JustPaste.it

Kombajn – samobieżna maszyna rolnicza

Maszyny rolnicze, powszechnie dziś stosowane w każdym gospodarstwie, mogą pracować w połączeniu z ciągnikiem lub posiadać własny napęd.

Maszyny rolnicze, powszechnie dziś stosowane w każdym gospodarstwie, mogą pracować w połączeniu z ciągnikiem lub posiadać własny napęd.

 

Jedną z bardziej funkcjonalnych i częściej wykorzystywanych maszyn samobieżnych jest kombajn, znacząco ułatwiający i przyspieszający prace wykonywane w gospodarstwie rolnym.

Kombajn jest wykorzystywany przede wszystkim w czasie żniw, czyli w okresie zbioru zbóż, takich jak pszenica, jęczmień czy żyto. Maszyna zastąpiła niezbędne do tego rodzaju prac kosiarkę i młocarnię, których funkcje doskonale połączono w jednym sprzęcie rolniczym o własnym napędzie. Wprowadzenie do użytku kombajnu poprawiło efektywność prac związanych ze zbiorem zbóż. Ze względu na zastosowane w maszynie rozwiązania technologiczne uproszczono i usprawniono technikę zbiorów. Przede wszystkim ograniczeniu uległy nakłady robocizny, zmniejszony został czas potrzebny na dokonanie zbiorów, a także zminimalizowano straty plonów.

Wydajność kombajnu wynika z jego budowy, w której uwzględnione zostały wszelkie elementy potrzebne dla skutecznego pozyskiwania ziaren z uprawianych zbóż. Konstrukcja części mechanicznych kombajnu dzieli się na trzy zespoły:

  • napędowo-jezdny – najważniejszym elementem jest tu silnik o dużej mocy i wydajności, który nie ulegnie przegrzaniu w wyniku długotrwałej pracy w okresie upałów,
  • żniwny – jest to zewnętrzna część służąca do zagarniania i ścinania kłosów przenoszonych następnie do wewnętrznej części kombajnu, gdzie odbywa się proces młócenia,
  • młócący – jest to część wewnętrzna, gdzie ziarna są oddzielane od kłosów i oczyszczane z plew, a także słomy, która może również ulec rozdrobnieniu w celu późniejszego zaorania.

 

Pewne modyfikacje w obrębie konstrukcji kombajnów pozwalają na skuteczne jego stosowanie przy zbiorach roślin strączkowych oraz takich jak rzepak czy kukurydza. W gospodarstwach rolniczych spotyka się również kombajny przeznaczone do zbiorów ziemniaków czy buraków, gdzie bulwy już w trakcie zbioru oczyszczane są z liści i nadmiaru ziemi. Kombajny doskonale sprawdzają się też w ogrodnictwie, przy zbiorze drobnych owoców, jak porzeczki, borówki, agrest czy maliny.

W każdym jednak przypadku kombajn musi być wyposażony w mechanizm oparty o technologię zapewniającą wysoką wydajność separacji zbieranych ziaren, nasion czy też owoców, przy jednoczesnym ograniczeniu strat w plonach. Maszyny te są w pełni zautomatyzowane, co ułatwia ich prowadzenie oraz obsługę. Ponadto wyposażone są w wysokiej jakości części, gdzie istotne znaczenie mają przekładnie pozwalające na płynne przenoszenie ruchu w obrębie elementów mechanicznych poszczególnych zespołów kombajnu. Dla sprawnego funkcjonowania całości mechanizmu niezbędne jest też stosowanie wytrzymałych pasów klinowych dostosowanych do parametrów przekładni maszyn rolniczych.

 

Źródło: http://www.harvestbelts.biz