JustPaste.it

Początki modelarza – nauka cierpliwości

Dyscyplina zrzeszona w związku Ligi Obrony Kraju i Aeroklubu Polskiego, ciesząca się popularnością forma zajęć edukacyjnych oraz hobbystycznych – mowa oczywiście o modelarstwie.

Dyscyplina zrzeszona w związku Ligi Obrony Kraju i Aeroklubu Polskiego, ciesząca się popularnością forma zajęć edukacyjnych oraz hobbystycznych – mowa oczywiście o modelarstwie.

 

Pierwsze kroki
Spora grupa pasjonatów modelarstwa decyduje się na kupno już gotowych zestawów.  Aby móc poprawnie złożyć model nie wystarczy jedynie wiedza z zakresu takich dziedzin jak matematyka, fizyka, czy rysunek techniczny, należy również zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Należą do nich: nożyk albo skalpel (może być modelarski, jak i zwykły np. taki jak do tapet),  szpachlówka, klej (najlepszy to klej cyjanoakrylowy z igłą), papier ścierny (drobnoziarnisty), pilniki (zwykłe szklane bądź tzw. pilniki iglaki), multiszlifierka, pęseta, radełko, piłka czeska, lutownica, taśmy, wiertła, farby, pędzle, rozpuszczalnik oraz oczywiście mata do cięcia. Wymienione powyżej materiały oraz narzędzia to jedynie część ze sprzętu jakie powinien posiadać prawdziwy modelarz. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek za jednym razem – oczywiście nie jest to konieczne i większość pasjonatów kupuje te materiały etapami. Warto również poświęcić czas na pogłówkowanie nad narzędziami zastępczymi, które znajdują się w każdym domu.

Dla początkujących
Na rynku dostępnych jest wiele zestawów modelarskich, które przeznaczone są do samodzielnego złożenia oraz pomalowania. Modele te wstępują w kilkunastu skalach, a najpopularniejsze z nich to 1:35, 1:48 oraz 1,72. W sklepach można spotkać się z zestawami różnych producentów, które różnią się od siebie ceną oraz co najważniejsze jakością wykonania. Początkujący modelarz powinien na samym początku postawić na tańszy egzemplarz w skali 1:72 ze względu na możliwość przypadkowego uszkodzenia, czy też zmarnowania. Z czasem należy podnosić poprzeczkę i stawiać na nieco droższe modele, które wymagają coraz więcej precyzji w dopasowaniu elementów. Zdarzają się sytuacje, że wyprodukowane modele posiadają zbyt wiele błędów, przez co ich prawidłowe złożenie jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem w takich sytuacjach jest zniwelowanie tych usterek za pomocą szpachli oraz szlifierki, a nawet dorobienie brakujących elementów np z płytek PCV.

 

 

Źródło: http://revell.com.pl/