JustPaste.it

Kalwaria Wejherowska – duchowa stolica Kaszub

Jednym z najważniejszych zabytków na północnej mapie Polski jest Kalwaria Wejherowska, dzięki której Wejherowo nazywane jest „duchową stolicą Kaszub” lub „Kaszubską Jerozolimą”.

Jednym z najważniejszych zabytków na północnej mapie Polski jest Kalwaria Wejherowska, dzięki której Wejherowo nazywane jest „duchową stolicą Kaszub” lub „Kaszubską Jerozolimą”.

 

Kalwaria Wejherowska została założona w latach 1649-1655 przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera. Jest to zespół 26 kaplic zbudowanych w różnych stylach architektonicznych (barok, rokoko, neogotyk) w przeciągu ok. 10 lat. Każda z kaplic zlokalizowana jest na niewielkim wzniesieniu, a każde z nich z kolei nosi nazwę biblijną (np. Góra Oliwna, Syjon, Golgota). Kalwarie mają w Polsce długą historię, która związana jest z tradycją pielgrzymek i odpustów. Pierwsza kalwaria powstała we Włoszech, po czym zaczęto je budować w innych krajach Europy, w tym również w Polsce.

Jedną z przyczyn determinującą wybudowanie Kalwarii Wejherowskiej było sprowadzenie przez Jakuba Wejhera w 1647 r. konwentu Franciszkanów Ściślejszej Obserwacji i to właśnie franciszkanie do dziś dnia sprawują opiekę nad Kalwarią, a funkcję kustosza pełni gwardian tutejszego klasztoru.

Cały trakt Kalwarii Wejherowskiej liczy 4,6 km. Podobno odległości, jakie znajdują się pomiędzy kaplicami, są równe poszczególnym etapom męczeńskiej drogi, jaką musiał pokonać Chrystus. Wytyczenia szlaku dokonał cysters, ojciec Robert z Werden, polegając na rzeczywistych badaniach Drogi Jezusa w Jerozolimie (5.936 kroków). Wszystkie kaplice doskonale wtapiają się w krajobraz parku, stanowiąc jednocześnie integralną całość z infrastrukturą miasta. Kalwaria Wejherowska jest częścią Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie.

.

Najpopularniejsza wśród turystów jest trasa Drogi Krzyżowej, na której znajduje się 14 kaplic, zwanych kolejno: Kaplica Pałacu Piłata, Podjęcia z Krzyża, Pierwszego Upadku, Spotkania z Matką, Cyrenejczyka, św. Weroniki. Dalej, po wejściu na górę Golgoty, mija się kolejne kapliczki: Kaplica Bramy Łez, Płaczących Niewiast, Trzeciego Upadku Chrystusa, Obnażenia Chrystusa, Przybicia do Krzyża, Kościoła Trzech Krzyży, Zdjęcia z Krzyża i Grobu Pańskiego.

Kalwaria Wejherowska została w znacznym stopniu zdewastowana przez nazistów podczas II wojny światowej z uwagi na to, że stanowiła już wtedy silny ośrodek katolicyzmu polskiego. Częściową odbudowę przeprowadzono dopiero w latach 50. XX w. jednak polegało to jedynie na zrekonstruowaniu zniszczonego w wyniku wojny wystroju. Dopiero w 2004 r. włodarze miasta Wejherowa rozpoczęli starania o przyznanie im dotacji unijnych na gruntowny remont niszczejącej Kalwarii. W 2005 roku otrzymali 10,3 mln PLN na projekt, pt. „Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie”.

Oficjalna strona miasta: http://www.wejherowo.pl/
Oficjalna strona prezydenta Wejherowa: http://www.krzysztofhildebrandt.pl/