala od nałogu.

Jak rozpoznać, że jesteśmy uzależnieni?
Niestety najczęściej osoba uzależniona znajduje się na takim etapie choroby, że nie jest w stanie sama zdiagnozować swojego problemu. Dlatego warto chronić się odpowiednio wcześniej, od razu po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów.

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

- realizowanie danej czynności mimo, że nie przynosi Ci ona żadnej korzyści, a wręcz jest destrukcyjna, odczuwanie wewnętrznego przymusu wykonania jej – jeśli widzisz, że musisz zalogować się na któryś z portali społecznościowych od razu po powrocie do domu, a dzień bez internetu sprawia, że stajesz się nerwowy – to mogą to być pierwsze oznaki pojawiającego się problemu.

- realizowanie nawyków, które niszczą Twoje życie zawodowe lub osobiste – jeśli kolejna impreza i pojawiający się po niej kac była przyczyną przez którą nie mogłeś pojawić się w pracy lub zawaliłeś jakiś ciężki projekt to znak, że czas zmienić swoje zachowanie.

- zmartwienie lub krytyka ze strony bliskich – nie zawsze powinniśmy przejmować się krytyką ze strony innych, ale musimy mieć ją na uwadze kiedy wynika z troski o nas i wypływa z usta najbliższych – pomyśl – czy mają jakikolwiek powód by mówić Ci nieprawdę?

- wykorzystywanie używek, jako pomoc w zapominaniu o swoich problemach – kiedy alkohol, telewizja lub internet stają się „lekiem na całe zło” i ucieczką od rzeczywistości spróbuj znaleźć alternatywne rozwiązanie na poprawę swojego samopoczucia, takie które Cię rozwinie i zmotywuje do zmiany, np. zacznij uprawiać jakiś sport lub wyjedź na wycieczkę.

- podejmowanie ryzykownych zachowań pod wpływem środków odurzających lub aby zrealizować swoje przyzwyczajenie – Tobie może wydawać się to nieprawdopodobne, ale ludzie uzależnieni od jedzenia są w stanie kraść dla zdobycia pieniędzy na słodycze, nie wspominając już o tym do jakich rzeczy jesteśmy zdolni pod wpływem alkoholu lub narkotyków – kiedy po kolejnej imprezie wstydzisz się swojego zachowania zastanów się, czy to nie jest to czas, aby przystopować trochę z alkoholem.

Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów nie czekaj, tylko spróbuj zminimalizować swoje destrukcyjne zachowanie. Zamiast włączać komputer idź na spacer, zrezygnuj ze słodyczy, jeśli czujesz, że zajadasz stres. Lepiej zjedź jakieś warzywo lub wypij koktajl na kolejnej imprezie, kiedy nachodzą Cię myśli, że możesz mieć problem z alkoholem. W ten sposób zdusisz problem w zarodku.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1588
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 910
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1180
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1197
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 765
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 747
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 457
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1028
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 583
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 729
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 505
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 721
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 991
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Uzależnienie
od pedałowania -tego nie przeczytałem.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska