JustPaste.it

Mieszkanie dla Młodych – co warto wiedzieć o programie

Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” to kolejny program po „Rodzina na swoim”, który ma pomóc młodym ludziom w zakupie ich pierwszego domu lub mieszkania.

Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” to kolejny program po „Rodzina na swoim”, który ma pomóc młodym ludziom w zakupie ich pierwszego domu lub mieszkania.

 

Dofinansowania udzielają wybrane banki, biorące udział w programie, jednak osoby ubiegające się o nie muszą spełnić kilka warunków. Program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany jest do znacznie szerszej grupy aniżeli poprzednia ustawa. Oprócz rodzin, o dofinansowanie mogą się ubiegać małżeństwa nieposiadające dzieci lub osoby samotnie je wychowujące. Ponadto szanse na uzyskanie własnego lokum będą też miały osoby samotne – niepozostające w związku małżeńskim.

Kto może otrzymać dofinansowanie

Aby skorzystać z tego przywileju, nie można mieć więcej niż 35 lat. Osoby, które osiągnęły ten wiek, wniosek o dofinansowanie mogą złożyć do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat. Inaczej granica wiekowa jest rozpatrywana w przypadku małżeństw, gdzie bierze się pod uwagę tylko wiek młodszego małżonka. Osoby ubiegające się o dofinansowanie (zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa) nie mogą być właścicielami lokalu mieszkalnego (domu lub mieszkania) i nie mogą posiadać do niego spółdzielczego własnościowego prawa. Warunek ten wynika z podstawowego założenia programu, które mówi o pomocy finansowej na zakup pierwszego lokalu mieszkalnego.

Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” mówi o tzw. dofinansowaniu wkładu własnego, dlatego warunkiem niezbędnym dla uzyskania dodatkowych funduszy jest posiadanie na zakup lokum mieszkalnego własnych środków pieniężnych w postaci kredytu. Wysokość kredytu musi wynosić minimum 50 procent ceny lokum (zgodnej z oficjalnym wskaźnikiem lokalizacji), a termin spłaty nie może być krótszy niż 15 lat. Ponadto bank w każdym przypadku podda analizie zdolność kredytową wnioskodawcy ubiegającego się o dofinansowanie przewidziane ustawą.

Jakie lokum

Dofinansowanie w ramach programu obejmuje lokale tylko z rynku pierwotnego (tak domy, jak i mieszkania). W żadnym przypadku nie przewidziano możliwości uzyskania pomocy finansowej na zakup lokalu z rynku wtórnego. W ustawie wskazano również powierzchnię lokalu mieszkalnego warunkującą przyznanie dofinansowania. Osobie wychowującej przynajmniej troje dzieci przysługuje wsparcie na mieszkanie o powierzchni 82m2 i domu o powierzchni 110m2. Natomiast osoba nieposiadająca dzieci może uzyskać pomoc finansową na mieszkanie o powierzchni 75m2 i domu o 100m2.

Terminy

Wniosek o dofinansowane można składać do 30 września 2018 roku za pośrednictwem wybranego banku, który przystąpił do programu. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy w ciągu 5 lat od uzyskania dofinansowania i zakupu mieszkania czy domu, właściciel dokona przeniesienia własności lub najmu, będzie zobowiązany do zwrotu funduszy uzyskanych w ramach programów.

 

Źródło: http://mieszkaniedlamlodych.com/