Login lub e-mail Hasło   

Samotność szpiega

"Jack Strong” reż. W Pasikowski Bohater czy zdrajca? Na to pytanie reżyser odpowiada pierwszą sceną, czyli okrutną egzekucją Rosjanina – amerykańskiego szpiega, pok...
Wyświetlenia: 2.866 Zamieszczono 11/02/2014

"Jack Strong” reż. W Pasikowski

 Bohater czy zdrajca? Na to pytanie reżyser odpowiada pierwszą sceną, czyli okrutną egzekucją Rosjanina – amerykańskiego szpiega, pokazując co czekało każdego kto śmiał sprzeciwić się ZSRR.

Pasikowski wybrał do głównej roli wysokiego Marcina Dorocińskiego choć Kukliński był raczej niski. Ale przecież bohater musi górować nad innymi. Zwłaszcza taki bohater, bo reżyser nie ukrywa swojej sympatii do pułkownika.

Pierwsza części filmu to przedstawienie sylwetki późniejszego szpiega – jego zdolności, inteligencji i uczciwości, które to cechy nawet Rosjanie doceniają.

Podobno reżyser zapoznał się z wieloma dokumentami na ten temat ale nie wyjaśnia powodów decyzji Kuklińskiego. Bo pieniędzy od Amerykanów nie brał. Patriotyzm? Narastające obrzydzenie do tego co widział i słyszał?

Podobno na początku współpracy był zbyt emocjonalny co groziło rychłą wpadką. Czy przeszedł jakieś szkolenie? Nie wiemy. Może trochę za wcześnie zrobiono ten film?

Jest też trochę o prywatnym życiu bohatera. Swoją działalnością narażał żonę (Maja Ostaszewska) i dwóch synów. Był pracoholikiem co odbiło się na rodzinnych relacjach, żona podejrzewała go o zdradę, syn zarzucał ojcu, że jest sowieckim sługusem i w ramach młodzieńczego buntu zażywał narkotyki.

Druga część filmu jest bardziej dynamiczna, a jej kulminacyjnym punktem pościg samochodowy w śnieżnej breji na ulicach Warszawy. Zadbano o realia tamtych lat – ubrania, samochody, wystrój wnętrz. Wszyscy palą papierosy (dzięki czemu można mieć aparat fotograficzny w zapalniczce) i piją wódkę.

W filmie miejscami rażą drętwe dialogi. Za to nikt nie epatuje koszarowym językiem. Wojskowi rosyjscy i polscy to zbiorowisko osobliwych postaci (Zamachowski, Globisz, Baka). No i nie zabrakło Wojciecha Jaruzelskiego (Krzysztof Dracz) przedstawionego jako sługa i podnóżek Sowietów. Oj, nie lubi Pasikowski generała. Ja mu się nie dziwię.

Dla mnie jest to film o samotności. O tym dlaczego nie można wytłumaczyć żonie, że nie ma się kochanki, a synowi, że się myli w ocenie. O tym, że nie zna się ani dnia, ani godziny i żyje ze świadomością, że w każdej chwili koledzy z pracy mogą zrobić wszystko, aby skłonić do zeznań. I nikt się nie będzie patyczkował.

Sprawa Kuklińskiego kojarzy mi się z szermierzem Jerzym Pawłowskim, który też był amerykańskim szpiegiem ale złapano go i odsiedział 10 lat z 25-letniego wyroku. Dlaczego nie zgodził się na wymianę za polskiego szpiega na Zachodzie? Może zagrożono mu śmiercią rodziny? Przecież dwaj synowie Kuklińskiego zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. On sam był widocznie dobrze pilnowany, synów sobie odpuszczono?

Czy warto obejrzeć ten film? Warto. Czy dowiemy się z niego jakichś rewelacji? Na pewno nie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1817
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1771
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1876
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1784
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 745
7
komentarze: 10 | wyświetlenia: 270
6
komentarze: 11 | wyświetlenia: 950
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 716
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 61036
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19551
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8866
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 8919
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 3034
30
komentarze: 45 | wyświetlenia: 3592
28
komentarze: 34 | wyświetlenia: 2113
 
Autor
Artykuł  ,  12/02/2014

Wg mnie bardzo kontrowersyjna postać. Nie mam o nim jakiegoś jednoznacznego zdania. http://pl.wikipedia.org/wiki/R(...)5%84ski

Podobnych szpiegów,zwlaszcza w sutannach -od Piasta-kołodzieja do obecny i złodzieja(w rządzie) multum!Polska na zdradzie kościoła stoi i dupę liże zachodowi...

Ciekawa recenzja. Przekonuje, że warto film obejrzeć, chociaż nie jest bałwochwalcza (drętwe dialogi).

sprawa prosta: dla sowieckich okupantów i ich pachołków - szpieg, dla Polaków bohater

bardzo dziękuję za komentarze :)

  Adam Mak  (www),  13/02/2014

Z utęsknieniem czekam na Kamienie na szaniec.

Prędzej czy później obejrzę ten film, żeby się przekonać, czy Pasikowski opisuje jedynie fakty, czy film nosi znamiona politycznej agitacji. Kulkiński żył w trudnych czasach i nie zamierzam go potępiać ani gloryfikować. Za mało na jego temat wiem, a dzisiaj politycy koniecznie chcą robić z niego bohatera, bo pracował na rzecz Amerykanów. Oczywiście wcześniej uważano go za zdrajcę. Może kiedyś nade ...  wyświetl więcej

@pasjonatpl: A widziałaś chociaż jeden z "wartościami' bez agitacji,krzyża,modlitwy i wszechobecnych komuchów?Polskie kino to szambo -tasiemcowe produkcje pod kościół,i zachód

@Szymon Bachir:
Widziałem. "Róża" i "Obława". W jakimś stopniu też "Generał Nil". Wiadomo, co się z generałem Fieldorffem, więc przedstawienie komunistów w dobrym świetle nie wchodziło w rachubę, ale sam "Nil" został przedstawiony jako człowiek, z wadami i zaletami, a nie rycerz w lśniącej zbroi. Oczywiście Pan, Panie Szymonie, może mieć inne zdanie na ten temat, zwłaszcza jako ktoś pamiętający tamte czasy.

Dla Polaków bohater:]Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska